Dzisiaj straszy, w przyszłości ma być wizytówką gminy. Trwa remont dworca w Pietrowicach Wielkich
Dawny dworzec w Pietrowicach Wielkich stał się placem budowy. Powstaje tam Centrum Usług Społecznościowych. Obiekt zmieni więc swój charakter, ale czy przewidziano tam poczekalnię dla pasażerów, w chwili kiedy mówi się o rewitalizacji linii nr 177?
Osiem firm
Osiem firm zainteresowanych było rewitalizacją budynku dawnego dworca kolejowego w Pietrowicach Wielkich. Cztery firmy wyceniły realizację na niżej niż 3 mln 884 tys. złotych, zatem zmieściły się w budżecie zakładanym przez urzędników. Były to: Der-Pol z Bogdanowic (3 mln 861 tys. zł), Budmed z Zawady Książęcej (3 mln 873 tys. zł), Borbud z Raciborza (3 mln 628 tys. zł) i Zakład Usługowo-Handlowy z Kietrza (3 mln 509 tys. zł). Dla przykładu najwięcej zażyczyła sobie firma Embud z Głubczyc – 4 mln 767 tys. zł. Ostatecznie wybrano najtańszą ofertę, czyli firmę z sąsiedniego Kietrza, która na wykonanie zadania ma czas do końca 2021 roku.
Co się zmieni?
W ramach zadania dawny dworzec ma stać się Centrum Usług Społecznościowych (CUS). To ma być miejsce, w którym realizowane będą usługi aktywizacji społeczno-zawodowej, w tym usługi edukacyjne, opiekuńcze i doradcze, warunkujące prawidłowe funkcjonowanie społeczności gminnej. – CUS stanie się miejscem spotkań, zdobywania wiedzy oraz aktywizacji społecznej, stanowiąc bezpośrednie uzupełnienie działań gospodarczo-społecznych planowanych do realizacji na obszarze Pietrowic Wielkich w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Pietrowice Wielkie – tłumaczył nam jakiś czas temu sekretarz gminy Gabriel Kuczera. Na realizację gmina pozyskała 2,5 mln złotych z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Zakres robót budowlanych obejmuje przebudowę pomieszczeń budynku, dostosowując go do potrzeb nowej funkcji. Zmianie nie ulegnie bryła budynku ani jego kubatura. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Roboty budowlane obejmują w głównej mierze: zmianę układu ścian i funkcji pomieszczeń, wykonanie częściowo nowych stropów, wykonanie nowej klatki schodowej wraz z zainstalowaniem windy osobowej, termomodernizację budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę pokrycia dachowego, wykonanie nowych wewnętrznych instalacji budynku z kotłownią gazową, kompleksowe wyposażenie budynku i zagospodarowanie terenu wokół budynku. Gmina posiada zatwierdzony projekt budowlany i pozwolenie na budowę wydane w październiku 2019 roku.
Będzie poczekalnia?
Wójt Andrzej Wawrzynek wyjaśnia, że prace związane z rewitalizacją rozpoczęły się kilka tygodni temu. Dodaje, że całość ma być zakończona w pierwszym kwartale 2022 roku, bo oprócz rewitalizacji, obiekt musi zostać m.in. wyposażony. To inwestycja, która cieszy miejscowych samorządowców. Mówiło się o niej od lat, jednak nie pozyskiwano wsparcia zewnętrznego, o które się ubiegano. Dopiero za trzecim podejściem pozyskano środki. Obiekt we władaniu gminy jest od 2013 roku, bo wówczas urzędnicy przejęli go od PKP.
Coraz częściej mówi się również o linii kolejowej nr 177. Samorządy Raciborszczyzny i Opolszczyzny stawiają sobie za cel, by w ramach programu Kolej Plus zrewitalizować m.in. fragment przebiegający przez Pietrowice Wielkie. Zatem jest w planach utworzenie w modernizowanym obiekcie poczekalni? Wójt zauważa, że gminie zależy na tym, aby linia została zrewitalizowana. – Przystanek kolejowy tutaj zostanie, mamy również zabezpieczone pomieszczenie w obiekcie na poczekalnię – wyjaśnia Andrzej Wawrzynek.
(mad)