zapytaj prawnika: Alimenty na dorosłe dziecko
Natalia
Lewandowska-Fac
radca prawny, mediator
Zdarzają się sytuacje, że alimenty orzeczone przy rozwodzie, gdy dziecko stron było jeszcze małe, pomimo ich uiszczania przez rodzica zobowiązanego do zapłaty, nie są wystarczające i np. studiującemu dziecku trudno się za nie utrzymać. Czy może je wobec tego podwyższyć? Oczywiście, jeśli wzrosły usprawiedliwione potrzeby dziecka, nawet dorosłego, to może ono wystąpić z takim roszczeniem. Nasuwa się wiele pytań jak to zrobić w praktyce. Po pierwsze, pomimo tego, że w postępowaniu o rozwód dziecko było małoletnie to orzeczone alimenty obowiązują po dojściu dziecka do pełnoletności, chyba że sąd orzekł uchylenie tych alimentów albo strony zawarły ugodę w tym przedmiocie. Tak więc kwotą „wyjściową” do podwyższenia alimentów jest kwota orzeczonych w wyroku rozwodowym alimentów (chyba że później się zwiększyła), a wartość przedmiotu sporu należy wyliczyć w następujący sposób: miesięczna kwota żądanych alimentów minus orzeczona uprzednio kwota alimentów; tę różnicę należy pomnożyć przez 12 miesięcy. Wyliczony iloczyn stanowi wartość przedmiotu sporu. Po drugie pozew składa pełnoletnie dziecko a nie matka. Również jeśli wcześniej, co zapewne jest rzadszą sytuacją, matka nie wystąpiła w imieniu dziecka o alimenty i nie ma w tym zakresie wyroku ani ugody mediacyjnej, to dorosłe dziecko może złożyć pozew o alimenty.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl
W małżeństwie
najważniejsza jest zgoda
Najpierw zabrzmiał marsz weselny Mendelssohna, później wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek składał jubilatom najserdeczniejsze życzenia. Kolejno wspólnie z zastępcą kierownika Dorotą Jarosz oraz sekretarzem Gabrielem Kuczerą wręczał małżeństwom medale za długoletnie pożycie małżeńskie nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Uroczystość zorganizowano we wtorek 19 listopada.
Jubileusz świętowano w nowej formule – uroczyściej i w innym miejscu. Nie tak jak dotychczas w urzędzie gminy, gdzie mieści się Urząd Stanu Cywilnego, a w sali Centrum Społeczno-Kulturalnego. Obiekt ten jest dostępniejszy dla osób starszych z uwagi na znajdującą się tam windę.
– Gdy pięćdziesiąt lat temu wstępowaliście w związek małżeński, towarzyszyły wam uśmiechnięte i radosne twarze waszych bliskich – rodziców, rodzeństwa, krewnych i znajomych. Życzyli oni wam zdrowia i wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia. Zastanawialiście się wtedy jakie będzie to wasze nowe życie, jednak pełni odwagi i młodzieńczego zapału wstępowaliście w nie – mówił do jubilatów wójt Andrzej Wawrzynek. Dalej składał im najserdeczniejsze życzenia. – Myślę, że ten dowód waszego pięćdziesięciolecia odcisnął się na dobru naszej gminy – zauważał wójt, dziękując im za wszystko, co pozwoliło tworzyć lokalną społeczność.
(mad)