Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1337) Data wydania: 30.01.18
Czytaj e-gazetę

Śmiecisz? Rób to z głową

Od 1 stycznia w Raciborzu obowiązuje nowy harmonogram wywozu odpadów komunalnych. O czym powinni pamiętać mieszkańcy?

Blisko 20 tysięcy ton – tyle odpadów rocznie produkują raciborzanie. Każdy z nich wytwarza bliko pół tony śmieci w tym okresie. Prawie 74 proc. stanowią odpady niesegregowane (zmieszane). Za wywóz śmieci odpowiada aktualnie konsorcjum firm PUK Empol i PK Racibórz.

– Bardzo ważne, aby mieszkańcy wystawiając swoje odpady robili to starannie – zwraca uwagę Mariola Wierzbicka kierownik referatu gospodarki odpadami w Urzędzie Miasta Racibórz. – W okresie zimowym regularnie odbierany jest żużel i popiół. Zawartość pojemnika, musi być odpowiednio schłodzona – dodaje kierownik.

Firmy wywożące śmieci napotykają trudności. – Zdarza się, że dojazdy do śmietników są zastawiane samochodami i pomimo podejmowanych prób mamy problem z opróżnieniem pojemników. Najgorzej jest w lokalizacjach, gdzie brakuje miejsc parkingowych – podkreśla Joanna Mazurkiewicz, kierownik ds. transportu i Biura Obsługi Klienta Empolu.

Kolejną przeszkodą w odbieraniu odpadów jest niestosowanie się do harmonogramu wywozów. – Podajemy dokładne daty wywozu poszczególnych rodzajów odpadów. Mimo tego, zdarza się, że odbieramy telefony od rozczarowanych mieszkańców, którzy zapomnieli wystawić swoje kubły. Ważne jest, aby wszystkie odpady były wystawione już od rana. Oczywiście, jeśli dostaniemy telefon, że ktoś się spóźnił, a nasze auto jest jeszcze w pobliżu, to staramy się wrócić – zaznacza kierownik z Empolu.

Gruzu i odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do kontenerów. Można je nieodpłatnie zostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK) przy ul. Adamczyka 10. PSZOK przyjmuje również: gruz, stolarkę okienną i drzwiową, armaturę łazienkową i inne odpady budowlane (w ilości do 500 kg rocznie z jednego adresu). Ponadto można tam zostawić odpady wielkogabarytowe, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny (kompletny), opony, tekstylia, przeterminowane leki i termometry rtęciowe, farby, lakiery oraz świetlówki.

(r)