Sposób na nieporozumienia
Rudnik Po głośnym proteście mieszkańców Rudnika, którzy sprzeciwili się budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, powstało pytanie, jak doszło do tak wielkiego nieporozumienia.
Władze gminy spotykały się już w tej sprawie z mieszkańcami (m.in. podczas zebrań wiejskich) i nie ukrywały swoich planów. Te działania nie miały jednak określonych ram i zakresu, i jako takie zostały później skrytykowane. Pojawiły się też zarzuty, że tak organizowane konsultacje mogą nie spełniać swojej roli. Stąd pomysł, aby gmina Rudnik miała swoją uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych. Od tej pory wszystkie kwestie wymagające zasięgnięcia opinii społeczności, będą musiały odbyć się według jednego wzorca. Prawo przyjęte przez radę gminy określa, że:
• konsultacje będą przeprowadzane na terenie gminy, w celu poznania opinii i uwag miejscowej społeczności,
• jeśli konsultacje odbędą się według zapisów, to nie ma znaczenia ile osób weźmie w nich udział,
• konsultacje mają charakter opiniodawczy - ich wyniki do niczego nie zobowiązują organów gminy,
• konsultacje mogą mieć formę protokołowanych spotkań, korespondencyjnych wniosków, ankiet lub formularzy,
• o przeprowadzeniu i formie konsultacji decyduje wójt,
• konsultacje powinny trwać minimum tydzień.
Uchwała zawiera również inne, mniej istotne zapisy. Przyjęcie nowych przepisów tylko pozornie zapobiega przyszłym niedomówieniom. Większość z nich powstaje poprzez niskie zainteresowanie mieszkańców życiem swojego samorządu. Stąd o wielu rzeczach ludzie dowiadują się na ostatnią chwilę, często gdy jakieś zadanie już rusza, pomimo tego, że było głoszone w urzędzie, na stronie internetowej i na tablicach informacyjnych. Podobnie zresztą wójt i władze gminy, które równie dobrze bez uchwał o konsultacjach mogą skutecznie dotrzeć z informacją o istotnych sprawach/działaniach do mieszkańców. Wydaje im się często, że akurat ta sprawa nie powinna budzić niczyich wątpliwości. Dlatego jeśli z obu stron nie ma zainteresowania, to żadna uchwała tego nie zmieni.
(woj)