Radna Biskup pyta starostę czy personel szpitala „traci płynność” kadrową?
Nawet 22 dyżury w ciągu miesiąca, praca przez 24 godziny, liczne zakażenia i dramatyczne decyzje – tak przedstawiły swą pracę na Gamowskiej pielęgniarki, które poprosiły radną Elżbietę Biskup o interwencję u starosty.
Pielęgniarki z Gamowskiej nie kryją obaw o swoje bezpieczeństwo w pracy z chorymi na COVID-19. Podzieliły się wątpliwościami z radną Elżbietą Biskup z klubu PiS, członkinią komisji zdrowia w radzie powiatu. Ta złożyła w tej sprawie interpelację do starosty raciborskiego.
Biskup zaprezentowała w interpelacji obszerny katalog uwag pod adresem dyrekcji szpitala. Zapytała m.in. o:
–„płynność” pracy pielęgniarek z uwagi na znaczną liczbę L4, która ma dotyczyć wszystkich oddziałów lecznicy
–zawieszenie premii covidowej z początkiem listopada (dyrekcja wskazuje, że dodatki do wypłat będą pochodzić teraz bezpośrednio z NFZ). Biskup pyta, bo pielęgniarki wiedzą o premiowaniu personelu w szpitalach w Gliwicach i Kędzierzynie- Koźlu, gdzie premie „dyrektorskie” utrzymano mimo nowych regulacji NFZ.
–o podstawowe artykuły higieniczne, typu: szampony, ręczniki jednorazowe, a także o kombinezony zabezpieczające przed zakażeniem w tzw. „strefie brudnej” oraz butelkowaną wodę pitną, które zdaniem radnej są zapewniane personelowi pielęgniarskiemu, a ten usilnie musi się o te artykuły dopraszać?
–o potrącanie od początku września z wypłat pielęgniarek po około 100 zł za każdy dzień urlopu
–o utrzymanie specjalnego dodatku pieniężnego dla pracowników pionu administracyjnego szpitala, choć ten nie ma kontaktu z chorującymi na koronawirusa
–o sposób ustalania grafików pracy pielęgniarek przez pielęgniarki oddziałowe, które „pozostawiają podwładne z dramatycznymi decyzjami co do obsady pielęgniarskiej na poszczególnej zmianie”
–o utrzymanie zabiegów na w tzw. „strefie czystej” mimo wzmagającej fali zakażeń; czy zabiegi te dotyczą mieszkańców powiatu raciborskiego?
–o weryfikację tezy, że lekarze – anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologii interwencyjnie przechodzą w przeciągu swojej pracy ze strefy „brudnej” na „czystą” i odwrotnie
–o wypracowywanie przez personel pielęgniarski zamiast regulaminowych 13 dyżurów w miesiącu nawet 22 miesięcznie; czy personel „strefy brudnej” pracuje po 24 h/dobę? Radna przytacza tu, na podstawie danych od pielęgniarek stan części kadry z 9 listopada – 8 pielęgniarek na oddziale wewnętrznym I jest na L4 z dodatnim wynikiem badań na covid-19; na oddziale wewnętrznym II choruje na covid-19 6 osób z personelu.
–o możliwość regularnego testowania personelu pielęgniarskiego szpitala, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wśród pracowników.
Według radnej z klubu PiS trzeba mieć świadomość tego, że obecna praca personelu medycznego, w tym pielęgniarek raciborskiego szpitala jest ogromnie niebezpieczna dla ich zdrowia i życia. – Trzeba zrobić wszystko aby mógł on bezpiecznie funkcjonować w walce z pandemią – zaznaczyła w swojej interpelacji.
(ma.w)