Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 53 (1443) Data wydania: 31.12.19
Czytaj e-gazetę

Ronin i Kusy zdziwione „promocją” pieców węglowych w MZB

W trakcie dyskusji na grudniowej sesji nad programem gospodarowania mieszkaniami komunalnymi, radne koalicji rządzącej Raciborzem pytały szefa MZB Andrzeja Migusa, dlaczego przyznaje się punkty za ogrzewanie piecami na węgiel. – Walczymy ze smogiem, a promujemy piece węglowe? – dziwiła się Magdalena Kusy.

Rada Miasta Racibórz podjęła 17 grudnia uchwałę w sprawie „Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Racibórz na lata 2020 – 2024”. W dyskusji oceniła go Anna Ronin szefowa komisji skarg. Uznała, że program został teraz „ogólnie przygotowany”, ale rozumie, że to wskutek rozstrzygnięć nadzorczych wojewody śląskiego, które zmusiły radę Raciborza do ponownego zajęcia się tematem.

Ronin interesowało czy MZB dołączy do programu jego założenia finansowe, zasady windykacji zaległości czynszowych czy listę przydziału mieszkań. Jak przekazała radna np. Kraków taki sam program potraktował nie ogólnie, a obszernie, łącznie z całą polityką mieszkaniową miasta.

Radna nazwała „istotną kwestią” informację o zwiększeniu lub zmniejszeniu standardu mieszkania, gdzie MZB przyznaje plus 6 punktów za ogrzewanie piecowe w lokalu. – Inne miasta mają to „na minusie” – skomentowała Anna Ronin. Chciała wiedzieć jak urzędnicy z MZB doszli „do tych plus sześć punktów”.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Andrzej Migus odparł, że system naliczania punktów zawarty w programie funkcjonuje w Raciborzu od 20 lat. – Nie wymyśliliśmy nic nowego w tym zakresie. W innych miastach jest system procentowy, w miejsce punktowego. Równie dobrze możemy zacząć od zera i przydzielać mniej punktów za inne systemy. 20 lat temu więcej było mieszkań z ogrzewaniem piecowym i my uznaliśmy, że jest to podstawowe ogrzewanie w mieście – stwierdził A. Migus. Dodał, że MZB może uznać, że sama liczba punktów do wyznaczenia czynszu zaczyna się od zera, a nie od 17 czy 34 czy od 50. – Nie wymyślaliśmy nic nowego i nie wymyślaliśmy rewolucji – skwitował Migus.

Ten sam wątek podjęła jeszcze Magdalena Kusy mówiąc, że: dość kuriozalną jest sytuacja, gdzie mieszkaniec który ma w pokoju piec węglowy zyskuje przez to jakiś bonus, coś za co podnosimy mu czynsz i ma więcej płacić za mieszkanie.

Zdaniem M. Kusy ogrzewanie piecowe powinno odchodzić do lamusa. – Pracujemy nad tym by je likwidować i w ogóle nie powinniśmy przyznawać żadnych punktów. Ale jeszcze promować to? – nie kryła zdziwienia radna z Płoni.

Dyrektor Migus odpowiedział jej, że nie jest to żadna promocja tylko najniższa liczba punktów za posiadanie ogrzewania. – Możemy wszystkim obniżyć do zera – zakończył szef MZB.

(ma.w)