Specjalny dodatek czesko-polski: Wędrówki po czeskim pograniczu
Województwo Morawsko-Śląskie – region pełen atrakcji
Województwo Morawsko-Śląskie jest jednym z najbardziej zielonych regionów w Republice Czeskiej. Tutejszy Beskid Morawsko-Śląski jest największym chronionym parkiem krajobrazowym w całej Republice Czeskiej. Województwo może się szczycić także innymi dużymi chronionymi parkami krajobrazowymi, którymi są Jesioniki i Poodří. Największą górą Moraw i Śląska jest Pradziad w Jesionikach, nad Beskidami zaś dominuje Łysa Góra i związany z licznymi legendami górski szczyt Radhoszcz. Góry oferują wiele możliwości uprawiania wędrówek górskich czy szusowania po stokach, ale są także pełne gęstej sieci utrzymywanych tras dla biegówek, które latem służą jako trasy rowerowe.
MUZEUM „KOSÁRNA” W KARLOVICACH
Proszę się przyjrzeć życiu na wsi przed stuleciem pary i dowiedzieć się, jak produkowano narzędzia rolnicze i druty. Podczas specjalnych programów zwiedzania można się nauczyć wyplatać koszyki. W historycznym budynku, który utrzymał piękno i styl pierwotnej lokalnej architektury, można zobaczyć, jak mieszkał główny leśniczy, czym się zajmował w pracy i jak w okolicznych lasach gospodarzono. W stodole można zobaczyć najróżniejsze rolnicze i leśne maszyny i narzędzia, które tutaj kiedyś produkowano.
WĄSKOTORÓWKA TŘEMEŠNÁ – OSOBLAHA
Trasa została zbudowana już pod koniec dziewiętnastego wieku, by połączyć region Osoblažsko z miastem Krnov. Dzisiaj nie służy wcześniejszym celom, ale jest uwielbianą atrakcją dla wszystkich gości odwiedzających okolicę. Z okien kolejki można podziwiać przepiękne krajobrazy i poczuć klimat podróżowania w minionych czasach. Wąskotorówka jest częścią Morawsko-Śląskiej Trasy Technicznej, która prowadzi zwiedzających do miejsc posiadających historię industrialną.
Więcej informacji można znaleźć na stronach:
• www.msk.cz • www.severnimorava.travel • www.technotrasa.cz
JESIONIKI
Majestatyczny szczyt Pradziada, najwyższej góry Moraw, najczystsze powietrze w Europie środkowej, dziewicza przyroda i śpiące wulkany. A obok nich Kofola, Absint i historia zdrowotnych właściwości wody to są wszystko niepodzielne elementy historii i współczesności tego przepięknego zakątka Republiki Czeskiej.
PRADZIAD
Nadajnik jest wysoki na 146,5 m a do wysokości 73 metrów można wjechać windą. Z okrągłego tarasu widokowego można podziwiać widoki z wysokości 1 637 m n.p.m., co jest najwyżej położonym dostępnym miejscem w Republice Czeskiej. Widoki z tarasu są imponujące – przy dobrej pogodzie można zobaczyć beskidzką Łysą Górę, Radhoszcz, bardziej na południu leżący szczyt Kelčský Javorník czy bardzo odległą karkonoską Śnieżkę. Przy sprzyjającej pogodzie widoczne są nawet szczyty Wysokich Tatr czy Alp. Zmęczeni widokami możemy skorzystać z restauracji i hotelu, które znajdują się w wieży nadajnika, i dzięki temu można przenocować najwyżej nad poziomem morza w Republice Czeskiej.
SLEZSKÁ HARTA
Sztuczny zbiornik wodny „Slezská Harta” oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Największą romantyczną przygodę można przeżyć na pokładzie drewnianej żaglówki „Santa Maria”, która wygląda, jak przeniesiona z czasów Krzysztofa Kolumba. Podobnie mocne przeżycia oferuje wycieczka na promie „Harta”, ewentualnie przejażdżka łódką elektryczną. Jeżeli ktoś ma ochotę polegać tylko na własnych siłach, może skorzystać z rowerów wodnych, które są wypożyczane w kilku miejscach wokół całego zbiornika.
Miłośnicy poznawania okolicy z perspektywy roweru będą usatysfakcjonowani. Przepiękne widoki na lustro wody rozciągające się pomiędzy wygaśniętymi wulkanami, które otaczają grzebienie Jesioników, po prostu zabierają dech w piersiach. Jeśli nie jesteście wytrawnymi rowerzystami, to żaden problem! W miejscowości Leskovec nad Moravicí można wypożyczyć rower elektryczny. Miejscowe trasy rowerowe czy turystyczne prowadzą wokół całego zbiornika i można nimi dotrzeć do najstarszego miasta w Republice czeskiej – Bruntála.
KARLOVA STUDÁNKA
Uzdrowisko położone jest najwyżej nad poziomem morza w Republice Czeskiej i szczyci się unikatowo czystym powietrzem. Korzystają z niego przede wszystkim pacjenci cierpiący na problemy z oddychaniem. Karlova Studánka otrzymała swoją nazwę na część Karola Ludwika, który w bitwie pod Aspern pokonał Napoleona. Dzięki typowej dla swoich czasów architekturze, w uzdrowisku można poczuć atmosferę minionych wieków. Tutejsze górskie uzdrowisko jest miejscem, gdzie ludzie przyjeżdżają z powodów leczniczych lub typowo wypoczynkowych.
Informacje dotyczące organizowanych imprez czy zabytków można znaleźć na stronach internetowych www.severnimorava.travel albo na stronie technotrasa.cz