Jak leczyć się w pandemii: Co robić, gdy myślisz, że masz COVID-19?
Nowoczesna medycyna w regionie
Karina Talabska kierująca raciborskim sanepidem wyjaśniła na zdalnej sesji Rady Miasta Racibórz jak należy postępować, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy zdrowotne, świadczące o tym, że możemy być zarażeni koronawirusem.
– Jak należy postępować jeśli ktoś czuje, że może być zakażony?
– Przede wszystkim należy zgłosić się do swego lekarza rodzinnego, lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To ten lekarz aktualnie ocenia stan zdrowia chorego. To on może zlecić test na obecność koronawirusa. Mamy sezon przeziębień, a trudno jest odróżnić grypę od covidu na poziomie badania lekarskiego. Jeśli lekarz uzna po obserwacji czy konsultacji z chorym, że konieczne jest wykonanie testu, to go zleca.
– Gdzie wykonywane są testy na koronawirusa w Raciborzu?
– Testy w Raciborzu można wykonać w punkcie mobilnym, znajdującym się przy szpitalu na Gamowskiej. Można tam podjechać samochodem, można też podejść na piechotę. Na pewno nie wolno w takim przypadku korzystać z komunikacji publicznej. To testy wykonywane „na NFZ”, ze skierowaniem lekarskim.
– Co robić, gdy wynik testu jest dodatni, czyli chory ma koronawirusa?
– O wyniku testu osoba testowana dowiaduje się za pośrednictwem internetu. Wynik można sprawdzić w komputerze lub smartfonie. Informację o wyniku dodatnim należy przekazać mejlem na adres Sanepidu. Funkcjonuje specjalny system stworzony na okoliczność walki z pandemią, ale niestety jak dotąd nie komunikuje on o nowych wynikach dodatnich, które pochodzą z testów w laboratoriach. My nie widzimy przypadków dodatnich, a ludzie chcą się do nas dodzwonić z taką informacją, ale nikła jest szansa, że się dodzwonią z uwagi na problemy kadrowe raciborskiego Sanepidu.
– Ludzie mają wiele wątpliwości i zapytań do specjalistów w sprawie pandemii. Czy mogą kontaktować się w tej sprawie z sanepidem?
– Tak, ale to są kwestie do załatwienia przy pomocy ogólnopolskiej infolinii. Zgłaszane tam przypadki są wyłapywane i trafiają do stacji powiatowych. Najlepiej z raciborskim sanepidem kontaktować się za pomocą mejla i tylko w ważnych sprawach. Proszę, żeby nie było wniosków o niewiadomo co.
– Jakie sprawy to te naprawdę ważne?
– Nam należy przesłać wynik testu i namiary na siebie, informacje o najbliższej rodzinie. Na podstawie tych informacji my oddzwaniamy. To się odbywa z pewną zwłoką, która będzie niestety narastała. Nasze moce przerobowe zmalały. Na już potrzebne jest do pracy dodatkowe 8 osób. Starosta raciborski obiecał nam jeden etat, urząd pracy też pomoże. Przyjmiemy na wolontariat każdego, ale trzeba tu zachować poufność dotyczącą pozyskiwanych danych. W następstwie wywiadu z chorymi tworzymy dane do bazy, żeby izolowani i kwarantannowani zyskiwali uprawnienia do zasiłku chorobowego, zwolnienie z pracy. Dajemy też stosowny instruktaż zachowania, żeby powstrzymać rozszerzanie się koronawirusa.
– Co mogą robić władze samorządowe by pomóc służbom sanitarnym?
– Nie wolno pozwalać na robienie jakichkolwiek zgromadzeń, happeningów. Takie skupiska ludzkie działają niekorzystnie na stan epidemiczny regionu, a proszę mi wierzyć w naszym powiecie nie jest już dobrze. Apeluję do wszystkich o indywidualną rozwagę.
Na podstawie wypowiedzi z sesji opracował ma.w
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (PSSE) w Raciborzu prosi o kontakt każdą osobę z pozytywnym wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2. Z PSSE w Raciborzu należy kontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej: ppisrac@psseraciborz.pl lub psse.raciborz@pis.gov.pl W mailu należy podać imię, nazwisko i numer telefonu osoby zakażonej. Ważne jest załączenie w mejlu dokumentu potwierdzającego wynik testu. Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu, należy poddać się izolacji w domu, która w przypadku pacjenta bez objawów trwa 10 dni. Obowiązkowej kwarantannie w tym czasie podlegają także osoby wspólnie zamieszkujące z osobą zakażoną.