Kuratorzy sądowi. Są tam, gdzie ludzie się gubią
29 listopada na Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbyła się uroczystość obchodów 100-lecia Polskiej Kurateli Sądowej, zorganizowana przez Sąd Rejonowy. Współorganizatorem był starosta raciborski.
Zgromadzonych na Zamku kuratorów społecznych i zawodowych oraz zaproszonych gości powitała prezes sądu Marzena Korzonek. Wielokrotnie ze sceny padały pod adresem kuratorów sądowych słowa uznania i docenienia. Wicestarosta Marek Kurpis składając gratulacje i podziękowania podkreślił, jak ważna dla całej społeczności lokalnej jest praca kuratorów, zaś naczelnik Iwona Trzeciakowska z magistratu podała, że uczestnicząc w uroczystości ma poczucie, że jest wśród przyjaciół. Zaproszeni goście złożyli kwiaty i podziękowania na ręce pani prezes sądu oraz kierowników I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Raciborzu – Marka Wieczorka i Adama Reszki. – Jest to święto całej społeczności lokalnej z uwagi na znaczenie kuratorskiej służby, dzięki której możemy czuć się bezpieczniej. Kuratorzy są często najbliżej ludzkiego problemu, są tam gdzie ludzie się gubią, wchodzą w konflikt z prawem, tam gdzie ludzie są nieporadni, potrzebują pomocy i motywacji do zmian – stwierdziła Marzena Korzonek.
Z wykładem wystąpił kurator dr Patryk Kujan. Przedstawił on historię kurateli sądowej oraz podzielił się wynikami badań, jak postrzegana jest osoba kuratora przez podopiecznych i jakie są wobec niego oczekiwania.
Prezes i wiceprezes sądu Ewa Kosiorowska wręczyły kuratorom listy gratulacyjne z okazji 100-lecia kurateli. – Zdarza się, że wykonując obowiązki kuratorzy działają w trudnych warunkach, narażając swoje bezpieczeństwo – zauważyła E. Kosiorowska.
Sędzia karna, specjalista postępowania wykonawczego Anna Harupa-Zięba podziękowała kuratorom za wysoki poziom ich służby i podkreśliła, że sprawozdania kuratorów w znaczący sposób ułatwiają sędziom podjęcie decyzji.
Uroczystość uświetnił znakomity występ artystyczny młodych wokalistów. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się wokaliści, którzy są laureatami wielu festiwali powiatowych, regionalnych i ogólnopolskich, a wśród nich wychowankowie Zespołu Wokalnego Miraż: Kamil Klimek, Michał Stuchły i Magdalena Wojak oraz 9-letnia Emilia Franica i 13-letnia Maja Kołpacka, które swoje zdolności wokalne rozwijają w Studiu Muzyki, Piosenki i Teatru ARS Elżbiety Biskup.
(opr. m)