Zapytaj prawnika: Czym jest prokura?
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny, mediator
Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jeden przedsiębiorca może ustanowić jednego lub kilku prokurentów. Prokura może obejmować umocowanie także lub wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej.
Forma!
Prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie. Prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Gdzie można sprawdzić czy ktoś jest prokurentem?
W odpowiednim rejestrze. Udzielenie i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Uwaga!
Nie wszystkie czynności mogą być dokonane na podstawie prokury. Do niektórych wymagane jest pełnomocnictwo do szczególnej czynności. Chodzi o zbycie przedsiębiorstwa, dokonanie czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości.