OSP Nowa Wioska. Nie zapominają o najstarszych strażakach
Do najmniejszych w gminie należy OSP Nowa Wioska, która jednak równie mocno, jak inne jednostki udziela się na rzecz zarówno swojej lokalnej społeczności, jak i całej gminy. Potwierdzają to doroczne przeglądy operacyjno-techniczne, w których uzyskuje wzorowe oceny.
Strażacką społeczność OSP, która powstała w 1955 r. obecnie tworzy 36 członków oraz dziewięcioro dziewcząt i chłopców należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Tradycją są odbywające się już od wielu lat w Nowej Wiosce zjazdy weteranów i seniorów OSP gminy Krzyżanowice organizowane z myślą o strażakach seniorach, którzy aktywnie uczestniczyli lub nadal uczestniczą w życiu swoich straży.
Ubiegły rok dla strażaków z Nowej Wioski, jak i dla całej gminy był wyjątkowy, ponieważ zaangażowali się w organizację dożynek wojewódzkich w Tworkowie. Ponadto w Międzynarodowym Turnieju Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice w Owsiszczach zdobyli V miejsce. Szczycą się też medalowym III miejscem w Nocnych Zawodach Strażackich w Bolesławiu, organizowanych w 2016 r.
Jednostka nieustannie stara się o nowy sprzęt, z pieniędzy Urzędu Gminy Krzyżanowice zakupiono baterię do radiotelefonu Motorola, a Komenda Powiatowa PSP w Raciborzu sfinansowała sito kominowe oraz przenośny zbiornik na wodę.
Na wyposażeniu znajduje się lekki bojowy lublin, który OSP Nowa Wioska pozyskała przed ok. trzema laty z Chałupek. Pomimo, że spełnia on oczekiwania strażaków, potrzebny byłby dodatkowy sprzęt, który jednostka planuje zakupić: kompresor, umundurowanie, środki ochrony osobistej. Duże nadzieje pokłada też w projekcie „Ready to help”, z którego ma otrzymać aparaty powietrzne, ubrania bojowe nomex oraz pompę.
Poza gotowością do udziału w działaniach pożarniczo-ratunkowych, strażacy z Nowej Wioski udrażniają rowy melioracyjne i spowalniacze, dzięki czemu nadmiar spływającej wody od strony Czech nie zalewa sąsiednich Krzyżanowic. W tamtym roku strażacy wyjeżdżali pięć razy do akcji, podobnie jak w latach poprzednich. Poza tym członkowie OSP biorą udział w pogadankach na temat zagrożeń pożarowych, ćwiczeniach sprawdzających gotowość bojową, a także współpracują ze strażakami z czeskiego Piszcza.
Z Nowej Wioski wywodzi się najbardziej znany strażak, nieżyjący już komendant gminny OSP Jerzy Czerny, który miał znaczący wpływ na powstanie jednostek strażackich w gminie Krzyżanowice. Do grona najstarszych druhów należy też Zygfryd Liszka.
Prezes Hubert Oczadły z jednej strony cieszy się z napływu młodych ludzi do straży, z drugiej martwi go, że tak wielu z nich wyjeżdża do pracą za granicę i nie będzie z kim wyjeżdżać do akcji.
(ewa)
Zarząd OSP Nowa Wioska tworzą
Prezes: Hubert Oczadły
Zastępca prezesa: Łukasz Oczadły
Naczelnik: Andrzej Juraszek
Z-ca naczelnika: Tomasz Staniczek
Skarbnik: Gerard Skiba
Sekretarz: Karol Furtok
Członek zarządu: Mirosław Czerny
W skład komisji rewizyjnej wchodzą: Janusz Skiba, Andrzej Furtok i Dariusz Liszka