Czy składając pismo do sądu trzeba je opłacić?
Natalia Lewandowska-Facradca prawny, mediator.
Zainicjowanie postępowania sądowego wiąże się najczęściej z koniecznością poniesienia opłaty sądowej. Jest to warunek konieczny do tego aby sąd rozpatrzył naszą sprawę.
Czy wszystkie pisma podlegają opłacie sądowej?
Nie, mowa tu o pismach, od których ustawa przewiduje pobranie opłaty. Część spraw jest zwolnionych z opłaty. Niemniej jednak od większości spraw cywilnych taka opłata przysługuje. Mowa o pismach inicjujących postępowanie lub jego etap (np. apelacja)
Jaka jest wysokości opłaty?
To jaka będzie wysokość opłaty zależy m.in. od rodzaju sprawy i rodzaju postępowania, w jakim będzie się sprawa toczyła. Szczegółowo tę kwestię reguluje ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Opłata stosunkowa (w sprawach o prawa majątkowe) wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, ale ustawa przewiduje też opłatę stałą. W ustawie rodzaje spraw podzielone zostały na różne kategorie, aby łatwiej odnaleźć daną sprawę i ustalić wysokość opłaty.
W jaki sposób uiścić opłatę?
Przelewem na konto sądu lub w kasie sądu.
Co jeśli pismo będzie nieopłacone?
Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. Przewodniczący wezwie stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do opłacenia go w terminie tygodniowym.
Czy można uniknąć opłaty?
Tak, strona może złożyć do sądu wniosek o zwolnienie.