Szefowie miast i gmin zarobią mniej
Wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz ich zastępców zostaną obniżone o 20 procent - tak zakłada przyjęte przez Radę Ministrów rozporządzenie ws. wynagradzania pracowników samorządowych.
REGION – Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych – przekazuje Centrum Informacyjne Rządu.
CIR tłumaczy też, że wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach – tak jak w przypadku posłów i senatorów – oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.
Rozporządzanie przewiduje obniżenie – średnio o 20 proc. – minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.
W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk. Rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja, natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca.
(mak)
Z czego składa się pensja wójta, burmistrza czy prezydenta?
Wynagrodzenie w wymiarze miesięcznym ustalane jest w wysokości: 1) wynagrodzenie zasadnicze, 2) dodatek funkcyjny, 3) dodatek specjalny w wysokości procentowej łącznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, 4) dodatek za wysługę lat – w wysokości procentowej wynagrodzenia zasadniczego*
*Jeśli chodzi o dodatek za wieloletnią pracę to, na gruncie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, przysługuje po 5 latach pracy. Wysokość wynosi wtedy 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Omawiany dodatek wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Kolejnym świadczeniem przysługującym wójtowi jest nagroda jubileuszowa. Uzyskuje ją po 20 latach pracy w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego. Po przepracowaniu 45 lat kwota wspomnianej nagrody wynosi 400% wynagrodzenia miesięcznego.
Roczne dochody z pracy w urzędzie włodarzy gmin powiatu raciborskiego
Mirosław Lenk 186 367 tys. zł
Grzegorz Utracki 147 966 tys. zł
Andrzej Wawrzynek 142 755 tys. zł
Anna Iskała 131 570 tys. zł
Paweł Macha 129 247 tys. zł
Grzegorz Niestrój 116 335 tys. zł
Alojzy Pieruszka 112 079 tys. zł
Andrzej Strzedulla 105 668 tys. zł