Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1496) Data wydania: 05.01.21
Czytaj e-gazetę

Smaczki z gmin. Tym żyliśmy w 2020 roku

Przytaczamy najważniejsze wydarzenia z życia gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego w 2020 roku, które podjęliśmy na łamach „Nowin Raciborskich”. Zapraszamy do podróży w czasie.

STYCZEŃ

Kornowac: wieloletnia dyrektor przeszła na emeryturę

Wiesława Bochynek wraz z końcem roku przestała dyrektorować Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kornowacu przechodząc na zasłużoną emeryturę. Przeprowadziliśmy z panią dyrektor wywiad, w którym podsumowała swoją pracę na rzecz gminy Kornowac, a tę podejmowała od 1992 roku. Nowym dyrektorem GOK-u została wówczas związana z Raciborskim Centrum Kultury Alicja Ploch-Burda.

Pietrowice Wielkie: tężnia gotowa

Wybudowana w Pietrowicach Wielkich przy ulicy Bończyka tężnia solankowa została ukończona. Wówczas urzędnicy planowali otwarcie obiektu w okresie świąt Wielkanocnych. Później plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

Gamów: wójt królem

W Raciborzu żadna z parafii w 2020 r. nie podjęła się organizacji Orszaku Trzech Króli wspólnie z fundacją Trzech Króli. Wydarzenia nie zabrakło natomiast w Gamowie w gminie Rudnik. Tradycyjnie w rolę jednego z mędrców ze wschodu wcielił się wójt gminy Piotr Rybka.

Kuźnia Raciborska: potrzebny radiowóz

Policjanci z Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej poinformowali radnych o potrzebie zakupu radiowozu, prosząc ich o wsparcie finansowe. Mundurowi wskazywali, że potrzebują dacii duster, która ułatwi im codzienną służbę, głównie na terenach leśnych.

Pietrowice Wielkie: Eko-wystawa zagrożona

Coraz głośniej w Pietrowicach Wielkich mówiło się, że organizacja jubileuszowej Eko-wystawy jest zagrożona. Wówczas urzędnicy wskazywali, że jej odbycie jest uzależnione od wystawców, a tych wówczas było niewielu. Środków na ten cel nie było również zabezpieczonych w budżecie.

Babice: nowy sołtys na czele wioski

Babice to drugie sołectwo Nędzy po Górkach Śląskich, gdzie wybrano nowego sołtysa przed końcem kadencji. To z uwagi na rezygnację wyłonionych przed rokiem szefów dwóch wsi. W Babicach o losach wioski mieszkańcy zdecydowali 20 stycznia, wybierając na nowego szefa Longina Kałusa (wcześniej sołectwu szefowała Magdalena Buczek).

Górki Śląskie: powiat zapomniał o tej wsi?

Tak mówił Henryk Postawka, radny z Górek Śląskich. Głos w tej sprawie wygłosił podczas dyskusji na sesji rady gminy, kiedy rozmawiano o przekazywanym wsparciu finansowym powiatowi na rzecz PKS-u przez Nędzę.


LUTY

Ruda Kozielska: zaatakowała ptasia grypa

W pierwszym lutowym wydaniu „Nowin Raciborskich” informowaliśmy o ognisku ptasiej grypy, które wykryto w Rudzie Kozielskich (gm. Kuźnia Raciborska). Wówczas Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreślał, że wirus ten jest wysoce zjadliwy dla ptaków, jednak nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zgodnie z aktualnymi doniesieniami naukowymi nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do człowieka. Ponadto zalecał stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

Łubowice: powiatowe święto plonów

W lutym pojawiły się pierwsze informacje o organizacji powiatowych dożynek, które miały odbyć się w Łubowicach w gminie Rudnik. Później plany zweryfikował koronawirus i wydarzenie przeniesiono na 2021 rok.

Kornowac: kobieta przejęła rządy

W sołectwie Kornowac odbyły się wybory sołeckie na nowego szefa wioski po tym jak zrezygnował ten dotychczasowy. Mieszkańcy losy wioski powierzyli w ręce Klaudii Maciaszek, która zastąpiła na tym stanowisku Piotra Tomalę. Podczas spotkania rozmawiano również o rowach, szkole i przebudowie DW 935, czyli tematach, które ciekawiły mieszkańców.

