Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1344) Data wydania: 20.03.18
Czytaj e-gazetę

Historia poświęcenia kościoła w Zawadzie Książęcej

Rok temu pisaliśmy o historii drewnianego kościoła w Zawadzie Książęcej, który przez lata służył wiernym aż do 1992 r. gdy po uderzeniu pioruna spłonął. Już wcześniej w wiosce stanął murowany kościół pw. św. Józefa Robotnika. Udało się tego dokonać w pierwszej połowie lat 50. XX wieku, pomimo niesprzyjających warunków politycznych.

Władze komunistyczne prowadziły walkę z kościołem i religią, niechętnie wspierając takie przedsięwzięcia, tym bardziej problemem była współpraca z duchownymi. Powołano więc Komitet Budowy Kościoła w Zawadzie Książęcej, który w imieniu parafian pisał prośby do wydziałów budownictwa itd. W końcu się udało, przekonując władze, że drewniany kościół zagraża bezpieczeństwu, a wierni muszą się modlić w karczmie.

Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Ewald Pielka, służący w Zawadzie Ks. od 20 lutego 1944 r. O tym, że wydano pozwolenie na budowę kościoła, proboszcz ogłosił w sali u Pendziałka, podczas odpustu 16 maja 1954 r. Już trzy dni po tym poświęcono plac budowy, a 22 maja wykopano dół pod fundamenty prezbiterium. Z tamtego okresu zachowała się relacja mieszkańców, którzy zwracali uwagę, że ks. Pielka objeżdżał okolice na starym rowerze, prosząc wiernych o wsparcie tej wielkiej inwestycji.

Głównym architektem kościoła był Błażej Schenk z Gliwic. Świątynia rosła w oczach, pomimo że czasy były trudne. Po roku budynek był już pokryty dachem, tak że w zimę można było wykańczać świątynię w środku. Poświęcenia kościoła dokonał 18 listopada 1956 r. ks. dziekan Antoni Wodarz z Pawłowa, z polecenia księdza E. Kobierzyckiego. Z powodu ograniczonych kompetencji ks. Wodarza, pełnej konsekracji dokonano 7 czerwca 1959 r. gdy do Zawady Książęcej przyjechał pierwszy biskup opolski, ks. Franciszek Jop. Na tę uroczystość przyjechał samochodem marki warszawa, zaś towarzyszyło mu ośmiu księży z okolicznych parafii.

Warto przypomnieć, że pierwszego ślubu w kościele pw. Józefa Robotnika ks. Pelka udzielił 20 listopada 1956 r. Eryce Kołodziej z Łęgu i Engelbertowi Brzosce z Siedlisk. Z innych zapisków z tamtych czasów wiemy, że rok później parafianie zrzucili się na motorower dla swojego proboszcza.

Powyższa, krótka historia poświęcenia kościoła w Zawadzie Książęcej powstała dzięki materiałom i pomocy Leona Wolnika z Zawady Książęcej.

(woj)