Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1396) Data wydania: 19.03.19
Czytaj e-gazetę

Nieproszeni goście z południa Europy chcą pożreć nasze lipy

Jeśli nie przystąpimy do likwidacji skupisk owadów, latem pluskwiaki będą wlatywać do naszych mieszkań. Ucierpieć mogą również lipy i jesiony.

Jesienią ubiegłego roku do urzędu miasta oraz starostwa powiatowego zaczęły napływać pierwsze sygnały o chmarach nieznanych owadów, które obsiadły pnie drzew w Raciborzu. Sprawą zainteresowali się pracownicy wydziału ochrony środowiska i rolnictwa raciborskiego magistratu. Z pomocą Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach udało się zidentyfikować nieproszonych gości. To owady z gatunku oxycarenus lavaterae, należące do rzędu pluskwiaków.

– To są pluskwiaki, których wcześniej nie było na terenie województwa śląskiego. Do tej pory owady z tego gatunku rozprzestrzeniały się w krajach południowej Europy, następnie w Szwajcarii oraz Niemczech – informuje Maria Polak, naczelnik wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Racibórz.

Pluskwiaki w Raciborzu upodobały sobie przede wszystkim lipy. Można je zauważyć również na jesionach. – Niestety, na ten moment nie ma zarejestrowanych środków ochrony roślin, które pozwalałyby zwalczyć te owady. Trzeba je po prostu ręcznie likwidować, bo istnieje możliwość, że będą się mnożyć, co będzie uciążliwe dla mieszkańców – dodaje M. Polak.

Owady nie są groźne dla ludzi, choć stanowią zagrożenie dla drzew. Wiosną składają jaja w zagłębieniach kory, latem przelatują na wyższe partie drzew, gdzie powodują uszkodzenia liści.

Urzędnicy z Raciborza zamierzają nawiązać kontakt z Instytutem Ochrony Roślin, którego pracownicy wstępnie wyrazili chęć sporządzenia opinii na temat szkodnika oraz sposobów jego ewentualnej likwidacji. Póki co, urzędnicy planują akcję ręcznego niszczenia skupisk owadów, do czego zachęcają również mieszkańców.

(żet)