W Kornowacu nie wszyscy segregują śmieci tak, jak powinni
Gmina Kornowac przypomina, że od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje powszechny obowiązek segregacji odpadów komunalnych. – Niemożliwe jest już deklarowanie braku segregowania odpadów. Gmina musi również kontrolować, czy mieszkańcy wypełniają nałożony na nich przez ustawodawcę obowiązek – przypominają w urzędzie.
W 2020 r. odebrano i zagospodarowano od mieszkańców gminy 788 ton odpadów zmieszanych (czarne worki, kubły). To o ponad 100 ton odpadów tego typu więcej niż w 2019 roku. – Biorąc pod uwagę, że zgodnie z deklaracjami gminę Kornowac zamieszkuje 4596 osób – każdy z mieszkańców wytworzył prawie 172 kg tego typu odpadów. Przy czym w worku czarnym powinny znajdować się tylko pozostałości, których nie można wysortować do innych worków (czyli plastików, zmieszanych odpadów opakowaniowych i szkła) – przekazują urzędnicy. Dodają, że łącznie odpadów segregowanych zebrano i zagospodarowano 346 tony. – Zatem niestety nie wszyscy mieszkańcy segregują odpady. W czarnych workach znalezione zostały między innymi sprzęty agd i rtv (np. żelazka), odpady wielkogabarytowe (np. lampy), ziemia ogrodnicza czy kamienie – precyzują w urzędzie gminy.
2021 rok jest rokiem zmiany. Gmina odchodzi do systemu workowego w zakresie worków czarnych. W zamian urzędnicy wskazują na zakup pojemników na odpady zmieszane. Przy każdym odbiorze pozostawione zostaną maksymalnie dwa worki czarne i brązowe na każdą posesję. Jeśli zaś mieszkaniec chce pozostać przy workach i potrzebuje większą liczbę, musi opłacić je z własnej kieszeni, zamawiając w firmie zajmującej się gospodarką odpadami. – Worki do segregacji (kolorowe) dostępne są bez limitów bezpłatnie, także bezpłatnie w Urzędzie Gminy Kornowac – dodają urzędnicy.
(d)