Krzanowice: radość w gminie

Do Krzanowic trafiło 1 mln 200 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki pozwoliły na przeprowadzenie rewitalizacji rynku.

Krzanowice: gruz w hydrancie

Przewodniczący krzanowickiej rady miejskiej Jan Długosz, a zarazem prezes OSP Krzanowice, na sesji zgłosił Wojciechowi Błajdzie, prezesowi wodociągów, problem z hydrantami. Przewodniczący relacjonował, że z jednego z hydrantów zamiast wody, wyleciał gruz.

Kornowac: wyprawki dla dzieci

Wójt Grzegorz Niestrój wręczył wyprawę dla pierwszego dziecka urodzonego w 2020 roku i zameldowanego na terenie Kornowaca. Był to Filip Lenard (prezent w urzędzie odebrał jego ojciec, pan Sławomir). Wówczas poinformowano, że na podobne prezenty mogą liczyć inne dzieci, które przyszły na świat po 1 stycznia 2020 r. i są zameldowane na terenie gminy. Tym samym Kornowac rozpoczął wydawanie wyprawek nowo narodzonym mieszkańcom.

Pietrowice Wielkie: nagrodzono przedsiębiorców

Po raz 15 samorząd pietrowicki wyróżnił swoimi statuetkami przedsiębiorców z terenu gminy na dorocznej gali. W Centrum Społeczno-Kulturalnym odbyła się ceremonia wręczenia „oscarów gospodarczych” poprowadzona przez Sylwię Mróz i Piotra Bajaka. Wydarzeniu towarzyszył występ kabaretu „Koń Polski”.


MARZEC

Chałupki: dworzec w rękach gminy

Dworzec w Chałupkach zmienił właściciela. Po wieloletnich staraniach trafił we władania miejscowych samorządowców. W pierwszym marcowym wydaniu „Nowin Raciborskich” opublikowaliśmy wywiad z wójtem Grzegorzem Utrackim, pytając o plany gminy wobec tego miejsca.


Nędza, Kuźnia Raciborska: PKS-em do szpitala

Trzy miesiące mieszkańcy Nędzy i Kuźni Raciborskiej musieli czekać na rozwiązanie problemu z dojazdem do szpitala na Gamowską, bo kursy PKS-u wraz z grudniem zlikwidowano z tych miejscowości. Przywrócono je 1 marca, jednak w zamian za to innych kursów się pozbyto.

Ciechowice, Grzegorzowice: bliżej mostu

Po ponad dwóch miesiącach od ukazania się informacji z otwarcia ofert na wykonanie projektu mostu nad Odrą w nowym śladzie drogi wojewódzkiej nr 421 na terenie gmin Rudnik i Nędza, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ogłosił informację o wyborze najkorzystniejszej oferty. Wybrano konsorcjum firm – lider IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo z Wrocławia, partner – IDOM Consulting, Engineering, Architecture z Hiszpanii, które podjęło się realizacji 2 mln 405 tys. zł brutto.

Pietrowice Wielkie: ukłon dla seniorów

Pietrowice Wielkie zainaugurowały działalność dziennego domu seniora. – To wyjątkowa chwila dla naszej gminy – cieszył się podczas otwarcia wójt Andrzej Wawrzynek.

Bolesław: wioska w żałobie

Tłumy osób – rodzina, znajomi, przyjaciele, a także przedstawiciele władzy lokalnej pożegnali w czwartek 5 marca wieloletniego sołtysa Bolesławia, Bertolda Fichnę. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. św. Jadwigi w Bolesławiu. – Poświęcił się swojemu samorządowemu powołaniu bez reszty. Dzieląc swój czas na rodzinę, gospodarstwo rolne, sprawy wsi i gminy – wspominał zmarłego wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki. Bertold Fichna zmarł nagle w wieku 58 lat w nocy z 29 lutego na 1 marca.

