Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1440) Data wydania: 10.12.19
Czytaj e-gazetę

Od 60 lat działają dla lokalnej społeczności

Obecni oraz byli działacze, a także zaproszeni goście spotkali się w niedzielę 1 grudnia w oratorium młodzieżowym, aby uczcić piękny jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Pogrzebieniu. Były wspomnienia, życzenia oraz wspólna biesiada. Uroczystość poprzedziła msza święta, którą odprawił proboszcz, ks. Tadeusz Augustyn.

– Z waszego jubileuszu możemy być wszyscy dumni – mówił podczas uroczystości wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój, życząc działaczom wszystkiego, co najlepsze. – Aby was nie ubywało, a wasze grono z roku na roku przyjmowało coraz to młodsze osoby – życzył wójt, przekazując na ręce przewodniczącej Krystyny Lenort pamiątkową tablicę.

– 60-lecie to całkiem spory jubileusz. A z ogromnym szacunkiem pochylam głowę nad najstarszym pokoleniem działającym w kole. Bo to pokolenie ma bagaż pełen doświadczeń, z którego mogą czerpać następne osoby. To pokolenie posiada mądrość, którą zdobywa się razem z upływającymi latami. Jednak wspaniale jest tutaj widzieć przekrój wszystkich pokoleń. To znaczy o tym, że tradycja nie zginie i będziemy ją podtrzymywać – powiedział z kolei przewodniczący rady gminy Marian Zimermann, składając jubilatom najserdeczniejsze życzenia.

Głos zabrał również m.in. Eugeniusz Kura – były przewodniczący kornowackiej rady gminy, sołtys Pogrzebienia oraz radny powiatowy. W trakcie przemowy odczytał on list gratulacyjny starosty Grzegorza Swobody oraz całego zarządu powiatu. – Najlepsze, co możemy zrobić dla innych to nie tylko dzielenie się z innymi swoim bogactwem, ale uświadamianie im własnych środków możliwości – napisał w piśmie starosta raciborski.

Uroczystość odbywająca się w oratorium młodzieżowym była okazją do wspomnień, podziękowań oraz wspólnej biesiady. Jak każdy jubileusz, tak i ten nie obył się bez symbolicznego toastu i odśpiewania „Sto lat”. Gospodynie zaserwowały również smaczny poczęstunek.

(mad)


Z kart historii

Zgodnie z dokumentacją prowadzoną przez zarząd Kółka Rolniczego, Koło Gospodyń Wiejskich zostało zawiązane przy Kółku Rolniczym w Pogrzebieniu w 1959 roku. Działalność KGW ożywiła się dopiero po roku 1965, kiedy Kółko Rolnicze mogło wspierać inicjatywy gospodyń finansowo. Od roku 1967 przewodniczącą gremium była Anna Staniek. Pierwsze zebranie odbyło się w starej szkole podstawowej w Pogrzebieniu. Do zarządu powołano: Teresę Komorek (zastępca przewodniczącej), Cecylię Hałacz (sekretarz), Martę Zimermann (skarbnik) oraz Hildegardę Zając, Annę Zając i Annę Bugiel.

Członkinie w latach 70. organizowały wycieczki np. do Zakopanego, Międzybrodzia, Kotliny Kłodzkiej dofinansowane przez Kółko Rolnicze. W okresie letnim także przy wsparciu Kółka Rolniczego oraz innych instytucji organizowany był dla najmłodszych dzieciniec. Inicjowano również kursy szycia, gotowania, pieczenia, kursy kosmetyczne czy uprawy warzyw. Zarząd powołał w ramach koła pięć sekcji problemowych: drobiarską, ogródków przydomowych, opieki nad dzieckiem, warzywniczą oraz turystyczną.

Członkinie brały udział w dożynkach gminnych. W roku 1971 cztery osoby uczestniczyły w dożynkach centralnych w Opolu. Każdego roku organizowały spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Liczba członkiń Koła Gospodyń Wiejskich kształtowała się od 40 do 80 osób w latach 70. i 80. Kilka razy w roku organizowały zebrania, na których pisały sprawozdania, omawiały i planowały działalność na rok następny.

8 marca 2001 r. został wybrany nowy zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Pogrzebieniu. Działo się to po rezygnacji przewodniczącej i zarządu. Nową przewodniczącą jednogłośnie wybrano Krystynę Lenort, a w skład zarządu weszły: Henryka Gorywoda (skarbnik), Bogumiła Pytlik (sekretarz), Iwona Kura, Urszula Gorywoda i Felicyta Krasek. W pierwszym zebraniu uczestniczyło 19 osób, obecnie to już 65 osób; w tych szeregach są także panowie.

Od rozpoczęcia działalności nowy zarząd, tak jak poprzedni, ściśle współpracuje z Kółkiem Rolniczym. Współpracuje również z organizacjami działającymi na terenie Pogrzebienia – radą sołecką i ochotniczą strażą pożarną. Rokrocznie pomaga w organizacji procesji konnej z okazji św. Floriana, a także w organizacji odpustu ku czci św. Krzysztofa. Przygotowuje także koronę dożynkową, uczestniczy w dożynkach gminnych oraz co parę lat w dożynkach powiatowych.

Na ich obecność Urząd Gminy w Kornowacu może zawsze liczyć na kiermaszach wielkanocnych i bożonarodzeniowych. – Ściśle współpracujemy z Gminą Kornowac. Mamy swoją siedzibę w Gminnym Ośrodku Kultury w Pogrzebieniu. Korzystamy z dobrze wyposażonej kuchni i użyczamy sprzętu podczas organizowanych tam imprez – zauważają gospodynie. Od kilku lat otrzymują także wsparcie finansowe z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ze środków tych inicjowane są warsztaty kulinarne oraz dofinansowano zakup strojów.

– Brałyśmy udział w powiatowych konkursach „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w Tworkowie, Pietrowicach Wielkich, Kuźni Raciborskiej, Nędzy, Krzanowicach oraz kilka razy na Festiwalu Kołocza Śląskiego w Żorach. Uczestniczyłyśmy w wyjeździe do Mikołowa na Dni Otwartych Drzwi. W 2013 roku odniosłyśmy sukces w konkursie „Skarby Raciborszczyzny” Nowin Raciborskich, zdobywając I miejsce w kategorii „Świat kobiet” – wyliczają w KGW.

Członkowie uczestniczą również w różnych szkoleniach i kursach np. obsługi komputera, uprawy warzyw, ogrodniczych, ochrony środowiska, BHP w rolnictwie. – Każdego roku dla naszych członkiń organizujemy Dzień Kobiet w Gminnym Ośrodku Kultury w Pogrzebieniu. Spotykamy się na zebraniach, piszemy sprawozdania z naszej działalności oraz planujemy, co będziemy robić w następnym roku – opowiadają o swojej działalności.

6 grudnia 2018 r. gospodynie założyły nowe Koło Gospodyń Wiejskich w Pogrzebieniu pod nazwą „Młodość i Doświadczenie” w związku z otrzymaniem pomocy finansowej z budżetu państwa. Zostały zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Raciborzu i uzyskały osobowość prawną i stanowią samodzielną organizację.