„Księżycówka” Żerdziny – Ocice solą w oku radnego Płonki
Członek opozycji w radzie powiatu podjął temat, który na obrady tego samorządu wraca niczym bumerang. Jak dotąd – zawsze bez efektu końcowego czyli remontu. Paweł Płonka stwierdził, że zainteresowani odbudową straszącej dziurami trasy zainteresowane są magistrat i Eko-Okna.
Chodzi o ulicę Wiejską w dzielnicy Ocice w Raciborzu, która zyskała złośliwą nazwę „księżycówki”, bo dziury w asfalcie wyglądają jak kratery na księżycu. Paweł Płonka, radny powiatowy z raciborskiej Płoni żartował, że w kałużach, które wypełniają dziury w drodze odbija się księżyc w nowiu i pewnie stąd wzięła się ta nazwa.
Z wiedzy radnego wynika, że firma Eko-Okna oraz Miasto Racibórz chcą się zaangażować finansowo w remont powiatowej drogi. Dzięki temu mogłyby się zmniejszyć korki w mieście, w czasie gdy fabrykę okien opuszczają pracownicy w samochodach.
P. Płonka pytał czy to prawda, że właściciele posesji przy części ulicy Wiejskiej zajęli pod własne obejścia publiczne tereny? Chciał też wiedzieć czy w starostwie jest wola żeby przy pomocy Raciborza i Eko-Okien oczekiwany remont przeprowadzić. – Wszyscy chcemy oddychać czystszym powietrzem, a wiemy jakie korki tworzą się przy rondzie – nerce w godzinach szczytu – mówił radny. Według niego oddanie do ruchu wyremontowanej Wiejskiej pomoże rozładować ruch w centrum Raciborza.
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda oznajmił, że wola starostwa jest bardzo wielka. Zaznaczył jednak, że pilnych tematów jest w powiecie więcej: mostek Wojnowice, mostek Turze, most na Piaskowej w Raciborzu i sprawy dróg z Owsiszcz, Rudyszwałdu, Kornowaca. – Mogę wymieniać dalej. W gminie Rudnik przedstawiono mi 12 bardzo pilnych dróg do wyremontowania. Chodzi ogółem o milionowe wydatki – zauważył G. Swoboda.
Włodarz powiatu oznajmił, że z prezydentem Polowym byli na „księżycówce”. – O Wiejskiej rozmawiamy – wyjaśnił starosta. Wykonano tam pomiary geodezyjne. Problemy z własnością, o których wspomniał wcześniej Płonka dotyczyły skarpy przy drodze i jej zawężenie, żeby samochody musiały zwalniać w terenie zabudowanym. Starosta przyznał, że Powiatu „na dziś nie stać” by podjąć się tego remontu. – Jak Miasto chce remontować i sfinansuje roboty to my je zrobimy – zapewnił Grzegorz Swoboda. Powiedział przy tym, że wspólne przedsięwzięcia obu samorządów to aktualnie dokumentacja projektowa dalszego etapu remontu ulicy Kościuszki – Kolejowej oraz dokończenie chodnika przy ul. Pogrzebieńskiej.
Płonka przyznał, że zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej, ale skoro Miasto i Eko-Okna mogą pokryć jakieś koszta tej drogi to warto skorzystać okazji. – Chodzi o 700 m tej drogi. Trwa to już kupę lat. Może jest inna przyczyna? – zastanawiał się głośno Paweł Płonka. Wspomniał też, że w internecie i kuluarach krążą plotki o tej „przyczynie” (chodzi o wątek krewnej znanego byłego samorządowca mającej dom przy Wiejskiej oraz innych osób tam zamieszkałych, związanych z samorządem; w przeszłości prezydent miasta Mirosław Lenk oficjalnie mówił, że mieszkańcy Ocic są przeciwni remontowi tej drogi bojąc się o wzmożony ruch przez teren zabudowany domami – przyp. red.)
Temat skomentował przewodniczący rady powiatu Adam Wajda, dyrektor w Eko-Oknach: Trzeba wpierw policzyć koszty takiego remontu – zaznaczył. Firma już partycypuje w kosztach przebudowy drogi powiatowej przy fabryce w Kornicach.
(ma.w)