Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1412) Data wydania: 09.07.19
Czytaj e-gazetę

Na ten sukces Racibórz czekał ponad 30 lat

Tegoroczna odsłona Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego okazała się szczęśliwa dla Raciborza. Stało się tak za sprawą dwóch reprezentantek naszego miasta, które otrzymały wyróżnienie w różnych kategoriach. Co ciekawe, w recytacji ostatnia nagroda, która trafiła do Raciborza, była przyznana ponad 30 lat temu. O niebywałym sukcesie Zuzanny Wieczosek rozmawiamy z jej trenerem – aktorem, poetą, animatorem kultury i artystą, raciborzaninem Jerzym Dębiną. Pan Jerzy również zapoczątkował sukcesy Raciborza w tej kategorii, bo w 1982 roku otrzymał w niej pierwsze miejsce.

– Tegoroczna, czyli 64. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego okazała się wyjątkowa dla Raciborza. Jednak zanim zaczniemy omawiać ten sukces, to wyjaśnijmy, co to tak właściwie jest OKR.

– Obecnie Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest podzielony na cztery turnieje: recytatorski, wywiedzione ze słowa, teatr jednego aktora oraz turniej poezji śpiewanej.

Wszystko zaczęło się jednak od recytacji i z czasem organizatorzy dodawali kolejne kategorie. W latach 70. uczestniczyło w nim 100 tys. osób. Z czasem jednak liczba uczestników zaczęła się zmniejszać, a konkurs rozgałęziać o kolejne turnieje, czyli te, które są obecnie. Aby dojść do przeglądu centralnego, należy przejść przez kilka szczebli. W Raciborzu odbywają się eliminacje rejonowe. Przeprowadza je Raciborskie Centrum Kultury i dedykowane są naszemu regionowi oraz Głubczycom. W przypadku eliminacji wojewódzkich startujemy przez Opole – tak postanowiliśmy kilka lat temu. Moje zaangażowanie w tym wszystkim polega natomiast na tym, że w przypadku eliminacji rejonowych jestem jurorem. Kiedy uczestnicy przechodzą dalej, wynajmowany jestem jako instruktor, który prowadzi już konkretne osoby.

– Wyniki tegorocznej odsłony konkursu były bardzo dobre dla Raciborza. Agnieszka Rajda z teatru Tetraedr została wyróżniona w kategorii teatru jednego aktora za spektakl „Pływak” na podstawie powieści Z. Bánk w reżyserii Grażyny Tabor. Z kolei Zuzanna Wieczosek przygotowywana przez pana w kategorii recytatorskiej za wiersz „Wygnanie” Anny Kamieńskiej oraz fragment prozy z „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego.

– Tak, to bardzo ważne nagrody. Dziewczyny zostały wyróżnione za swoją pracę i bardzo rzadko zdarza się tak, że aż dwie osoby z danego miasta wygrywają w tej samej edycji. Należy pamiętać, że wyróżnienie to pierwsze miejsce po podium.

– W przypadku recytacji Racibórz od ponad 30 lat nie miał laureata w finale OKR-u.

– Tak, pierwszym zwycięzcą w tej kategorii z Raciborza byłem ja. Zająłem pierwsze miejsce i było to w 1982 roku. Rok później udało mi się wygrać w kategorii teatr jednego aktora. Pod koniec lat 80. kolejną osobą z Raciborza, która została nagrodzona za recytację, była Sylwia Głaszczyk, którą prowadziła Teresa Adamska. Sylwia wykształciła się na aktorkę i tak też pracowała, jednak niestety miała nieszczęśliwy wypadek i zmarła. To była jednak ostatnia osoba z Raciborza uhonorowana w tej kategorii w OKR-ze. Po tym czasie wyróżniona została właśnie Zuzanna Wieczosek.

– Jaka jest więc recepta, aby tegoroczny sukces powtórzyć i nie czekać kolejnych 30 lat?

– Nie będzie nasze miasto tyle czekało. Bo to jest kwestia tylko tych ludzi. Jeśli przyjdą do mnie, to im pomogę. Jeśli przyjdzie dużo więcej, to ta szansa jest o wiele większa. Zawsze jak się już opiekowałem jakąś osobą, to minimum ten finał centralny był.

– Sukces dziewczyn należy wychwalać, jednak tak naprawdę zainteresowanie młodego pokolenia szeroko pojętą sztuką jest znikome. Pan jako aktor, poeta, animator kultury i artysta co uważa na ten temat?

– Nie da się ukryć, że to zainteresowanie jest elitarne. Kiedyś było inaczej, bo był inny ustrój, nie było internetu, a w telewizji były dwa programy. Więc gdzieś ten wentyl musiał być. Teraz jednak tych różnych zdarzeń dookoła kultury jest mnóstwo, gdzie można się uzewnętrznić. Ludzie mają więc szerokie spektrum.

– A co daje nam sztuka?

– Ma wiele różnych zalet. Na pewno działa terapeutycznie. Jeśli się źle czujemy, albo chcemy poczuć jakiś rodzaj emocji, to sięgamy do poezji – oczywiście, jeśli wiemy gdzie szukać. Druga strona to typowa estetyczna, czyli sztuka rozwija wyobraźnię. Jeśli też ktoś chce łamać, walczyć z pewną rzeczywistością, to najlepiej jak robi się to właśnie za pomocą sztuki.

Rozmawiał Dawid Machecki