Bez niego nie byłoby PWSZ. Odszedł profesor Raczek
Pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zmarł 5 stycznia. Przeżył 84 lata. W środę 9 stycznia odbył się jego pogrzeb. Mszę w kościele Św. Jana Chrzciciela odprawili proboszcz Jerzy Hetmańczyk i ksiądz prałat Jan Szywalski. Profesora Raczka żegnali akademicy z AWF Katowice i PWSZ Racibórz. W pogrzebie wzięły udział cztery poczty sztandarowe.
Jeszcze w kościele, na koniec mszy, głos zabrał prof. dr hab Grzegorz Juras z AWF Katowice, który nazwał zmarłego swym drugim ojcem i wspominał wspólną pracę naukową i liczne zagraniczne podróże z J. Raczkiem. „Za to, że był” dziękowała ojcu córka profesora. Jako trzeci wystąpił z przemową prorektor do spraw dydaktyki i studentów dr Paweł Strózik, który reprezentował na pogrzebie władze raciborskiej uczelni. Strózik podkreślał rolę zmarłego przy tworzeniu PWSZ w Raciborzu. Opowiadał jak ważne były dlań odznaczenia „Zasłużony dla PWSZ” i „Zasłużony dla Raciborza” (w 2017 r.). Nad grobem przemawiali jeszcze proboszcz Hetmańczyk i syn J. Raczka – Cezary (przez lata związany z PWSZ, był tam kanclerzem).
W ostatniej drodze profesorowi Raczkowi towarzyszyły m.in. reprezentacje raciborskich władz - miejskich (wiceprezydent Michał Fita i przewodniczący rady Leon Fiołka) i powiatowych (wicestarosta Marek Kurpis, etatowy członek zarządu Ewa Lewandowska i obaj wiceprzewodniczący rady – Ryszard Wolny i Władysław Gumieniak).
Na pogrzeb wystawiono 4 poczty sztandarowe: Miasta Racibórz, MKZ Unii Racibórz, ZSOMS Racibórz i PWSZ Racibórz.
(ma.w)
Joachim Raczek
W latach 1990 – 1996 przez dwie kadencje był rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Autor kilkuset prac oraz licznych książek opublikowanych w kraju i za granicą. Był światowej sławy specjalistą w zakresie antropomotoryki i teorii sportu. Wiele jego publikacji miało charakter pionierski dla tych gałęzi nauki. Szczególną uwagę profesor Raczek poświęcił sprawności motorycznej dzieci i młodzieży. Reprezentował Polskę w Światowej Radzie Nauk o Sporcie i Wychowaniu Fizycznym. Wykładał w renomowanych ośrodkach akademickich Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Austrii, Szwajcarii, Izraela, Czech i Finlandii. Był trenerem kadry narodowej i olimpijskiej. Tworzył międzynarodowe projekty badawcze, realizowane wspólnie z uniwersytetami w Japonii, Brazylii, Egipcie, Austrii, Czechach, Słowacji i Słowenii. W 2002 roku Joachim Raczek objął stanowisko pierwszego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Był nim do 2007 roku. „Wzorowy katolik, człowiek słynący z uczciwości, skromności, a nade wszystko sprawiedliwych osądów moralnych” - tak charakteryzowała go Kapituła Medalu im. Ks. S. Pieczki nadając go profesorowi w 2003 r.