Musimy uruchomić specjalistykę w Raciborzu. Przecież ludzie nie przestali chorować – twierdzi radna Klimaszewska
Jedyna w Radzie Miasta Racibórz przedstawicielka służby zdrowia Krystyna Klimaszewska mówi o problemie zamknięcia poradni specjalistycznych i potrzebach pielęgniarek, którymi już zajął się samorząd, ale pomoc wciąż jest potrzebna.
Potrzeba przywrócenia działalności poradni specjalistycznych z Gamowskiej jest według Klimaszewskiej wciąż pilną sprawą do załatwienia. – Sytuacja chorych jest nie do pozazdroszczenia. Ja spotykam ludzi na ulicy, to pacjenci onkologiczni, urologiczni. Co z zabiegówką, chirurgią dziecięcą? Pacjenci diabetologiczni proszą o recepty na insulinę. Uruchomiono chemioterapię w stacji krwiodawstwa, ale są jeszcze pacjenci poradni onkologicznej. Trzeba wznowić choćby na zasadzie teleporad tę działalność, która zniknęła z dnia na dzień. Nie wolno zostawiać pacjentów samym sobie – mówi radna Łączy nas Racibórz. Dodaje, że rozmawiała z lekarzami i oni są gotowi pracować, także ci dojeżdżający do Raciborza.
Klimaszewska pracuje zdalnie. Po zamknięciu przychodni specjalistycznych kadra z rejestracji zajmuje się wydawaniem dokumentacji medycznej, aby chorzy mogli znaleźć nowego lekarza.
Według radnej, przychodnie można zorganizować w nowym miejscu. Widzi dla nich lokalizację w nowym DPS-ie przy placu Wolności, jeszcze nie oddanym do użytku. Jeśli nie tam, to np. w budynku starej szkoły przy ul. Opawskiej (dawne Gimnazjum nr. 5 i SP11).
– W pełni popieramy z dr Ludmiłą Nowacką jako Łączy nas Racibórz zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Miasta Racibórz. Trzeba działać, nie można czekać. Zgadzam się też z Piotrem Klimą, który uważa, że wydatki na wydarzenia kulturalne trzeba przenieść na pilniejsze potrzeby w walce z koronawirusem – mówi nam Krystyna Klimaszewska.
– Nie możemy stać z boku. Zwlekanie ze zwołaniem sesji uważam za błąd. Koronawirus nie zwalnia nas z wypełniania mandatu radnego – podkreśla.
Jako pielęgniarka pani Krystyna mówi nam, że pracownicom szpitala potrzebne są środki czystości jak np. buty zmywalne pod prysznic, kremy, szampony. W szpitalu zakaźnym obowiązują podwyższone standardy higieniczne. Dziękuje za pomoc Krzysztofowi Szydłowskiemu szefowi zarządzania kryzysowego w Powiecie i wiceprezydentowi Michałowi Ficie. Dzięki nim udało się rozwiązać kilka wydawało się prozaicznych problemów na Gamowskiej, jak dostarczenie wody personelowi czy ciepłych posiłków.
(ma.w)