Sanepid odczuł skutki pandemii. Wykonał 30% planu kontroli
Karina Talabska kierująca raciborską stacją sanepidu zdała coroczny raport radnym powiatowym. Mówiła m.in. o ograniczeniu standardowych działań sanepidowskich, bo służby musiały skupić się na walce z pandemią.
Zaangażowanie pracowników Sanepidu w sprawy związane ze zwalczaniem COVID-19 sprawiło, że wykonano tu średnio 30% planowanych kontroli w obszarach jakie podlegają stacji. Najmniej w zakresie sprawdzania przestrzegania zasad higieny wśród dzieci i młodzieży – tylko 25% rocznego planu.
Szefowa sanepidu podała statystyki, wedle których w całym 2020 roku odnotowano 4000 zakażonych koronawirusem w powiecie, a w ciągu trzech miesięcy 2021 roku – już 5000. W ciągu minionego roku stwierdzono 28 ognisk covidu, najwięcej w DPS-ach. Do marca tego roku nowych ognisk było 5. Jeśli chodzi o zgony w pandemii to było ich 192. Ozdrowieńców sklasyfikowano 4409.
Sanepid ma swych statystykach także liczbę niepożądanych skutków po szczepieniach przeciw koronawirusowi. – Było 11 takich przypadków, zatem niewiele – oceniła K. Talabska.
Wspólnie z policjantami inspektorzy sanitarni wizytowali placówki sprawdzając jak wdrażane są tam obostrzenia pandemiczne (sklepy, obiekty użyteczności publicznej, salony kosmetyczne i fryzjerów).
Radna Elżbieta Biskup zapytała szefową raciborskiego Sanepidu jak można reagować na łamanie obostrzeń pandemicznych, gdzie zgłaszać takie przypadki. K. Talabska wyjaśniła, że w pierwszej kolejności należy zwrócić się do kierownika danej placówki czy sklepu i przekazać mu swoje uwagi. Jeśli to nie poskutkuje, to można powiadomić sanepid lub policję. – Kodeks wykroczeń przewiduje mandaty za niewłaściwe postępowanie w takich przypadkach – zaznaczyła Karina Talabska. Radny Andrzej Chroboczek był ciekaw czy udzielono jakichś drakońskich kar osobom uchylającym się przed obostrzeniami. Talabska stwierdziła, że dotąd głównie karano za nieprzestrzeganie wymogów kwarantanny.
(m)