Cztery pory roku w TMZR
W poniedziałek 8 kwietnia w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej otwarto kolejną wystawę.
Tym razem zaprezentowano prace Stanisławy Wojtyny mieszkanki Wodzisławia Śląskiego, absolwentki Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, która nie tylko maluje, ale i pisze. W swoim dorobku ma 100 wystaw indywidualnych, 220 zbiorowych, krajowych i międzynarodowych. Brała udział również w 105 plenerach malarskich. Za swoją pracę otrzymała nagrody, w tym te przyznane przez prezydenta Wodzisławia Śląskiego oraz starostę wodzisławskiego. Jednym z ważniejszych uhonorowań, które otrzymała, jest to nadane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Malarstwo Stanisławy Wojtyny wyróżnia się własnym stylem. Imponuje odwagą w poszukiwaniu nowych rozwiązań formalnych i technicznych. Zadziwia swobodą w posługiwaniu się różnymi technikami malarskimi, takimi jak akwarela; olej; akryl; collage oraz jej własne odkrycie, które zostało zaprezentowane w poniedziałek w TMZR. Kompozycje z wylewanych i odciskanych farb stanowiących podkład pod obrazy, przedstawiające tajemniczy, pełen niedopowiedzeń świat z pogranicza fantazji i realizmu. Autorka zaprezentowała w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej kilkanaście obrazów o tematyce czterech pór roku. Artystka nie mogła jednak osobiście uczestniczyć w wydarzeniu.
W otwarciu wystawy wzięło udział kilkanaście osób. Był m.in. radny sejmiku śląskiego Henryk Siedlaczek, raciborska radna Krystyna Klimaszewska, członkowie Rady Seniorów oraz osoby należące do Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Dodatkowo wydarzenie zostało okraszone nutką poezji. Wiersze czytała Aleksandra Jańska, członek Zarządu TMZR oraz Halina Kwiecień, emerytowana polonistka. – Sztuka pozwala nam zrozumieć niezrozumiałe. Sztuka przemawia do naszego wnętrza. Niech więc ta sztuka pomoże nam chronić przyrodę z całym bogactwem jej subtelnych odcieni, tworzących największe piękno naszego świata – mówiła na otwarciu wystawy Aleksandra Jańska.
Prace wodzisławianki w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej można oglądać do 5 maja. Dzień później o godzinie 17.00 odbędzie się kolejny wernisaż. Wówczas nastąpi otwarcie wystawy Bernarda Fulneczeka pt. „Bitwy pod Zlatymi Horami – Bitwy Austryjacko-Pruskiej”. W tym samym czasie zaplanowano prelekcję Leonarda Fulneczeka, który opowie o tych wydarzeniach.
(d)