Nędza: gmina z chrapką na dworzec

Wójt Nędzy Anna Iskała wyjawiła, że samorząd jest chętny przejąć dworzec kolejowy zlokalizowany w stolicy gminy. – Ale całkowicie nieodpłatnie – mówiła podczas obrad rady gminy.


KWIECIEŃ

Niemcy, Tworków: stewardessa o pracy w dobie koronawirusa

Na łamach Nowin opisywaliśmy, jak koronawirus odmieniał różne części świata oraz branże. Pytaliśmy o to osoby pochodzące z powiatu raciborskiego, ale mieszkające już gdzie indziej. Jako pierwsza porozmawiała z nami tworkowianka Karina Mrowiec pracująca w niemieckich liniach lotniczych Condor jako stewardessa.

Pietrowice Wielkie, Kuźnia Raciborska: śmieciarze nie dają spokoju

Wraz z cieplejszą temperaturą zaczął wybrzmiewać problem dzikich wysypisk. Mówiło się o nim zarówno w Pietrowicach Wielkich jak i Kuźni Raciborskiej.

Rudyszwałd: pożegnano proboszcza

Po półtora roku od śmierci proboszcza Piotra Figurniaka, mieszkańcy sołectwa Rudyszwałd w gminie Krzyżanowice ponownie musieli zmierzyć się ze smutną rzeczywistością. Zmarł ich kolejny proboszcz, ks. Adam Igielski – duchowny, który przed laty pełnił posługę we wsi. Ostatnim życzeniem księdza, był powrót do Rudyszwałdu, gdzie został pochowany na parafialnym cmentarzu.

Krzanowice: maseczki dla uczniów

Szkolny zgiełk zastąpił stukot maszyn do szycia. Z inicjatywy dyrektor szkoły, dr. Kornelii Lach, panie sprzątaczki zaczęły szyć maseczki ochronne. Podobne akcje podejmowało również szereg innych placówek, ośrodków kultury, stowarzyszeń czy osób prywatnych na terenie powiatu raciborskiego.

Powiat: pomoc dla przedsiębiorców

Gminy powiatu raciborskiego zaczęły wprowadzać rozwiązania dla lokalnych przedsiębiorców, mające wspomóc ich w dobie pandemii koronawirusa.

Chałupki: protest na granicy

120 mieszkańców naszego regionu – głównie z powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, ale również z Rybnika – domagało się otwarcia granic dla pracowników transgranicznych. Protest odbył się nieopodal przejść granicznych w Chałupkach.


MAJ

Kornowac: spore utrudnienia

Kierowcy podróżujący drogą wojewódzką nr 935 z Raciborza do Rybnika wraz z majem musieli przygotować się na kolejne utrudnienia w ruchu. Trasa stała się nieprzejezdna w związku z podejmowanym tam remontem, choć dojazd do firm, posesji i urzędu gminy został utrzymany.

Pietraszyn, Chałupki: ponowne protesty

Na przejściach granicznych pracownicy transgraniczni po raz kolejny wyrażali swój sprzeciw wobec zamkniętych granic. Protesty odbyły się w Pietraszynie i Chałupkach.

Rzuchów: upamiętnili powstańców

W 99. rocznicę śmierci powstańców śląskich poległych w walkach w Rzuchowie odbyły się skromne uroczystości przy upamiętniającym ich odnowionym pomniku.

Pogrzebień: skromna procesja

Tradycji stało się zadość, choć ta odsłona z powodu pandemii różniła się od poprzednich. W Pogrzebieniu (gm. Kornowac) zorganizowano procesję ku czci św. Floriana. To wydarzenie, któremu początek dało potężne gradobicie, które nawiedziło wieś w 1877 roku.

Nędza: wodę należy oszczędzać

Wójt Nędzy Anna Iskała zaapelowała do mieszkańców swojej gminy o racjonalne korzystanie z wody. – Ocieplanie się klimatu, przejawiające się brakiem opadów śniegu zimą oraz bezdeszczowym początkiem wiosny spowodowało, że narasta zjawisko suszy. Na terenie powiatu raciborskiego zaobserwować można niski poziom wód w rzekach. Zjawisku towarzyszy zagrożenie pożarowe obszarów leśnych. Zachodzi zatem konieczność podjęcia działań mających na celu oszczędzanie wody pitnej – pisała wójt w apelu.

