O joannitach w TMZR
Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej znów wypełniło się gwarem rozmów. W popołudniowy poniedziałek 16 września swoją prelekcję wygłosił tam Bruno Stojer z Pietrowic Wielkich.
Bruno Stojer to emerytowany matematyk, aktywny strażak ochotnik, badacz lokalnych dziejów, a zarazem autor szeregu opracowań, w tym książek, choćby wydanej przez wydawnictwo Nowiny w ubiegłym roku pozycji pt. „Od joannitów do ratowników czyli dzieje strażaków ziemi raciborskiej”. W publikacji pomagał mu prezes powiatowy OSP w Raciborzu Stefan Kaptur oraz zespół redakcyjny tygodnika „Nowiny Raciborskie”.
„Klasztory Joannitów, młyny i panowanie z Makowa” – to temat prelekcji, którą wygłosił pietrowiczanin w TMZR. Jak zauważa, zaczął zajmować się tym tematem z uwagi na obchodzone w tym roku 130–lecie OSP Maków. Prelegent mówił, że to właśnie ta miejscowość jest jedną z najstarszych wiosek powiatu raciborskiego. To w Makowie w 1221 roku powstała komturia* zakonu joannitów. Stało się to za sprawą ówczesnego pana Makowa – Sieciecha, który biorąc udział w wyprawie krzyżowej, podarował swoje dobra makowskie zakonowi joannitów. Sam też wstąpił do tego zakonu. Rok później biskup wrocławski Wawrzyniec poświęcił kościół w Makowie. Joannici zbudowali w pietrowickiej miejscowości dwa młyny wodne (dziś są w ruinie).
Członek Zarządu TMZR Aleksandra Jańska cieszy się, że Bruno Stojer przedstawił w Towarzystwie tę prelekcję. – Osoby, które przyszły do nas z zaciekawieniem wsłuchiwały się w słowa naszego gościa – podsumowuje spotkanie A. Jańska, dodając, że sama wcześniej nie wiedziała o tym, że joannici gościli na Raciborszczyźnie.
A już 30 września o godzinie 17.00 w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej odbędzie się kolejne spotkanie. Będzie to wieczór poezji Jadwigi Wojnowskiej pt. „A jednak piszę”. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną również fotografie Małgorzaty Wieczorek. Przypomnijmy, że TMZR mieści się przy ulicy Długiej 9.
(d)
*Jednostka administracyjno–terytorialno–wojskowa zakonów rycerskich.