Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (1488) Data wydania: 10.11.20
Czytaj e-gazetę

Listy do redakcji: Pomnik Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej ma już 50 lat

Warto przypomnieć nie tylko młodzieży, ale i całej społeczności powiatu raciborskiego, że w 2020 r. minęła też 75. rocznica zakończenia okrutnej II wojny światowej, która pochłonęła dziesiątki milionów śmiertelnych ofiar w ludziach i niezliczone ilości zniszczeń materialnych. A kto jest w stanie przeliczyć i policzyć bezmiar ludzkich cierpień? A widniejący na zdjęciu pomnik – symbol wzniesiono po to, żeby ludzkość nie zapomniała o niemieckim i każdym innym nazizmie, o nietolerancji, prześladowaniach i pogardzie dla drugiego człowieka.

Warto przypomnieć, że inicjatywa upamiętnienia ofiar pożogi wojennej z lat 1939 – 45 wyszła z kręgów koła kombatantów, byłych żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej z różnych frontów walk. Jeszcze w latach 70. XX wieku to kuźniańskie koło miejskie liczyło ponad 70 członków. Najliczniej reprezentowani byli w nim żołnierze I i II armii tzw. Ludowego Wojska Polskiego, uczestnicy ruchu oporu w kraju oraz żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie.

Ufundowany przez kuźnian w 25. rocznicę zwycięstwa pomnik jest bardzo oszczędny w symbole. Dziewięć surowych, nieoszlifowanych granitowych płyt stojących ciasno obok siebie i wznoszących się ku niebu tworzy symbol mocnej zapory dla nazizmu lub innego nieludzkiego systemu. Na nich spiżowe cyfry i litery:

1945 – 1970

WALKA NAUKA PRACA.

No i spiżowy polski orzeł. Pomnik stanął w samym centrum miasta nad rzeką Rudą. A duży plac wokół dostał także nazwę placu Zwycięstwa.

Najważniejszą postacią w Społecznym Komitecie Budowy Pomnika Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej był mgr inż. Jerzy Hibner, pracownik F.O. Rafamet, były żołnierz Armii Krajowej w północnej części Polski (wraz z żoną Ireną). Ten wielki patriota, świetny konstruktor, wysoce kulturalny i ciepły człowiek stał się także autorem projektu artystycznego i technicznego tej budowli.

Nie tylko warto, ale trzeba tutaj dodać, że mgr inż. Jerzy Hibner na własnej skórze odczuł nie tylko kajdany nazizmu, ale także sowieckiego komunizmu. Był ścigany przez UB i NKWD za swoją AK-owską działalność, a w czasie jednego z przesłuchań wybili mu oko. Z tego powodu opuścił rodzinne strony. Spokój i pracę znalazł w Kuźni Raciborskiej, a wieczny spoczynek – na tutejszym cmentarzu.

Jan Kluska