Rudnik: wandale w natarciu

Wójt Rudnika Piotr Rybka zwrócił się z prośbą do redakcji Nowin o nagłośnienie problemu związanego z wandalami, którzy nie ustawali w swoich poczynaniach na terenie gminy. Ciągle dochodziło tam do niszczenia progu zwalniającego przy ulicy Szkolnej. Swoje zastrzeżenia zgłosili również radni: Mirosław Golijasz informował o niszczeniu znaków drogowych, a Edyta Reichel o przeciętej siatce na boisku w Grzegorzowicach.

Tworków: ogień był bezlitosny

– Nie umiem się jeszcze otrząsnąć. Kiedy wspominam ten dzień, chce mi się płakać – mówiła nam Bernadeta Juraszek, poszkodowana w pożarze swojego domu, do którego doszło w Tworkowie 24 kwietnia przy ul Zamkowej. Wartość strat materialnych oszacowano wstępnie na 40 tys. zł, wartość uratowanego mienia to około 80 tys. zł. Jako przyczynę pożaru wskazano nieszczelność przewodu kominowego.


CZERWIEC

Krowiarki: dotacja za deszczówkę

W pierwszym czerwcowym wydaniu informowaliśmy o inicjatywie niewielkich Krowiarek w gminie Pietrowice Wielkie. Tamtejsza rada sołecka uruchomiła dla swoich mieszkańców program dotacyjny na instalacje do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych. Na ten cel przeznaczono pięć tysięcy złotych, przy czym każde gospodarstwo mogło otrzymać refinansowanie tylko jeden raz. Wysokość wsparcia wynosiło 100 złotych.

Wojnowice, Bojanów: jeden proboszcz na dwie wsie

W odezwie z okazji święceń kapłańskich biskup opolski Andrzej Czaja poświęcił dużo miejsca problemowi mniejszej liczby powołań i związanej z tym konieczności połączenia niektórych mniejszych parafii. Pojawiały się wówczas nieoficjalne informacje, że zmiany dotkną również powiat raciborski, a konkretnie sołectwa Wojnowice i Bojanów w gminie Krzanowice. Później biskup poinformował o zmianach personalnych w parafiach. Zapadła decyzja, że ks. Jan Bujak, dotychczasowy proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach zostaje odwołany tego z urzędu i mianowany proboszczem parafii św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu. Natomiast ks. Jan Szymańczuk nie będzie już pełnił funkcji administratora parafii Chrystusa Króla w Bojanowie. Biskup opolski Andrzej Czaja mianował go proboszczem parafii w Wojnowicach oraz proboszczem ex currendo parafii Chrystusa Króla w Bojanowie. Parafie pozostały z własnymi radami parafialnymi, księgami metrykalnymi i odrębnością finansową.

Pietrowice Wielkie: ważna dotacja na ważny remont

W Pietrowicach Wielkich zapanowała radość, bo samorząd otrzymał wsparcie na rewitalizację budynku dworca kolejowego zlokalizowanego w stolicy gminy. To inwestycja, o której mówiło się od lat. Samorząd pozyskał 2,5 mln złotych, kolejne 1,5 musiał dołożyć z własnego budżetu. W obiekcie powstaje Centrum Usług Wspólnych.

Ciechowice: oczyszczalnia gotowa

W czerwcu na łamach „Nowin Raciborskich” podaliśmy informację o zakończonej budowie oczyszczalni ścieków w gminie Nędza, która powstała w sołectwie Ciechowice. To najdroższa i największa inwestycja zrealizowana w historii tej gminy.

Rudyszwałd: ciągły problem

W kolejnym czerwcowym numerze opisaliśmy batalię Lothara Wittka, która ciągnie się już od 67 lat a dotyczy właściwego wytyczenia granicy polsko-czeskiej, żeby rolnik z Rudyszwałdu mógł normalnie uprawiać swoje pole. Koronawirus spotęgował problemy z pracą na roli, którą przedziela granica.

