Zapytaj prawnika: Jak zasiedzieć nieruchomość
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny.
Temat zasiedzeń nieruchomości to problem, który dość często pojawia się w kancelariach prawnych ponieważ wiele nieruchomości pozostaje bez uregulowanych stanów prawnych. Mam na myśli sytuacje gdy np. ktoś opiekuje się domem cioci lub wujka, który wyjechał za granicę lub zmarł, a brak wiedzy kto po nim dziedziczy. Powstaje wtedy pytanie jak uregulować stan prawny takiej nieruchomości uwzględniając starania osoby, która opiekowała się przez lata taką nieruchomością traktując ją jak własną. Rozważyć wtedy należy czy zachodzą przesłanki do jej zasiedzenia (nabycia jej własności).
Zasiedzieć nieruchomość może tylko samoistny posiadacz, a więc traktujący ją jak swoją własność. Nie może więc być to np. dzierżawca tej nieruchomości. Ponadto musi upłynąć określony czas, przez który samoistnie posiada się nieruchomość (20 lat dla posiadacza w dobrej i 30 lat dla posiadacza w złej wierze). Możliwie jest również doliczenie czasu posiadania poprzedniego posiadacza, przy uwzględnieniu jego dobrej lub złej wiary.
Wniosek do sądu
Aby zasiedzieć nieruchomość należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego. Wniosek ten należy opłacić. Wysokość opłaty sądowej wynosi 2 tysiące zł. Do wniosku należy dołączyć mapę i opis oraz wykazać samoistne posiadanie i upływ wymaganego czasu. Jako uczestnika należy wskazać właściciela nieruchomości.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl