Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1344) Data wydania: 20.03.18
Czytaj e-gazetę

Już nie wstydzą się godać gwarą

Gminny Konkurs Gwary Śląskiej w Tworkowie, w którym podczas 95 występów zaprezentowało się prawie 130 młodych i dorosłych wykonawców potwierdza, że znów do łask wraca mowa naszych babć i dziadków.

– Jestem przekonana, że organizacja tego typu konkursów jest bardzo ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Jego uczestnicy mają odwagę na scenie prezentować gwarę, co w starszym pokoleniu było niemożliwe, ponieważ najczęściej trzeba było gwary się wstydzić. Teraz jest to produkt, który sprzedaje się bardzo dobrze i cieszę się, że ten konkurs gwary w Tworkowie wywołuje tak ogromne zainteresowanie wśród odbiorców – mówi jurorka dr Kornelia Lach, badaczka kultury ludowej pogranicza śląsko-morawskiego. Nie ukrywała, że jest pod wrażeniem występów: – Na przestrzeni lat, a obserwuję ten konkurs od 10 lat, naprawdę widać, jak rośnie jego poziom, a także liczba uczestników.

Zwróciła też uwagę na teksty, których dawniej autorem był wyłącznie Marek Szołtysek, czasami zdarzyły się wiersze pani Marii Kostrzewy, a obecnie na scenie prezentowana jest również twórczość mieszkańców gminy, co budzi naprawdę wielki podziw. – W tekstach z jednej strony pokazane są dawne wierzenia, zwyczaje, obrzędy i zachowania ludzi związane z tymi obrzędami, a z drugiej strony wspaniałe jest przejście na to, co jest współcześnie. Świadczy to o tym, że ludzie świadomi są przemian kulturowych jakie następują na ich oczach. I to prezentują również małe dzieci na scenie. Jestem pod ogromnym wrażeniem – dodaje Kornelia Lach.

Czy dziś gwara śląska ma szansę przetrwać również poza sceną? – To co widzę na scenie – buduje, ponieważ mam wrażenie, ze dzieci posługują się gwarą z wielką swobodą. Nie jestem w stanie ocenić czy mówią tak w domu, czy jest to gwara wyuczona na potrzeby konkursu, niemniej swoboda w wysławianiu się językiem gwarowym jest imponująca – mówi Kornelia Lach.

Jako przykład podała jedną z dziewczynek, która na scenie opowiadała, jak wybrała się z babcią na targ: – Mówiła to z takim przejęciem, że potem w kulurach, gdy z nią rozmawiałam, babcia potwierdziła, że tak jest naprawdę. Ponieważ opowieść traktowała o rzeczywistych przeżyciach, dlatego była tak interesująca i naturalna.

Polonistka Agnieszka Drobna nie ukrywa, że w pracy mówi, a w domu godo. Przytacza też słowa Ewy Grzesik – raciborzanki, która w ub.r. zajęła II miejsce w Konkursie „Ślązaczka Roku 2017”: – Dzieci są węglikami, które żarzą się, żeby jak w starym żelazku, ogrzać duszę śląską. Przekonana jest, że to sedno konkursów gwarowych, bo gwara nie może być tylko na papierze, musi być żywa, inaczej zaniknie.

Konkurs zorganizowany został w czterech kategoriach: dzieci przedszkolnych, uczniów klas I – III, klas IV – VII i gimnazjalistów oraz dorosłych. Wykonawcy prezentowali teksty napisane również przez lokalnych autorów m.in.: Krystynę Maisik, Edytę Witeczek z Bolesławia, Marię Zawadzką, Barbarę Somerlę,

Oliwię Lipiec z Tworkowa, Katarzynę Starok, Adrianę Otawę, Barbarę Modlich i Romana Herbera z Bieńkowic.

W jury zasiadały znawczynie gwary śląskiej: dr Kornelia

Lach, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzyżanowicach Agnieszka Winiarczyk, polonistka i Ślązaczka Roku 2013 Agnieszka Drobny, a także gawędziarki Maria Kostrzewa i Krystyna Lamczyk. Spotkanie prowadziła instruktor Sabina Ciaszkiewicz, a nad całością czuwała dyrektor GZOKSiT w Tworkowie Daria Wieczorek.

(ewa)


W konkursie wyróżniono:

Przedszkolaki: Karolina Błajda, Lena Gładki z Przedszkola w Krzyżanowicach, Krystyna Staniczek, Nina Wolnik i Oliwia Wolnik, Agata Nikiel, Sandra Suchanek z Przedszkola w Tworkowie, Szymon Pietrasz z Przedszkola w Zabełkowie, Błażej Pawlik z Przedszkola w Nowej Wiosce, Alexander Kalisz z Przedszkola w Bieńkowicach i Agata Glen ze świetlicy w Roszkowie.

Uczniów klas I – III: Maria Socha, Kamil Pawlik, Miriam Karpisz z SP w Bieńkowicach, Wiktoria Bobrzik i Natalia Wiktorin z ZSP w Owsiszczach, Patryk Helczyk z SP w Zabełkowie, Szymon Grzesiczek SP Bieńkowice – Filia w Bolesławiu, Wiktoria Puszer z świetlicy w Nowej Wiosce.

Uczniowie klas IV – VII i gimnazjaliści: Emilia Lamla i Jakub Cmok, Rafał Herber i Oliwia Herber z SP w Bieńkowicach, Weronika Krupa, Nikola Sbeczka, Hanna Wolek i Aleksandra Minkina z świetlicy w Owsiszczach, Sandra Cymbaluk, Natalia Klon i Natalia Szulik, Juliana Wodara i Natalia Smołka z SP w Zabełkowie, Zuzanna Juraszek, Emilia Zawadzka, Justyna Bulenda i Błażej Klimaszka z SP w Tworkowie oraz grupa dzieci ze świetlicy w Chałupkach.

Dorośli: Grażyna Cwik, Krystyna Galda z Bieńkowic, Maria Bartosz z Bolesławia, Rozwita Białdyga z Owsiszcz, Agnieszka Adametz z Nowej Wioski, Agnieszka Drobny z Zabełkowa i Maria Kostrzewa z Tworkowa.