Rudnik: pszczoły giną na potęgę

Z gminy Rudnik popłynął apel pszczelarzy o przestrzeganie przepisów w zakresie wykonywania oprysków. Pszczelarze przypomnieli, że na skutek zabiegów prowadzonych podczas trwania oblotu pszczół, pożyteczne owady masowo giną.

Grzegorzowice: ruiny z historią

W Grzegorzowicach (gm. Rudnik) odsłonięto tablicę informacyjną przedstawiającą historię tamtejszych ruin mostu – to efekt zabiegów podejmowanych przez koło terenowe „Pro Fortalicium” Gmina Rudnik. W uroczystościach przeszkodził ulewny deszcz, który skrócił wydarzenie do minimum.

Turze: wizyta premiera

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał do sołectwa Turze w gminie Kuźnia Raciborska, gdzie wspólnie z burmistrzem Kuźni Raciborskiej Pawłem Machą i starostą Grzegorzem Swobodą spotkał się z mediami na krótkim briefingu prasowym. Spotkanie odbyło się przy okazji wizyty premiera na zbiorniku Racibórz.


LIPIEC

Krzanowice: ostatnie pożegnanie pani skarbnik

5 lipca zmarła wieloletnia skarbnik Krzanowic, Irena Liszka. – Irena była wspaniałą koleżanką, ciepłą, pomocną. Odeszła od nas zbyt szybko, za wcześnie, tak nagle. Jej śmierć pozostawiła w nas ogromną pustkę, smutek. Miała dopiero 52 lata i wiele drogi przed sobą – wspominali urzędnicy. Pogrzeb Ireny Liszki odbył się 9 lipca, w kościele pw. św. Wacława w Krzanowicach. Zmarła spoczęła na cmentarzu parafialnym.

Sławików: motoryzacyjne perełki przy pałacu

Ruiny pałacu w Sławikowie zyskały większy rozgłos. Odbyła się tam sporych rozmiarów impreza, w ramach której do wioski zjechały się motoryzacyjne perełki.

Rudnik: debiut wójta

– Chcę pozostawić po sobie pozytywny ślad – mówił nam w wywiadzie wójt Rudnika. Po tym jak przed dwoma laty Piotr Rybka objął najważniejszy urząd w gminie, pytaliśmy go m.in. czy wyobrażenia względem stanowiska pokryły się z rzeczywistości.

Turze: nowe a już zniszczone

Dzień po końcowym odbiorze wyremontowanej drogi powiatowej w Turzu (gm. Kuźnia Raciborska), zauważono pierwsze zniszczenia – odnotowano połamany i wyrwany z betonem znak drogowy. O sprawie informowała sołtys Marcelina Waśniowska.


SIERPIEŃ

Pietrowice Wielkie: targi wróciły

Po czteromiesięcznej przerwie do Pietrowic Wielkich powróciły targi: koński i staroci. Choć liczba wystawców i kupujących była uszczuplona z powodu wakacji i pandemii koronawirusa, to nie było najgorzej. – Cieszymy się, że mogliśmy powrócić – mówili Nowinom sprzedający.

Krzyżanowice: świecąca brama

Neogotycka brama wjazdowa Pałacu Różanego w Krzyżanowicach otrzymała iluminację świetlną.

Kuźnia Raciborska: ważny zbiornik

– Zbiornik Kotlarnia może powstać w trzy lata – mówił Nowinom burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, przedstawiając swoje plany względem wybudowania w powiecie raciborskim kolejnej ochrony przeciwpowodziowej.

Pietrowice Wielkie: smutny widok

Prawie trzydzieści zasadzonych jesienią zeszłego roku sadzonek gruszy i jabłoni zostało wyrwanych z korzeniami przy drodze Krowiarki – Maków. Drugie tyle było częściowo połamanych przy drodze z Pietrowic Wielkich do Gródczanek. O nasadzenia zadbał Powiat Raciborski, natomiast inicjatorem akcji był radny powiatowy Szymon Bolik. – Sprawa została zgłoszona już na policję – mówił nam starosta Grzegorz Swoboda.

