A było ich 44. Fani gór z Raciborza poszli za Kuśnierzem na Czantorię i Kubalonkę
Ośmiolatek, który wziął udział w wyprawie PTTK – najmłodszy w grupie raciborzan – dał sobie świetnie radę z wejściem na prawie tysiącmetrowy szczyt. – I już chce zdobywać kolejne – cieszy się współorganizator wędrówek po Beskidzie Śląskim – Andrzej Kuśnierz.
24 lipca ruszyła kolejna wyprawa górska z PTTK Racibórz pod patronatem prezydenta Polowego, dofinansowana przez magistrat. Tegoroczny cykl wędrówek odbywa się szlakami Beskidu Śląskiego. Autobus z turystami ruszył z raciborskiego PKS-u o 6.00 do Ustronia Polany. Po 8.00 bardziej doświadczona część grupy wyruszyła czerwonym szlakiem obok kolejki na Czantorię. Reszta zdecydowała się na podjazd kolejką linową. – Przemieszczaliśmy się przez malownicze tereny Beskidu Śląskiego. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy wieży widokowej i po krótkim odpoczynku przeszliśmy do Schroniska na Soszowie. Tam mieliśmy przerwę i udaliśmy się do Schroniska PTTK Stożek, a następnie czekał nas przemarsz na przełęcz Kubalonka – omawia trasę Andrzej Kuśnierz. Wspólnie z Dariuszem Herokiem zorganizowali wycieczkę na Wielką Czantorię i do schronisk na Soszowie i Stożku.
O 18.00 raciborzanie udali się w drogę powrotną. W tej wyprawie uczestniczyły 44 osoby. Najmłodszy uczestnik miał 8 lat, a najstarszy – 70.
Następny wyjazd zaplanowano 21 sierpnia w Sudety.
(oprac. m)
Krótko i na temat z... Andrzejem Kuśnierzem
– (Nowiny): Tym razem nie szukali państwo wrażeń zbyt daleko i wybrali się do Ustronia.
– W tym roku realizujemy na przemian wędrówki w dwóch pasmach górskich. W jednym miesiącu jedziemy w Beskidy, a w kolejnym w Sudety. 24 lipca przemierzaliśmy fragment Głównego Szlaku Beskidziego – od Ustronia Polany do Przełęczy Kubalonka. Trasa ta liczyła około 20 km. We wrześniu wrócimy na inny odcinek w tym rejonie.
– Dla kogo – pod kątem wieku, zdrowia i umiejętności – był wyjazd w tym akurat kierunku?
– Moim zdaniem był adresowany do wszystkich zainteresowanych. Jeśli ktoś miał słabszą kondycję marszową, to mógł pierwszy, trudniejszy odcinek, podjechać kolejką na Czantorię. Później nasza wyprawa odbywała się już szczytami w kierunku przełęczy Kubalonka. Kilka osób skorzystało z takiej możliwości, nie czując się na siłach wspinać o własnych nogach.
– To była chyba najwyższa frekwencja spośród waszych wyjazdów w warunkach covidowych? Jak szybko zapełnia się teraz lista zainteresowanych?
– Tak, to była wyprawa o największym wzięciu. Pojechali na nią wszyscy, którzy się zgłosili. Lista chętnych zwykle zapełnia się w ciągu tygodnia od rozpoczęcia zapisów.
– Czym charakteryzowała się wędrówka po czerwonym szlaku?
– Czerwony szlak to tylko kolor, nie oznacza stopnia trudności. Tak jest oznaczony Główny Szlak Beskidzki, liczący ogółem 517 km od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w górach Bieszczadzkich. Nie tylko ten szlak jest oznakowany na czerwono.
– Rocznik 2013 to chyba jeden z najmłodszych uczestników w ogóle w Waszych wyprawach. Jak sobie poradził?
– Ten chłopiec był wśród nas najmłodszy i bardzo dobrze poradził sobie z trasą. Jak poinformowała mnie jego mama, tak mu się spodobało, że wybiera się z nami na kolejną wyprawę PTTK.
Pytał Mariusz Weidner
Wejść na Waligórę
21 sierpnia PTTK zaprasza na wyprawę górską w okolice Wałbrzycha: Góry Czarne i Suche
Do zdobycia będą: Borowa, Góra Czarna 853,3 m n.p.m – najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich
w Sudetach Środkowych; Waligóra 936 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Suchych i jednocześnie całych Gór Kamiennych;
Wyprawa rozpocznie się w Kamieńsku, następnie czarnym szlakiem uda się na Kozią Przełęcz i na szczyt Borowej. Ze szczytu zejdzie czerwonym szlakiem do Rozdroża pod Borową, następnie – do Przełęczy pod Borową i Koziej Przełączy skąd czarnym szlakiem wróci do autokaru.
Długość trasy ok. 5,1 km. Suma podejść ok. 340 m.
Autokar przewiezie uczestników na Przełęcz Trzech Dolin skąd żółtym szlakiem osiągną szczyt Waligóry i zejdą do Rozdroża pod Waligórą, by niebieskim szlakiem wrócić na Przełęcz Trzech Dolin. Miejscem odpoczynku i posiłku będzie Schronisko Andrzejówka.
Długość trasy ok. 2,8 km. Suma podejść ok. 149 m.
Koszt wycieczki to 60 zł (PTTK, młodzież) i 70 zł.
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w raciborskim biurze PTTK (ul. Chopina 16) od 10.00 do 16.00 do 18 sierpnia oraz na konto PTTK 33 1750 0012 0000 0000 3444 8477 z wpisem w tytule: imię i nazwisko uczestnika oraz dopisek „WYPRAWA 21.08.2021 r”. Organizatorem wycieczki są: Andrzej Kuśnierz tel. 608 442 739 Dariusz Herok tel. 508 494 737