Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (1347) Data wydania: 10.04.18
Czytaj e-gazetę

Dużo teorii i zero praktyki

Mieszkańcy przyszli do urzędu posłuchać o tym jak należy palić węglem w piecu, by nie kopcić, ale od zaproszonego eksperta usłyszeli, że najlepiej będzie jak przejdą na ogrzewanie gazowe.

Na sesji marcowej prezydent miasta reklamował to spotkanie jako instruktaż mniej szkodliwego palenia węglem w piecu. Zaprosił nań raciborzan, którzy w trakcie kontroli straży miejskiej zostali pouczeni, bo zadymiali okolicę. – Ci państwo mają problem z właściwym sposobem palenia węgla w piecu – charakteryzował Mirosław Lenk zebranych w sali kolumnowej. Mieszkańców przyszło 25. Posłuchali jak szkodliwe jest zanieczyszanie powietrza, jakie dotacje na ekologiczne źródła ciepła można pozyskać i tego co miał do powiedzenia zaproszony ekspert dr Michał Chabiński z Politechniki Śląskiej.

Spotkanie anonsowane (przez służby prasowe m.in. na stronie raciborz.pl) jako edukacyjne, gdzie uczestnicy poznają zasady czystego spalania węgla, poświęcono czemu innemu. Przekaz wystąpienia specjalisty i urzędniczki polegał na zachęceniu zebranych do przejścia na ogrzewania gazowe. Z lekceważeniem wypowiedziano się o sposobie rozpalania pieca od góry. Doktor określił je niezrozumiałą dlań modą i przytoczył badania dowodzące, że ta metoda palenia w piecu powoduje tylko nieznacznie niższą szkodliwość dla środowiska.

Efekt spotkania widać było po reakcji jednego z uczestników. Mężczyzna w dojrzałym wieku, mieszkaniec ulicy Kozielskiej stwierdził, że nie ma wyjścia, trzeba będzie przejść na gaz. Pytał jakiego rzędu dotacji udziela magistrat na ten cel, bo on ma stary dom bez termomodernizacji i z przestarzałą instalacją. Usłyszał, że może liczyć na maksimum 25 tys. zł z urzędu na dofinansowanie jego proekologicznych inwestycji.

(ma.w)


Komentarz redakcyjny

Ile zapamięta we wrześniu uczeń z ostatniej lekcji przed wakacjami? A ile z niej zapamięta po upływie kolejnych miesięcy? Przypuszczam, że niewiele. Według mnie termin organizacji takiej „lekcji ekologii” dla palących węglem i przyłapanych na kopceniu był niefortunny. Aura sprawiła, że sezon grzewczy jest na wygaszeniu, bo za oknami słońce i 20 stopni na plusie. Poza tym zapowiedzi prezydenta i jego służb sugerowały, że uczestnicy będą mieli do czynienia z instruktażem: jak palić by nie kopcić. Tymczasem nasłuchali się całych tyrad teorii i skomplikowanych wyliczeń, które prędzej ich usypiały niż angażowały. W magistracie powinni powtórzyć to działanie wczesną jesienią. Można włączyć w ten temat wicestarostę Andrzeja Chroboczka, który jest zwolennikiem odgórnego rozpalania węglowego pieca i chciał do Raciborza ściągnąć ekspertów w tym zakresie. Pożytku z tego wyjdzie więcej, niż przekaz o wyższości gazu do węglem w emisji spalin do atmosfery. Do urzędu przyszli głównie ludzie cierpiący na energetyczne ubóstwo, a nie poszukiwacze alternatywnych i droższych sposobów ogrzewania.

Mariusz Weidner