Czy ksiądz osadzony w Raciborzu doczeka się tablicy pamiątkowej?
Radny Piotr Klima chce uczcić pamięć kapłana prześladowanego przez nazistów. Błogosławiony Richard Henkes pełnił posługę w rejonie Raciborza (Strahovice, Branice, Kietrz) w latach 40. ubiegłego wieku. Zginął w obozie w Dachau, dokąd trafił z raciborskiego więzienia. Klima stara się o upamiętnienie go na tablicy zawieszonej w Zakładzie Karnym.
Na wrześniowej sesji Rady Miasta Piotr Klima zgłosił inicjatywę, aby uczcić pamięć błogosławionego księdza Richarda Henkesa. Jego beatyfikacja miała miejsce 15 września 2019 roku. Henkes był pallotynem, kaznodzieją i rekolekcjonistą. Z powodu swych krytycznych kazań na temat działań nazistów, został osadzony w raciborskim więzieniu. Henkes był tu więziony przez kilka miesięcy wiosny i lata 1943 roku. Stąd przewieziono go do obozu w Dachau, gdzie opiekując się chorymi więźniami, zmarł na tyfus w ostatnim roku II wojny światowej.
Zanim go uwięziono, przez kilka lat proboszczował w Strahovicach. Tamtejsi Czesi pamiętają swego kapłana. Piotr Klima odwiedził parafię św. Augustyna w Strahovicach. – Na uroczystość beatyfikacji do Limburga pojechały dwa autokary parafian ze Strahovic. Warto aby i u nas pozostał trwały ślad pamięci po Richardzie Henkesie. Była to niezwykła postać. Ksiądz był związany z naszym regionem poprzez posługę duszpasterską i rekolekcyjną, m.in. z Raciborzem, Kietrzem, Branicami. Zaproponowałem, aby zamontować tablicę pamiątkową lub ustawić obelisk. Moglibyśmy je oddać 21 lutego 2020 roku. To data celebracji błogosławionego – tłumaczy radny Klima. W grę wchodzi jeszcze jesienny termin przyszłego roku, gdy w Muzeum w Raciborzu ma się odbyć polsko-czeska konferencja naukowa, współorganizowana przez PAN.
Klima prowadzi rozmowy w tej sprawie. Spotkał się już z szefem Zakładu Karnego pułkownikiem Grzegorzem Kosińskim. – Zostałem dobrze i życzliwie przyjęty – relacjonuje. Aktualnie pracuje nad projektem intencyjnej uchwały Rady Miasta, którą chciałby przedłożyć pod głosowanie w październiku. W listopadzie zamierza zorganizować oficjalne spotkanie w sprawie upamiętnienia kapłana.
Radny nawiązał kontakt z historykiem Pawłem Newerlą, który w przeszłości, z księdzem prałatem Ludwikiem Dziechem, ówczesnym proboszczem pietrowickim, pomagał w odnalezieniu śląskich śladów słynnego pallotyna. Newerla jest zwolennikiem upamiętnienia kapłana na ziemi raciborskiej. Towarzyszył Klimie w rozmowach w Zakładzie Karnym.
Raciborski rajca uzyskał poparcie TMZR dla swych działań. Prezes Piotr Sput pogratulował mu inicjatywy. Jego żona Renata w przeszłości przetłumaczyła na język polski biografię Richarda Henkesa autorstwa Alexandra Holzbacha.
W sieci można znaleźć dokument poświęcony Richardowi Henkesowi (https://www.youtube.com/watch?v=Sz4z2SZy1ec).(ma.w)