Uzasadnienie wyroku
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Uzasadnienie wyroku w sprawach cywilnych jest niezwykle istotne. Pozwala zrozumieć motywy, którymi kierował się Sąd podejmując rozstrzygnięcie.
Czy uzasadnienie wyroku jest niezbędne dla zaskarżenia wyroku?
Nie, uzasadnienie wyroku nie jest warunkiem jego zaskarżenia, choć znacznie ułatwia złożenie apelacji stronie która nie jest zadowolona z rozstrzygnięcia. Strona po prostu wie do czego może się odnieść, tj. jakie zarzuty skonstruować. Trzeba podkreślić jednak, że mimo braku uzasadnienia wyroku strona może go zaskarżyć w ustawowym terminie.
Jak uzyskać uzasadnienie wyroku?
Zasadą jest, że sąd sporządza uzasadnienie wyroku na wniosek strony o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji lub – jeżeli wyrok zapadł na posiedzeniu niejawnym – od dnia doręczenia.
Co się stanie jeśli strona przekroczy termin?
Wniosek spóźniony, tj. złożony po upływie tygodniowego terminu, sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym.
Jakie elementy powinno zawierać uzasadnienie wyroku?
Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, czyli: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.