W kwietniu chcą otworzyć wyremontowany aquapark
Ruszyła naprawa systemu uzdatniania wody raciborskiego aquaparku H2Ostróg. Do końca marca prace naprawcze będą prowadzone w zamkniętym obiekcie. W kwietniu, jeśli tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna planowane jest ponowne uruchomienie basenu.
Zaczniemy od wymiany złoża, armatury i demontaży, tak żeby na 30 marca obiekt uruchomić a zakończyć roboty 30 kwietnia zgodnie z harmonogramem - informuje Witold Franke ze spółki MWM, która wykonuje prace.
Remont odbywa się w związku z nawracającymi od 2015 roku problemami z utrzymaniem odpowiednich parametrów jakości wody. – Wynikają one z wad technicznych aquaparku i powodowały wielokrotnie konieczność wyłączania z użytku poszczególnych niecek, a nawet całego obiektu – przekazuje Lucyna Siwek rzeczniczka prasowa urzędu miasta.
Zadanie zrealizuje spółka MWM za kwotę 1 miliona 92 tys. zł. Z uwagi na wartość zadania i niepewne wpływy do budżetu w pandemicznym roku 2020, inwestycję przewidziano do realizacji w 2021 roku.
Wykonane prace pozwolą na zautomatyzowanie procesu uzdatniania wody oraz na bieżący monitoring stanu jakości wody w poszczególnych nieckach. Przyczyni się to również do wyeliminowania przekroczeń spowodowanych niewydajnością systemu uzdatniania wody.
Umowa między Miastem a spółką MWM zobowiązuje wykonawcę do takiego skoordynowania prac, aby zminimalizować czas zamknięcia obiektu. - Będziemy mogli korzystać z atrakcji aquaparku. Tym razem bezpiecznie, bez obaw o jakość wody i własne zdrowie. Po tak długim czasie zamknięcia, kwarantanny i panujących ograniczeń spowodowanych pandemią, będziemy najpewniej spragnieni możliwości swobodnej rekreacji i wypoczynku. Kwestia bezpieczeństwa bakteriologicznego w tym czasie jest kluczowa – uważa prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
(oprac. m)
Planowane prace pozwolą dostosować technologię uzdatniania wody do obowiązujących standardów poprzez automatyczne sterowanie całym procesem uzdatniania (w tym zarządzanie procesem filtracji i płukania filtrów) oraz precyzyjne sterownie dozowaniem środków chemicznych używanych do dezynfekcji wody w oparciu o pomiar z sond pomiarowych. Nowa automatyka, niezależnie dla każdego obiegu, będzie realizować pomiar parametrów chemicznych wody. Bieżące parametry fizykochemiczne jakości wody w poszczególnych nieckach będą dostępne on-line w formie graficznej na monitorze w holu głównym. Korzyścią z remontu będzie redukcja zużycia ciepła i energii elektrycznej.