Kuźnia Raciborska: zrobiło się kolorowo

Po raz drugi w Kuźni Raciborskiej odbył się Festiwal Kolorów. Tym razem miejscem zabawy stał się „Wodnik”, który funkcjonował, jako miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli.

Łubowice: młodzi w działaniu

W Łubowicach powołano młodzieżową radę sołecką. To pomysł na angażowanie młodych osób, dzięki któremu mogą oni zgłaszać swoje potrzeby i opinie, ale również uczyć się postaw obywatelskich oraz zasad działania instytucji samorządowych.

Rudy: zmiany w nadleśnictwie

Zmiany w nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Ze stanowiska nadleśniczego odwołano Roberta Pabian. Następcą został Witold Witosza, do tej pory związany z Nadleśnictwem Strzelce Opolskie.


WRZESIEŃ

Krzanowice: kolejne odkrycie

Po zabytkowej studni, o której przypomniały prace przy rewitalizacji krzanowickiego rynku, odnaleziono przedwojenny zbiornik na paliwo.

Zawada Książęca: OSP z nowym wozem

Po 14 latach oczekiwań do OSP w Zawadzie Książęcej trafił nowy wóz bojowy. Lśniące volvo zastąpiło wysłużonego magirusa z 1974 roku.

Ligota Książęca: świętowanie w wiosce

Ligota Książęca w gminie Rudnik jako jedna z nielicznych miejscowości w powiecie raciborskim zdecydowała się w 2020 roku zorganizować dożynki z pompą. To wydarzenie, na które przygotowywano się tam trzy lata.

Krzyżanowice: 100-lecie LKS-u

LKS Krzyżanowice świętował 100-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano mecze oraz uroczystość. Wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa było jednak skromniejsze.

Chałupki: o budowie kanału Odra – Dunaj

17 września w Chałupkach i Boguminie zorganizowano spotkanie przedstawicieli polskiego i czeskiego rządu, a także samorządowców z regionu. Rząd Polski reprezentowała wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, stronę czeską wiceminister transportu Jan Sechter. Mówiono wówczas o budowie kanału Odra – Dunaj.

Bolesław: wioska znów z sołtysem

Sołectwo Bolesław (gm. Krzyżanowice) wybrało sołtysa. Krystyna Maisik na tym stanowisku zastąpiła zmarłego Bertolda Fichnę. – Tę funkcję traktuję jako służbę – mówiła nam pani sołtys.

Kuźnia Raciborska: zmiany w radzie

Radni Kuźni Raciborskiej wyłonili ze swojego grona nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Zmiany były pokłosiem odwołania Radosława Kasprzyka z funkcji przewodniczącego po tym, jak został prezesem Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej. Nowym przewodniczącym został Gerard Depta, z kolei wiceprzewodniczącą Ilona Wróbel. Oboje zostali wybrani jednogłośnie.


PAŹDZIERNIK

Kuźnia Raciborska: potrzebny skatepark

W sprawie skateparku do burmistrza Kuźni Raciborskiej Pawła Machy wybrali się młodzi mieszkańcy gminy, przypominając włodarzowi ważny dla nich temat. Zapadła decyzja, że obiekt powstanie, a na jego realizację samorząd będzie próbował znaleźć środki zewnętrzne.

Rudyszwałd, Zabełków, Chałupki: powtarzający się problem

Jak to jest ze stacją uzdatniania wody w Rudyszwałdzie? – coraz częściej pytali mieszkańcy Rudyszwałdu, Zabełkowa i Chałupek, po tym jak na przestrzeni kilkunastu miesięcy docierały do nich informacje o tym, że badania jakości wody podawanej do sieci na stacji w Rudyszwałdzie wykazały jej brak przydatności do picia. Wójt Grzegorz Utracki do problemu odnosił się na spotkaniach sołeckich.

Rudy: wąskotorówka odzyskuje blask

W Rudach podsumowano prawie 2-milionową inwestycję, w ramach której Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej przeszła metamorfozę. W oficjalnym zakończeniu modernizacji uczestniczyli m.in. włodarze województwa śląskiego – Jakub Chełstowski i Wojciech Kałuża.

