W skrócie
Racibórz
Dekomunizacja
Zdjąć „Krwawego Feliksa”
Leon Fiołka z RSS Nasze Miasto zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o usunięcie (zamalowanie) z lokomotywy Halinki stojącej przed dworcem kolejowym nazwiska Feliksa Dzierżyńskiego. W fabryce, której patronem był komunistyczny działacz zwany m.in. Krwawym Feliksem, powstał zabytkowy dziś parowóz – ozdoba miejska. Fiołka uważa, że pozbycie się informacji o Dzierżyńskim wpisze się w działania dekomunizacyjne wdrażane w kraju. Prezydent Lenk nie chce jednak niszczyć zabytkowych elementów parowozu. – Nie zmienimy tym historycznego faktu, a jedynie ukryjemy skrawek dziejów fabryki lokomotyw – odpisał radnemu na jego interpelację.
Promocja miasta
Pół tysiąca ołówków
Urząd miasta zamówił materiały promocyjne. Dostarczy je Agencja Reklamowa „MS Gadżet” Joanna Witek-Panek i Joanna Janowska-Kilian z Tułowic. Magistrat zapłaci jej ponad 21 tys. zł. Wśród gadżetów są długopisy, notesy, 30 kg cukierków „krówek”, 500 ołówków drewnianych, a także powerbanki i głośniki bluetooth.
Ptasie odchody
Gawrony górą
Radny Marcin Fica wypowiedział „wojnę” stadu gawronów, które przesiadują na drzewach przy ul. Wojska Polskiego oraz Wileńskiej, w rejonie Budowlanki. – Mieszkańcy są narażeni na pobrudzenie odchodami ptaków – alarmuje szef komisji gospodarki miejskiej. Poproszony o pomoc prezydent Lenk rozkłada ręce: nie ma środków budżetowych na walkę z gawronami. – Wnioskowane przez pana działania nie mogą być zrealizowane – odparł radnemu.
Bezpieczeństwo
Przejścia pod kamerą
Raciborski magistrat i miejscowa policja chcą zainstalować kamery przy przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną. System video włączałby się w momencie uruchomienia zielonego światła dla przechodzących przez jezdnię i rejestrował ewentualne wykroczenia ze strony kierowców. O planach tych poinformował ostatnio radnych miejskich Sebastian Dworak z raciborskiej drogówki.