Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (1462) Data wydania: 12.05.20
Czytaj e-gazetę

O rowach, koszeniu traw i niszczeniu chwastów – wójt Kornowaca pisze do mieszkańców

Wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój apeluje o czyszczenie rowów melioracyjnych znajdujących się przy posesjach oraz przypomina o obowiązku koszeniu traw i niszczeniu chwastów.

O rowach...

– Brak stałej, systematycznej konserwacji (czyszczenia) rowów melioracyjnych oraz przepustów prowadzi przy obfitych opadach deszczu do lokalnych podtopień. Przypominam, że zgodnie z art. 205 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych (m.in. rowów wraz z budowlami tj. mostki, przepusty, zastawki drenowania itp.) należy do zainteresowanych właścicieli nieruchomości albo spółki wodnej. Na terenie naszej gminy nie działa spółka wodna, dlatego obowiązek ten spada na właścicieli gruntów – apeluje Grzegorz Niestrój. Wójt podaje, że w przypadku niewykonania przez właściciela nieruchomości obowiązku utrzymania urządzeń melioracyjnych, właściwy organ Wód Polskich w drodze decyzji określi szczegółowe zakresy i terminy wykonania, powołując się na art. 206 Prawa Wodnego.

... i chwastach

Wójt Niestrój przypomina również właścicielom, zarządcom oraz dzierżawcom i posiadaczom gruntów z terenu gminy o obowiązku wykaszania traw i niszczenia chwastów na swoich nieruchomościach. – Likwidacja chwastów powinna być przeprowadzona co roku systematycznie w okresie wegetacyjnym od wiosny do jesieni – zwraca uwagę G. Niestrój. Przypomina, że obowiązek zwalczania chwastów oraz jego egzekwowanie wynika z ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2017r., poz.1161). – Zaniechanie zwalczania chwastów postrzegane może być jako degradacja gruntów powodująca utratę albo ograniczenie wartości użytkowej gruntów, do rekultywacji których, na własny koszt zobowiązany jest każdy właściciel gruntów stanowiących użytki rolne oraz każdy, kto ten stan spowodował – podaje wójt.

Dalej G. Niestrój wskazuje, że zachwaszczone grunty stanowią zagrożenie dla upraw rolniczych, ogrodniczych oraz stwarzają niebezpieczeństwo pożarowe dla najbliżej położonych zabudowań i terenów leśnych. Zaniedbane grunty działek wpływają negatywnie na estetyczny wygląd gminy oraz stają się siedliskiem dla bytowania i intensywnego rozmnażania różnych szkodników, gryzoni, lisów, a także stwarzają duże utrudnienia w użytkowaniu i pielęgnacji sąsiednich zagospodarowanych działek. Dodatkowo zarastają roślinnością drzewiastą poprzez samosiewy oraz często stają się miejscem składania odpadów. W sytuacji, gdy zachwaszczona i zarośnięta działka przyczyni się do zwiększenia zagrożenia pożarowego, zaniechanie obowiązku wykoszenia działki może również rodzić odpowiedzialność karną na podstawie art. 82 Kodeksu wykroczeń, stanowiąc podstawę do nałożenia mandatu karnego.

– Zwracam uwagę, na fakt, że część mieszkańców gminy stosuje niebezpieczne zabiegi na terenie łąk i ogrodów, polegające na wypalaniu traw w okresie największego zagrożenia pożarowego, czyli w okresie wiosny i jesieni, co jest karalne zgodnie z art. 131, pkt 12 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r., poz. 55). Skoszoną trawę i suchą roślinność, zamiast wypalania można pożytecznie zagospodarować poprzez jej kompostowanie, pozyskując w ten sposób najtańszy nawóz organiczny służący do użyźniania pól, łąk czy ogrodów – czytamy w drugim apelu wójta do mieszkańców.

(oprac. mad)