Specjalny dodatek czesko-polski: Wędrówki po czeskim pograniczu
Piechotą i na rowerze po atrakcje Kraiku Hulczyńskiego
KRAIK HULCZYŃSKI – W tym roku minęło równo sto lat, od kiedy Kraik Hulczyński przyłączony został do Czechosłowacji. Zdarzenie to miało miejsce dokładnie 4 lutego 1920 roku, kiedy do miejscowości Krawarz, Dolny Beneszów i Hulczyn wkroczyła armia czechosłowacka. Republika została poszerzona o część pruskiego Śląska. Zapraszamy do odwiedzin „Prajzskej“, gdzie można znaleźć wiele atrakcji przyrodniczych, muzeów i zabytków sakralnych.
Kraik Hulczyński ma bogatą ofertę dla miłośników piękna przyrody. Dużą popularnością, nie tylko wśród rodzin z dziećmi, cieszą się łąki „Kozmické ptačí louky”, gdzie przez cały rok jest dostępna dla zwiedzających wieża obserwacyjna, z której można oglądać stado dzikich koni, które tutaj swobodnie żyje na obszarze o wielkości 63 hektarów. Gęsta sieć tras i ścieżek rowerowych kusi do zwiedzania ekosystemu w rezerwacie przyrody „Koutské a Zábřežské louky”, naturalne zarośla lasów gradowych możemy znaleźć w rezerwacie przyrody „Dařanec” koło miejscowości Wrzesina. Położony pomiędzy miejscowościami Szylerzowice i Petrkowice „Černý les” to wielowiekowy, pełen światła las bukowy, kiedyś tak typowy dla Niziny Śląskiej. Naturalny las mieszany z elementami roślinności karpackiej można podziwiać w rezerwacie „Hněvošický háj” i na południowym stoku wzgórza Landek koło Petrkowic.. Można tu zobaczyć odkryte pokłady węgla kamiennego.
Sporty wodne na żwirowni, adrenalina na lotnisku
Osoby szukające bogatej oferty aktywności sportowych, powinny odwiedzić areał dużego zbiornika wodnego „Hlučínské jezero”, o którym miejscowi nie powiedzą inaczej, niż „štěrkovna” czyli żwirownia. Oprócz kąpieli oferuje ona także windsurfing czy wodne narty. Na miejscu można także pograć w siatkówkę, tenis, piłkę nożną czy w minigolfa. Do kąpieli zapraszają także zewnętrzne baseny w miejscowościach Bolatice, Piszcz, Chlebičov czy Darkowice. Warto odwiedzić również uzdrowisko „Priessnitzovy přírodní lázně” w miejscowości Bělá i wypróbować kąpieli leczniczych.
Kraik Hulczyński ma też ofertę dla miłośników gry w golfa, którzy mogą skorzystać z dwóch profesjonalnych boisk do golfa z osiemnastoma dołkami w miejscowościach Krawarz czy Szylerzowice. Boisko w Szylerzowicach znajduje się w przepięknym stuhektarowym parku angielskim otaczającym tamtejszy klasycystyczny pałac.
Szukających adrenaliny zapraszamy na lotnisko sportowe w miejscowości Zábřeh, gdzie można skorzystać z lotów widokowych, albo spróbować skoków na spadochronie.
Poszukiwanie historii i „turystyka sakralna”
W poszukiwaniu historii możemy się się udać do „prajzskej metropolii”, czyli miasta Hulczyn. W tutejszym zamku ma siedzibę „Muzeum Hlučínska”, które oferuje niepowtarzalną i nowoczesną prezentację regionu w ramach wystawy nazwanej „Kim są ludzie w Kraiku Hulczyńskim”. Muzeum Zamkowe jest do dyspozycji zwiedzających także na zamku w Krawarzu, gdzie aktualnie można zobaczyć wystawę starych zabawek. Miłośnicy pamiątek wojskowych koniecznie powinni odwiedzić unikatowy Obszar Wojskowych Umocnień Czechosłowackich w Hulczynie – Darkovičkach. Stosunkowo nowe muzeum poświęcone II wojnie światowej znajdziemy w Chuchelnej. Z o wiele starszą historią można się zapoznać w skansenach w miejscowościach Bolatice i Malé Hoštice. Kraik Hulczyński jest także idealnym miejscem dla „turystyki kościelnej”. Na szczególną uwagę zasługują: miejscowość Gniewoszyce – kościół pw. św. Piotra i Pawła, który jest jedynym zachowanym kościołem drewnianym w regionie, miejscowości Sudzice, Velké Hoštice czy Hulczyn – kościoły pw. św. Jana Chrzciciela, miejscowość Krawarz – kościół pw. św. Bartłomieja, miejscowość Ludgerowice – kościół pw. św. Mikołaja, Kobierzyce – kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Bogusławice – kościół pw. Najświętszej Trójcy czy miejscowość Piszcz – kościół pw. św. Wawrzyńca, który jest równocześnie miejscem pątniczym.
Specjalność regionu - odpusty
Kraik Hulczyński jest także symbolem bogatego życia kulturowego, gdzie miejscowi kultywują dawne zwyczaje. Tutejszą specjalnością są wielkie odpusty. Największą imprezą tego typu jest tradycyjny odpust w Krawarzu, ale tradycyjnie odbywają się one w Kobierzycach, Bogusławicach czy Piszczu. W wielu miejscowościach są obchodzone dożynki, świętowane są dni wsi czy miasta, oraz organizowane tzw. „štrasenfesty”, czyli święta danej ulicy. Corocznie w lipcu na rynku w Hulczynie organizowany jest Festiwal kultury i rzemiosła hulczyńskiego. W tym roku obędzie się 12 lipca i będą mu towarzyszyć występy miejscowych zespołów ludowych oraz jarmark produktów regionalnych.
(tep)