Wójt Utracki uhonorował czterech działaczy kultury
Ruiny zamku w Tworkowie stały się w tym roku tłem dla inauguracji roku kulturalnego gminy Krzyżanowice. To wydarzenie odbywające się rokrocznie z myślą o tych mieszkańcach, dla których kultura jest istotnym elementem życia.
Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury Sportu i Turystyki Daria Wieczorek podsumowała ubiegły rok kulturalny, wymieniając liczne wydarzenia zorganizowane na terenie gminy. – Wszystko toczyło się normalnie, nikt nie spodziewał się, że będzie inaczej – mówiła. Rzeczywistość odmieniła jednak pandemia koronawirusa, do czego nawiązała Daria Wieczorek. – Wszyscy musieliśmy zrezygnować z dotychczasowych działań – zauważyła szefowa GZOKSiT – u. Z pomocą przyszły natomiast narzędzia do zdalnej komunikacji i tak m.in. świetlice wiejskie rozpoczęły prowadzić zajęcia, w tej też formie zorganizowano konkurs gwary śląskiej.
Doroczna inauguracja roku kulturalnego była sposobnością do przyznania Nagrody Wójta Gminy w dziedzinie kultury. Grzegorz Utracki przed uhonorowaniem laureatów powitał gości w wyremontowanych ruinach zamku. Przypomniał, że inwestycja została zrealizowana przy współfinansowaniu środków zewnętrznych oraz gminnych. Wójt powiedział również, że gmina zamierza prowadzić dalsze prace rewitalizacyjne. – Czeka projekt na zatwierdzenie w konkursie u Marszałka Województwa Śląskiego. Mamy nadzieję, że otrzymamy środki na rewitalizację i domknięcie prac w wozowni – podkreślał włodarz. Pojawili się też sponsorzy chętni zapłacić za jeden zegar na zamkowej wieży.
Wójt Utracki tegoroczne nagrody przyznał czterem osobom. W dziedzinie kultury uhonorowano Kamila Kotasa (laureata reprezentowała jego mama Krystyna Kotas) i Huberta Kwaśnicę. Natomiast w drugiej kategorii, czyli szeroko pojętej kulturze i promocji gminy* nagrodę otrzymali: Ilona Krzykała i Andrzej Bulenda.
Laureatom gratulacje składał wójt Grzegorz Utracki. Skierowali je również Ewa i Adam Gawędowie. Poseł Gawęda cieszył się, że to właśnie w tworkowskim zamku odbywa się spotkanie. Podkreślał, że to miejsce, które łączy wiele kart z historii regionu. – Gmina Krzyżanowice docenia wszystkich tych, którzy tworzą piękno. Tych, którzy w tej kulturze są prekursorami i bardzo aktywnie wyznaczają nowe kierunki działania – mówił. – Miarą człowieka nie jest to, co posiada, ale to, czym potrafi dzielić się z innymi. Jesteśmy na gali, gdzie wręczane są nagrody tym, którzy dzielą się pasjami. To szczególne wydarzenie – powiedziała z kolei senator Ewa Gawęda. Później na ręce laureatów złożyli kwiaty.
Wydarzenie swoim występem ubarwili: Zespół Taneczny „Uśmiech” oraz Tomasz Ciba.
(mad)
* Po raz pierwszy przyznano nagrodę także w tej kategorii. Dodatkowa dziedzina ma jednak na stałe wpisać się w tę galę.
O laureatach
Kamil Kotas – pochodzi z Chałupek. Przed kilkoma latami spisał monografię swojej rodzinnej miejscowości, ukazała się pod tytułem „Dzieje Chałupek do 1918 r.”. Publikacja jest uzupełnioną wersją pracy magisterskiej autora, która zdobyła nagrodę główną XXIII edycji konkursu imienia Wawrzynków, ustanowionego przy Państwowym Instytucie Naukowym – Instytucie Śląskim w Opolu.
Hubert Kwaśnica – pochodzi z Tworkowa. Pan Hubert od samego początku brał udział w pracach konserwatorskich i rewitalizacyjnych miejscowego zamku i jego ogrodu. Jeden z inicjatorów odtworzenia przedwojennego krzyża, który znalazł się w centrum Tworkowa. Jest także autorem Złotego Kłosu umieszczonego na tzw. tworkowskim rynku. Na co dzień pracuje jako projektant, uczestnik licznych konkursów fotograficznych i plastycznych.
Ilona Krzykała – pochodzi z Krzyżanowic. Jest pasjonatką ogrodnictwa. Jej przydomowy ogród tworzy w stylu wiejskim i sielankowym, inspirowany na wzór ogrodów Kapias z Goczałkowic-Zdroju. Ogród pani Ilony wielokrotnie był pokazywany w telewizji, m.in. w programie Dzień Dobry TVN.
Andrzej Bulenda – pochodzi z Tworkowa. Jest radnym gminnym oraz sołtysem. Dzięki jego zaangażowaniu w Tworkowie oraz gminie wiele się zmienia.