Posadzą drzewa za dwieście tysięcy złotych
Zapoczątkowana w ubiegłym roku akcja „800 drzew na 800-lecie praw miejskich Raciborza” skończyła się kilkudziesięcioma nasadzeniami w rejonie ulicy Jana Pawła II oraz na „czarnym placu” przy ul. Armii Krajowej. W komentarzach dominował pogląd, że posadzonych drzew było mniej niż drzew wyciętych. Wówczas Mirosław Lenk zapowiedział kontynuację akcji.
– W tym roku z inicjatywy prezydenta miasta doszło w urzędzie miasta do spotkania z przedstawicielami zarządów ogrodów działkowych, placówek oświatowych i wspólnot mieszkaniowych. Zainteresowanie przerosło oczekiwania – informuje Leszek Iwulski, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Racibórz.
Póki co, w urzędzie zgłoszono zapotrzebowanie na ponad 850 drzew. W swoistym rankingu popularności drzewek, które chcą sadzić raciborzanie, dominują śliwy wiśniowe (110 sztuk), wiśnie piłkowane (97 szt.), brzozy brodawkowe (88 szt), buki pospolite (85 szt.) oraz wierzby iwy (84 szt.).
Zapytaliśmy w urzędzie o szacunkowy koszt akcji. – Miasto Racibórz wzięło na siebie w całości koszt zakupu sadzonek dla wspomnianych instytucji i organizacji pozarządowych. Wstępny, szacunkowy jeszcze koszt akcji to 200 tysięcy złotych. Zostaną one zakupione w drodze przetargu – odpowiedział nam L. Iwulski. Do organizacji pozarządowych oraz instytucji, które wezmą udział w akcji, będzie należało posadzenie drzew, ich utrzymanie oraz pielęgnacja. – Nasadzenia rozpoczną się jesienią, z uwagi na to, że lato nie sprzyja sadzeniu drzew – dodaje L. Iwulski.
Akcja kierowana jest również do właścicieli domów jednorodzinnych. Mieszkańcy mają czas do 25 maja, aby zgłosić zapotrzebowanie na sadzonki. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy wydziału ochrony środowiska i rolnictwa UM Racibórz (tel. 32 755 06 77).
(żet)