Krzanowice: z myślą o młodzieży

Po 17 miesiącach od uroczystego otwarcia krzanowickiej izby regionalnej ponownie oficjele i mieszkańcy tłumnie zgromadzili się przy obiekcie, aby zainaugurować działalność nowych atrakcji na terenie parku. Powstały tam skatepark i pumptrack, czyli miejsce, na które wyczekiwali najmłodsi mieszkańcy gminy. Tą inwestycją miejscowy samorząd zakończył doposażanie terenu.

Szymocice: odszedł wieloletni samorządowiec

W piątek, 2 października, zmarł radny Karol Kalemba, który w Radzie Gminy Nędza zasiadał od 2010 roku, gdzie reprezentował mieszkańców sołectwa Szymocice. Był również wieloletnim sołtysem tej wsi i członkiem miejscowej OSP. Jego pogrzeb odbył się 6 października na cmentarzu w Szymocicach.

Kuźnia Raciborska: rok od tragedii

8 października 2019 roku potężny wybuch wstrząsnął Kuźnią Raciborską, chwilę później zawyły syreny na strażnicach. To oznaczało jedno: doszło do wielkiej tragedii, od której minął rok. Dla oddania hołdu poległym upamiętniono ich tablicą, która zawisła w centrum miasta, na placu Zwycięstwa.

Krzanowice: woda zalała gminę

Gmina Krzanowice musiała zmierzyć się z wodą, która zaczęła zalewać ulice oraz nieruchomości prywatne. To efekt wezbrania polderu przeciwpowodziowego. Zbiornik mający chronić mieszkańców przed wylewami potoku Biała Woda niestety nie był w stanie pomieścić szybkiego przyboru wody i w efekcie potok wydostał się z koryta.


LISTOPAD

Kuźnia Raciborska: protest mieszkańców

Dziesiątki mieszkańców Kuźni Raciborskiej postanowiło wyrazić swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Spotkali się na placu Zwycięstwa, skąd z transparentami w ręku wyruszyli w spacer po terenie gminy. – „Moje ciało, mój wybór” – m.in. taki hasło skandowano podczas protestu.

Chałupki: pani doktor pożegnana

W poniedziałek 2 listopada w wieku 73 lat zmarła Maria Wierczek. To ceniona lekarka z gminy Krzyżanowice, która prawie pół wieku przepracowała w ośrodku zdrowia w Chałupkach. Msza pogrzebowa oraz pochówek odbyły się w sobotę 7 listopada w Jabłonce – rodzinnych stronach Marii Wierczek. Dzień wcześniej mieszkańcy swoją panią doktor pożegnali na nabożeństwach w kilku kościołach na terenie gminy Krzyżanowice.

Kuźnia Raciborska: brama przestała być przeszkodą

Święto Wszystkich Świętych, a także dzień poprzedzający oraz Dzień Zaduszny nie wyglądały tak jak zazwyczaj. W związku z pandemią koronawirusa musieliśmy zmierzyć się z nową rzeczywistością zamkniętych cmentarzy. To jednak nie wszystkim się spodobało. W Kuźni Raciborskiej ktoś na własną rękę postanowił poradzić sobie z niedostępnym terenem. Brama, która była zamknięta na kłódkę, została wyciągnięta z zawiasów i oparto ją o murek.

Nędza: regulaminem w problem

W Nędzy zapadła decyzja o wprowadzeniu regulaminu mającego rozwiązać problem z handlującymi na niewielkim placu targowym. Jak wskazywali samorządowcy, wystawcy stwarzają problem z opłaceniem 30-złotowej opłaty targowej, argumentując, że nie mają przy sobie takiej kwoty. W efekcie inkasent musi przychodzić do nich kilkakrotnie w ciągu jednego dnia, a to z kolei powoduje, że inkasenci często rezygnują z piastowania tej funkcji.

