Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1360) Data wydania: 10.07.18
Czytaj e-gazetę

Czy geotermia ogrzeje Racibórz? Prezydent Lenk studzi zapał jej zwolenników

Gdy na konwencji Dariusza Polowego padło pytanie o wykorzystanie źródeł geotermalnych, które mają znajdować się pod lasem Obora, kandydat do wyścigu o prezydenturę nie krył entuzjazmu dla tego pomysłu. Spytaliśmy obecnego włodarza o jego podejście do tematu, zwłaszcza, że samorząd zamierza wkrótce zakazać ogrzewania węglowego w Raciborzu.

Pytanie o geotermię zadaliśmy po czerwcowej sesji, na której rada miasta postanowiła o likwidacji niskiej emisji poprzez m.in. utworzenie tzw. strefy bez węgla. Mirosław Lenk zna pomysł związany ze źródłami pod Oborą od wielu lat. W mieście lansuje go np. stowarzyszenie Dobro Ojczyzny. Józef Sadowski i Józef Kastelik sprowadzali swego czasu eksperta, który zapewniał ich o potencjale ciepłowniczym ziemi raciborskiej. Geotermia mogłaby zastąpić tradycyjne systemy grzewcze, a ciepło spod ziemi zasilałoby dzielnice, a może i całe miasto. – A kto konkretnie miałby to zrobić? – dopytuje M. Lenk. Jego zdaniem pomysły na kampanię wyborczą muszą być głośne by spodobać się wyborcom. – Pamiętam BMW, też robiło wrażenie – przypomina prezydent.

Włodarz pyta od razu, kto zapłaci za kosztowne badania, kto sfinansuje nowy system i podłączy doń mieszkańców oraz weźmie na siebie odpowiedzialność za projekt. Jeśli samorząd miałby się tym zająć, potrzebny byłby duży kredyt. Według Lenka przynajmniej 100 mln zł. – Strzelam, ale to niemała inwestycja i tego rzędu kwoty. Tymczasem jakie mamy gwarancje, że choćby mieszkańcy samej Obory, palący węglem w piecach, często pozaklasowych (tzw. kopciuchcach – red.) podłączą się do źródeł geotermalnych? – zastanawia się głowa miasta.

Zdaniem Mirosława Lenka mitem jest opowieść o tanich kosztach ogrzewania źródłami geotermalnymi. – To nie jest ciepło za darmo. Wielką inwestycję trzeba byłoby rozliczyć, przerzucić nakłady w koszty. Ktoś musiałby to zwrócić – podkreśla M. Lenk. Prezydent przywołuje przykład z Rud, gdzie geotermia służy do ogrzewania zespołu klasztorno – pałacowego. – Ale tam nikt nie mieszka, ogrzewanie służy utrzymaniu temperatury w zabytkowych murach – zaznacza włodarz.

Lenk traktuje pomysł z geotermią jako postulat pasjonatów, „rzucany co jakiś czas w Racibórz”. – Dziś sobie tego nie wyobrażam. Z niską emisją najlepiej dziś walczyć ogrzewaniem gazowym i systemowym. Im więcej odbiorców tym ceny będą niższe. Geotermię można traktować jako coś wspomagającego na mniejszych obszarach, może w formie spółdzielni ekologicznych jak na Zachodzie Europy – podsumowuje Mirosław Lenk.

(ma.w)