Zapytaj prawnika: Jak odrzucić spadek w imieniu dzieci?
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Prawo spadkowe pozwala dziedziczyć każdej osobie, niezależnie od jej wieku. Ale o ile osoba dorosła może sama odrzucić spadek, o tyle w przypadku małoletnich sprawa nieco się komplikuje. Chodzi nie tylko o sytuacje gdy dziecko dziedziczy po rodzicach, ale np. też po dziadkach gdy wcześniej rodzice odrzucili spadek. Najczęściej oczywiście są to sytuacje gdy w skład spadku wchodzą długi. Wtedy zatroskani rodzice zastanawiają się jak ochronić swoje dzieci.
Oczywiście rodzice mogą odrzucić spadek w imieniu dziecka, ale muszą przy tym pamiętać, że czynność ta jest tzw. czynnością przekraczającą zwykły zarząd, co oznacza, że rodzice na odrzucenie spadku w imieniu dziecka muszą uzyskać zezwolenie sądu rodzinnego. W tym celu muszą złożyć stosowny wniosek do sądu rodzinnego miejsca zamieszkania dziecka. Do wniosku należy dołączyć dowody i opłacić go. Sąd wydając zezwolenie będzie kierował się dobrem dziecka.
Wydane przez sąd zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka nie zastępuje jednak oświadczenia o odrzuceniu spadku. Po otrzymaniu postanowienia sądu, rodzice muszą złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku (w sądzie lub u notariusza). Termin na odrzucenie spadku w imieniu dziecka wynosi 6 miesięcy, (liczonych najczęściej jako 6 miesięcy od odrzucenia spadku przez rodzica).