Rudy: powrót do przeszłości

Śląska Grupa Eksploracyjna postanowiła rozwikłać ponadstuletnią zagadkę katastrofy samolotu Zeppelin-Staaken w Rudach Raciborskich. Za cel postawili sobie znalezienie jakiejkolwiek pozostałości po tej tragedii i upamiętnienie jej tablicą pamiątkową. Po kilku tygodniach pochwalili się pierwszymi efektami swojej pracy. W rudzkich lasach znaleźli m.in. spinki od mankietu, tabliczki znamionowe od sprzętu pomiarowego, odznakę Ukraińskich Legionów YCC z drugiej połowy 1918 roku, a także broń czy strzały.

Pietrowice Wielkie: radość strażaków

Po Krowiarkach również w Pietrowicach Wielkich zapanowała radość. Do miejscowej OSP dotarł nowy wóz bojowy prosto z fabryki. Nowiutka scania zastąpiła mercedesa z 1958 roku.

Samborowice: wyjątkowe odkrycie

W Samborowicach w gminie Pietrowice Wielkie odnaleziono pozostałości po cywilizacji sprzed ok. 7 tysięcy lat. To efekt pracy zespołów archeologicznych z Muzeum Śląskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.


GRUDZIEŃ

Krzanowice: rynek otwarty

Mieszkańcy Krzanowic doczekali się na święta nowego rynku. Ten został zrewitalizowany, choć prace zakończyły się ze sporym opóźnieniem.

Tworków: spór o zmiany

Gorącą dyskusję w Krzyżanowicach wywołał temat związany z przystąpieniem do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. To krok w kierunku zmiany gruntów rolnych na grunty pod wydobywanie kopalin w sołectwie Tworków przez firmy prywatne, a finalnie do utworzenia w wiosce terenów rekreacyjnych. O tym pomyśle mówi się również w chwili, kiedy Wody Polskie sygnalizują żwirowniom pracującym w czaszy zbiornika Racibórz, że mają opuszczać ten teren. Firmy miałyby więc znaleźć zastępcze lokalizacje w gminie Krzyżanowice. Temat rodzi jednak obawy. – Dla dobra nas i naszych pokoleń odłóżmy tę uchwałę w czasie – zaapelował na sesji radny opozycyjny Oliwer Huptaś. Pomysłu bronił wójt Grzegorz Utracki.

Rudnik: tajemniczy inwestor

Podczas wspólnego posiedzenia komisji w Rudniku radni dyskutowali na temat uchwały budżetowej. Głos zabrał również wójt Piotr Rybka, który mówił o inwestorze, którego samorządowcy chcą pozyskać, a w efekcie, który wspomógłby budżet gminy. Szczegóły na komisji jednak nie padły.

Kuźnia Raciborska: wybory, których nie było

Wojewoda Jarosław Wieczorek na 20 grudnia w Kuźni Raciborskiej zarządził wybory uzupełniające, które były efektem rezygnacji z mandatu Radosława Kasprzyka. Do głosowania jednak nie doszło. Wojewoda odwołał je na tydzień przed jako powód podając pandemię koronawirusa. Nowy termin zarządzono na niedzielę 24 stycznia 2021 r.

Krzanowice: temat podtopień powrócił

W Krzanowicach powrócił temat podtopień, do których doszło w październiku. O problemie rozmawiano na sesji rady miejskiej z Jarosławem Bencalem, kierownikiem nadzoru wodnego w Głubczycach. Najwięcej pytań do gościa miał przewodniczący rady miejskiej, sołtys zalanej wsi, a zarazem prezes OSP Krzanowice Jan Długosz.

Pietrowice Wielkie: klasztor poświęcony

– Jest to bez wątpienia wydarzenie wyjątkowe – mówił Nowinom rzecznik prasowy opolskiej kurii ks. Joachim Kobienia o powstałym klasztorze Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia w Pietrowicach Wielkich przy ulicy Bończyka. Obiekt poświęcono w niedzielę 13 grudnia. Uroczystość odbyła się bez udziału mediów. Budowa klasztoru została sfinansowana przez Eko-Okna.

Rudy: nadzieja na lepsze jutro

W świątecznym wydaniu „Nowin Raciborskich” opisaliśmy historię rodziny arabskich uchodźców, którzy uciekli do Polski z krainy wojen, głodu i chorób. W Rudach w gminie Kuźnia Raciborska odnaleźli spokój i nadzieję na lepsze jutro.