Czy Budżet Obywatelski 2019 w Raciborzu wygrają szkoły?
Trwa cykl spotkań instruktażowych na temat budżetu, organizowany przez urząd miasta. Z zasadami udziału w tegorocznej edycji zapoznają zainteresowanych Kamil Jakubiak z CRIS oraz Elżbieta Franiczek z magistratu. 29 kwietnia spotkali się z raciborzanami w bibliotece.
Pula pieniędzy, jaką Miasto Racibórz oddaje do dyspozycji mieszkańcom od pięciu lat jest niezmienna. Walka toczyć będzie się o 1,5 mln zł na realizację pomysłów zrodzonych wśród raciborzan. Około pół miliona złotych z tej puli przeznaczono na projekty ogólnomiejskie, reszta powędruje do dzielnic. Jak przyznała Elżbieta Franiczek, która raciborskim budżetem zajmuje się od jego uruchomienia, już wpłynęły pierwsze projekty. W magistracie, w poniedziałek były 4 zgłoszenia. W minionych latach zainteresowanie budżetem kumulowało się pod koniec okresu przyjmowania projektów. Kamil Jakubiak z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, jak co roku prowadzi prezentacje zasad uczestnictwa w Budżecie Obywatelskim. Omówił tegoroczne nowości. Nie ma już zasady podziału środków 80/20, gdzie jeden projekt nie mógł kosztować więcej niż 80% wszystkich pieniędzy przyznanych dzielnicy czy na projekty ogólnomiejskie. Co ważne, teraz głosować mogą wszyscy – także dzieci, za wiedzą i akceptacją ich opiekunów. Zdaniem Jakubiaka to może zmienić budżet w Raciborzu. Spodziewa się on, że tym razem wygrają środowiska szkolne, gdzie „skrzykną” się nauczyciele, rodzice i dzieci. Nie ma w regulaminie ograniczeń, które wcześniej blokowały np. OSP. Strażacy wygrywali pierwsze edycje, więc w urzędzie nałożono nań szereg ograniczeń, aby nie zdominowali budżetu na zawsze.
Budżet jest też szansą dla wspólnot mieszkaniowych na nowe podwórka, parkingi czy place zabaw. Potrzebna będzie umowa użyczenia takiego terenu na rzecz Miasta. Trzeba jednak pamiętać, że nowa inwestycja musi być dostępna dla wszystkich raciborzan, co nie stanowi problemu przy placu zabaw, ale już z parkingiem może być różnie. Prezentacji i dyskusji przysłuchiwał się wiceprezydent Michał Fita odpowiedzialny na Batorego za realizację Budżetu Obywatelskiego 2019. Przyszedł także wiceprzewodniczący rady Marian Czerner.
Zgłoszenia do raciborskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 przyjmowane są w magistracie do 17 maja.
(m)
Biblioteka chce gwiazd
Na spotkaniu w bibliotece obecni byli m.in. mieszkańcy, którzy zamierzają starać się o powstanie placów zabaw przy osiedlu w rejonie ulicy Staszica i w małym parku przy ulicy Warszawskiej. Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej szykuje się do miękkiego projektu związanego z jubileuszem istnienia TMZR. Swoje pomysły mają też bibliotekarze. Dyrektor Małgorzata Szczygielska zapowiada starania o sfinansowanie cyklu spotkań z gwiazdami literatury.