Bestsellery Nowin z 2019 roku
Tak minął rok w gazecie – przypominamy okładki najlepiej sprzedających się numerów w ciągu 2019 roku. Po te egzemplarze Czytelnicy sięgali najchętniej. To jednocześnie obraz najważniejszych wydarzeń w Raciborzu i powiecie raciborskim oraz barometr zainteresowania ich mieszkańców. Czym emocjonowali się najbardziej przez 12 miesięcy starego roku?
8 stycznia
Trujące chemikalia w gminie Rudnik straszyły na początku roku. W szpitalu radiolodzy i solidaryzujący się z nimi personel lecznicy ostrzegali, że diagnostyka nie pracuje jak powinna. W Cyprzanowie i Samborowicach zamknięto domy dziecka. Paweł Okulowski zapraszał na wystawę fotografii „100 patriotów”. Starosta Swoboda dopiął system gminnego współfinansowania PKS-u.
26 lutego
Studniówka Polowego: prezydent ogłosił zamiar sprzedaży placu Długosza firmie Eko-Okna, aby wybudowała tam szkołę. O sporcie w szkołach za 90 groszy miesięcznie mówił na sesji w Krzyżanowicach Oliwier Huptaś. Zapadła decyzja aby SP4 zlokalizować w budynku na Kasprowicza. Rafamet ogłosił plany rozbudowy zakładu. Miasto Racibórz zdecydowało o kolejnej plaży na Bulwarach Nadodrzańskich, po drugiej stronie rzeki.
19 marca
Oświata zaczęła przygotowania do wiosennego strajku. Raciborski PKS trafił jako wzór do TVP. Wrócił temat odpłatnego parkowania pod szpitalem. Nowiny dostały 4 nominacje do nagród Grand Local Press. Kraków podpowiadał ekologom z Raciborza jak wprowadzić w mieście strefę bez węgla. Zaczął się remont ulicy Kościuszki. Zmarł długoletni sołtys Chałupek Ryszard Chrobok.
16 kwietnia
Obfity wysyp lokali do wynajęcia w ścisłym centrum Raciborza. PWSZ „czepkowało” na Zamku 70 osób studiujących pielęgniarstwo. Rafako prezentowało w swoim pałacyku obrazy Kossaków. Prawnicy pożegnali mecenasa Kuszkę. Remont nie pomógł w ożywieniu ulicy Długiej. Nowiny dotarły do nazwisk kandydatów na dyrektora OSiR – murowanym faworytem okazał się Paweł Król.
7 maja
Zajrzeliśmy do portfeli ludzi władzy i okazało się, że są wśród nich milionerzy! Przegląd majątkowy u samorządowców zawsze cieszy się zainteresowaniem Czytelników. Pisarz Jakub Żulczyk autor „Ślepnąc od świateł” odwiedził raciborską bibliotekę. Urząd zafundował mieszkańcom „apkę” na smartfona, przypominającą o wywozie śmieci. 12 sympatyków lewicy świętowało 1 Maja pod pomnikiem Matki Polki.
Paweł Płonka zaczął dyskusję o modernizacji skrzyżowania przy szkole w Płoni, gdzie „jak nie zaryzykujesz, to nie wjedziesz”.
11 czerwca
Płomienie na dachu magistratu – pożar jakiego nie było w centrum Raciborza. Nowiny zorganizowały pierwszą edycję Festiwalu Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim. Kult koncertował za bilety w Dni Raciborza. 25 lat ukończyło Radio Vanessa. Dariusz Polowy zwolnił dyrektorkę SP4 Ewę Miecznikowską. W Rudach coraz głośniej mówiło się o pożegnaniu z Gminą Kuźnia Raciborska, by przyłączyć się do Rybnika.
