Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (1338) Data wydania: 06.02.18
Czytaj e-gazetę

Kreple na pożegnanie karnawału

W przypadające na zapusty apogeum zabaw włączyły się panie z kół gospodyń wiejskich w Kobyli i Rzuchowie wraz z gospodyniami z zaprzyjaźnionej Branki u Opavy.

Dlatego już w piątkowe popołudnie gwarno były w kobylskim domku kultury, gdzie w klimat prób chóru i wykonawców inscenizacji grzebania basa, doskonale wpisywał się słodki aromat pączków.

Kobylskie kreple mają już swoją tradycję, której początek dał Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” w Chorzowie. Tam przed kilku laty KGW w Kobyli za swój smakowity wypiek z nadzieniem makowym zdobyło I miejsce. A tym samym kobylskie kreple stały się regionalnym produktem, który uświetnia szczególne uroczystości, jak np. jubileusze koła. Pączków nie może zabraknąć także podczas „tłustego czwartku”. W tym roku panie z kół w Kobyli i Rzuchowie piekły je wspólnie na ceremonię grzebania basa, która odbyła się w Brance u Opavy.

– Tradycje karnawałowe w gminie Kornowac kultywowane są dopiero od kilku lat, w szczególności od chorzowskiego konkursu kulinarnego – przypomina sobie przewodnicząca KGW w Rzuchowie Dorota Wieczorek. – Dawniej bardziej od pączków znane były faworki, nazywane chrustem – dodaje szefująca kobylskiemu kołu Krystyna Rumpel. Zdradza też, że kiedyś takie wypieki przygotowywano na smalcu i na ceresie.

Do upieczenia kobylskich krepli potrzeba: pół kilograma ziemniaków, cztery jajka, pół kostki margaryny, półtorej kostki drożdży, pół szklanki cukru, dwie łyżki wódki. Produkty należy wymieszać mikserem i na koniec dodać kilogram maki. Z tak wyrobionego ciasto trzeba zrobić placuszki, nadziać marmoladą, zawinąć w okrągłe babeczki i piec na tłuszczu.

W Kobyli od dwóch lat odgrywana jest inscenizacja grzebania basa, którą tym razem zaprezentowano w Czechach. Wzorem do naśladowania stało się zaś przedstawienie wieńczące karnawał w lokalu w Brzeziu, który należy do dyrygenta rzuchowskiego chóru Waldemara Świerczka.

Koblihy czyli paczki w tłusty czwartek, piecze się także w Czechach. Paniom z Branki u Opavy znany jest obyczaj grzebanie basa, którym – jak przypominają – wieńczony jest taneczny okres w karnawale. Poza tym za południową granicą nie obce jest wiosenne wodzenia niedźwiedzia, który to obyczaj pielęgnują strażacy.

– Karnawałowe artystyczno-kulinarne przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach projektu „Z tradycja kulturą i ze smakiem” – przypomina współorganizująca je Małgorzata Drzeniek. Nad całością projektu czuwała zaś dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu Wiesława Bochynek.

(ewa)