Majka Jeżowska w Chałupkach porwała tłumy. I rozdawała prezenty
To spotkanie, które z pewnością na długi czas zapadnie w pamięci tych, którzy się na nim pojawili. W Chałupkach (gm. Krzyżanowice) zorganizowano szereg atrakcji w ramach Festiwalu Górnej Odry. Wydaje się, że po pandemicznej przerwie w organizacji wydarzeń kulturalnych, takie spotkanie było dla lokalnej społeczności nader potrzebne.
Najpierw spływ kajakowy, nordic walking i występy…
Kraina Górnej Odry to malowniczy obszar terenów rolniczych, lasów i wód w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, na pograniczu z Republiką Czeską i województwem opolskim. Obejmuje ona powiaty: rybnicki, raciborski, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój. W tym obszarze Odra i jej dopływy: Olza, Szotkówka, Psina, Ruda i Bierawka wyznaczają jej terytorialny zasięg i łączą poszczególne części składowe. To także marka turystyczna Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, w ramach której gminy leżące na tym terenie mają stać się bardziej atrakcyjne dla turystów.
Pierwsza edycja wydarzenia miała pomóc odkryć moc niezwykłości, które skrywa w sobie Kraina Górnej Odry. W Chałupkach Festiwal odbywał się nieopodal starego przejścia granicznego. Wydarzenie rozpoczęło się od spływu kajakowego i nordic walking wzdłuż Meandrów Odry. Później na scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice, Zespół Taneczny „Uśmiech” z Tworkowa oraz lokalni artyści. – Kraina Górnej Odry to bez wątpienia również gmina Krzyżanowice, Chałupki – miejsce, gdzie Odra wpływa do naszego kraju – witał przybyłych Grzegorz Utracki, wójt Krzyżanowic.
… później koncert Majki Jeżowskiej i pokaz na wodzie
Największą atrakcją sobotniego wydarzenia był koncert Majki Jeżowskiej. – Jestem szczęśliwa, że mogę się z wami
spotkać „na żywo”, bo koncerty online są nie dla mnie – mówiła w trakcie wydarzenia. Wokalistka zaśpiewała m.in. takie hity jak: „Wszystkie dzieci nasze są”, „Najpiękniejsza w klasie” czy „Kolorowe dzieci”. Piosenkarka jednak nie tylko koncertowała, ale także nagradzała tłumy bawiących się osób pod sceną. Wręczała zdjęcia z autografami, plakaty, a nawet płyty. Później, już po koncercie, rozdawała swoje autografy.
Następnie pokazano mapping na wodzie, czyli projekcję multimedialną, a na zakończenie odbyła się zabawa z didżejem.
Dawid Machecki
Trzy pytania do Grzegorza Utrackiego, wójta Krzyżanowic
– Marka Kraina Górnej Odry ma sprawić, że gminy leżące na jej terenie mają stać się bardziej atrakcyjne dla turystów. Widzi wójt właśnie taką szansę?
– Naszą markę tworzymy od wielu lat. Jesteśmy w miejscu, gdzie jest piękne przejście graniczne, odbywają się jarmarki, działa Klub Kajakowy „Meander”, tworzymy Centrum Górnej Odry. Cieszę się, że Festiwal Krainy Górnej Odry jeszcze bardziej rozpropaguje Odrę – cały nasz Subregion z wszystkimi miastami leżącymi wzdłuż Odry.
– To spotkanie jest już kolejnym wydarzeniem organizowanym na terenie gminy po poluzowaniu pandemicznych obostrzeń. Niewątpliwie jednak na terenach wiejskich najważniejsze są dożynki. Tak więc czy w gminie Krzyżanowice odbędą się w tym roku?
– Na terenie gminy Krzyżanowice będą odbywały się dożynki parafialno-sołeckie. Natomiast dożynek gminnych nie będziemy organizować. Takiego samego zdania jest większość gmin powiatu raciborskiego. Mamy nadzieję, że obostrzenia pandemiczne już nie będą nas dotyczyły, natomiast organizacja takich wydarzeń jest obarczona umowami z artystami, na co jest już zbyt mało czasu. Będziemy organizować mniejsze imprezy dożynkowe. Mam nadzieję, że wszystko powróci do normy w przyszłym roku.
– Wójcie, w Chałupkach, w jednym z budynków przy starym przejściu granicznym trwają prace związane z przygotowaniem tam Centrum Górnej Odry (to będzie miejsce, gdzie utworzone zostaną interaktywne ekspozycje muzealne przedstawiające naturalne procesy przyrodnicze i korytotwórcze swobodnej migracji Odry na odcinku granicznym pomiędzy Boguminem a ujściem Olzy, wraz z fauną i florą, jak również ekspozycja czarnego dębu występującego jako kopalina na terenie gminy Krzyżanowice). Jak przebiegają prace? Kiedy można spodziewać się otwarcia obiektu?
– Mamy jeszcze czas z realizacją tego projektu. Obecnie szukamy wykonawcy do instalacji muzeum Meandrów Górnej Odry, ale prace budowlane już się zakończyły. Musimy jeszcze też wyposażyć obiekt. Myślę, że jesienią uda nam się go otworzyć. Na pewno najwcześniej działalność rozpocznie tutaj biblioteka gminy Krzyżanowice – filia w Chałupkach, którą przeniesiemy do tego budynku i będzie miała swoje miejsce.