9 lipca
Afera w kościele: były proboszcz z Chałupek w konflikcie z biskupem opolskim. Tragedia drogowa w Miedoni, zginęła paromiesięczna dziewczynka i jej ojciec. ZEW przejęli Japończycy. Festiwal Intro przyciągnął tłumy. Prezydent Polowy zwolnił długoletnią naczelniczkę od miejskich nieruchomości – Elżbietę Sokołowską. Rada powiatu zaczęła dyskusję o połączeniu zamku z muzeum. Rodzi się pomysł wprowadzenia w Raciborzu butelkomatów. Ślady dawnego ratusza odkryto na raciborskim rynku.
6 sierpnia
Józef Kastelik pomagał SB inwigilować mieszkańców Raciborza. Jerzy Thamm spoczął na Jeruzalem. Prezydent Polowy zwolnił sekretarza miasta Tomasza Kaliciaka, który piastował tę funkcję od lat 80. ubiegłego wieku. Nędza wstrzymała się od dotowania raciborskiego PKS. Dyrekcja muzeum broniła się przed krytyką pracy placówki. 130 urodziny obchodziła OSP Maków.
3 września
Fabryka mebli popadła w duże kłopoty finansowe, tracąc najważniejszego odbiorcę swych wyrobów. Prezes Stefan Fichna nakreślił plan ratowania zakładu. Później okazało się, że rozstał się z częścią pracowników w sposób budzący wielkie kontrowersje. Eko-Okna zaplanowały budowę miasteczka dla pracowników. Awarii uległ system głosowania na sesji powiatowej i radny Wierzbicki został bez głosu. Głazy na nowej ścieżce do Łężczoka przeraziły rowerzystów.
15 października
Zaprezentowano tzw. serce Zbiornika Racibórz. Przyjechali ministrowie i ważni politycy prawicy. Wody Polskie wpuściły na budowę dziennikarzy. W wyborach parlamentarnych z Raciborza do Sejmu dostali się Gabriela Lenartowicz i Michał Woś. Prezydent Polowy wyruszył na swój pierwszy objazd dzielnicowy. Zmarł Piotr Libera
„Maestro”, nauczyciel i dyrygent. Odbył się szachowy memoriał Alfreda Chrobaka jednego z twórców raciborskiego środowiska szachistów.
12 listopada
Dotarliśmy do informacji, że w raciborskim urzędzie pracują nad scenariuszem likwidacji jednej ze szkół w centrum miasta. W Rudniku odbyła się burzliwa dyskusja nad przyszłością przedszkola w stolicy gminy. Prezydent Polowy nie zgodził się na bonifikaty dla użytkowników wieczystych. Zespół Miraż świętował 25-lecie. Na placu Mostowym w Raciborzu stanął maszt z flagą narodową. Strażnicy miejscy przesiedli się do nowej dacii. Nie udało się uruchomić lodowiska Piastor w OSiR.
17 grudnia
Jak co roku skupiliśmy się przed świętami na materiałach o ludziach, którzy potrzebują życzliwej pomocy. Na okładce umieściliśmy wzruszającą historię ojca wychowującego chorą córeczkę, która została bez mamy. Promowaliśmy apel antyfajerwerkowy „Nie strzelamy, bo kochamy”, z troską o zwierzęcy spokój. Obóz w Pleśnej stanął pod znakiem zapytania. W Krzyżanowicach zaiskrzyło z powodu stawek śmieciowych. Michał Woś zadeklarował, że rząd nie pozwoli likwidować szkół w Raciborzu.
Numer z ważnym pytaniem do prezydenta
Minister odwołał dyrektora krwiodawstwa Zbigniewa Wiercińskiego. Rozstrzygnięto przetarg na budowę raciborskiej części regionalnej drogi Racibórz – Pszczyna. Dawid Łomnicki przywrócił świetność ścieżce zdrowia w Oborze. Raciborskie licea bez problemów z rekrutacją, które dotknęły większość ze szkół w kraju. Pytaliśmy prezydenta kiedy „Racibórz będzie wielki” jak to obiecał Dariusz Polowy wyborcom.