Trzy tygodnie „wędzenia”
Niespełna trzy tygodnie wystarczyły, by zamontowana na skwerze im. ks. Pieczki atrapa płuc zmieniła barwę z białej na ciemnoszarą.
Przypomnijmy, 11 grudnia na Skwerze im. ks. prałata Stefana Pieczki w Raciborzu zamontowano atrapę. W ciągu kolejnych dni materiał, z którego wykonano instalację, zbierał zanieczyszczenia powietrza, zmieniając przy tym barwę – z białej aż do ciemnoszarej. 29 grudnia atrapa płuc została przetransportowana do Warszawy.
– Co dała ta akcja? Może niektórzy zaczęli się zastanawiać co wdychają. Może są tacy, co rozważają wymianę źródła ciepła i szukają możliwości dofinansowania. Może pewne osoby decyzyjne są w stanie przyspieszyć wymianę pieców/remonty zasobów mieszkalnych – informuje Stowarzyszenie Zielony Racibórz, którego staraniem „płuca” trafiły do Raciborza.
„Zielony Racibórz” przypomina, że zgodnie z obowiązującą w województwie śląskim tzw. uchwałą antysmogową, na wymianę starych pieców węglowych został już tylko rok. Na wymianę nowszych urządzeń jest więcej czasu:
– kotły mające od 5 do 10 lat (licząc od daty produkcji) należy wymienić do końca 2023 roku,
– kotły mające mniej niż pięć lat (licząc od daty produkcji) należy wymienić do końca 2025 roku,
– kotły klasy 3. lub 4. należy wymienić do końca 2027 roku.
O wsparcie na wymianę źródła ogrzewania oraz termomodernizację domu można wnioskować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To właśnie ta instytucja jest operatorem Programu Czyste Powietrze w naszym regionie. Punkt przyjmowania wniosków do tego programu funkcjonuje m.in. w Urzędzie Miasta Racibórz. Tam też można uzyskać wszelkie niezbędne informacje oraz pomoc w wypełnieniu wniosków.
(żet)