Ogrzewanie z nowinami: Gdzie szukać pieniędzy na wymianę pieca? Gminy mają programy pomocowe
W oparciu o dane upubliczniane przez lokalny samorząd udało nam się uzyskać następujące informacje na temat aktualnej pomocy finansowej przy wymianie źródła ciepła na ekologiczne systemy grzewcze.
Racibórz urząd oferuje różne dotacje mieszczące się w przedziale od 8 do 20 tys. złotych i dopłaca do wymiany starych źródeł ciepła, termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Nabór trwał do 2 marca 2018 r. Miasto Racibórz ma najbardziej zaawansowany program walki z niską emisją w powiecie raciborskim.
Kuźnia Raciborska gmina zakończyła już nabór, odbywał się w terminie od 16 do 27 kwietnia, dotowano wymianę kotłów wraz z montażem. Wsparcie wynosiło 60 procent kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6 tys. złotych.
Rudnik gmina udziela dotacji na wymianę pieców w momencie uzyskania wsparcia zainteresowanych mieszkańców również z innych źródeł, np. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach – wówczas z gminy można otrzymać dodatkowe pieniądze, do 5 tys. złotych. Nie ma określonego konkretnego terminu końca naboru.
Nędza gmina ma aktualnie zgłoszonych prawie 300 posesji do programu w ramach OZE (projekt koordynowany przez subregion). Mieszkańcy mogli wybrać dwie możliwości pomiędzy dofinansowaniem pieca na pellet, pompami na ciepło i do centralnego ogrzewania, fotowoltaiką i solarami. Urzędnicy czekają na wyniki programu, ma się to rozstrzygnąć w okolicach grudnia. Nędza czeka również na projekt ogłaszany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, chodzi o program „Czyste Powietrze”. Gmina jest również po zakończeniu naboru, kiedy dotowano wymianę pieców – program realizowano w ramach dwóch projektów ogłoszonych przez WFOŚiGW w Katowicach.
Pietrowice Wielkie urząd dopłaca do 4 tys. złotych na kotły. Nabór prowadzony jest na bieżąco. W tym roku środki zostały już wykorzystane.
Kornowac nabór prowadzony był w okolicach kwietnia. Gmina dotowała wymianę kotłów węglowych na kotły węglowe V klasy i kotły gazowe. Udzielano wsparcie w wysokości 50 procent kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6 tys. złotych. Dodatkowo Kornowac liczy na projekt unijny, z którego mieszkańcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na montaż instalacji solarnych, fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Krzanowice gmina dotuje wymianę kotłów opalanym paliwem stałym klasy 5, biomasą klasy 5, ale również kotły olejowe, gazowe i pompy ciepła. Pieniądze przekazywane są w ramach „Programu Ograniczenia Emisji na terenie Gminy Krzanowice”, który realizowany jest w latach 2018–2020. Wysokość dofinansowania jednej wymiany to 4 tys. zł.
Krzyżanowice Gmina dotuje wymianę kotłów na ekologiczne oraz montaż instalacji solarnych i pompy ciepła. W przypadku kotłów nabór jest ciągły i według możliwości finansowania jest realizacja, można uzyskać 60 procent, ale maksymalnie 9 tys. złotych. W przypadku instalacji solarnych i pomp ciepła nabór prowadzony jest raz na rok, dotacja wynosi 50 procent, ale maksymalnie 4 tys. złotych.
Sporządził Dawid Machecki