Potrzebujemy inżynierów, nauczycieli i robotników, a nie youtuberów
Senator, posłanka, prezydent i wiceprezydent, radni, dyrektorzy – wszyscy oni wzięli udział w miejskiej inauguracji roku szkolnego w Raciborzu. Większość z nich odstała też swoje w korku, aby dostać się na uroczystość.
Polska was potrzebuje
– Tato, a gdybyś nie rozpoczął roku szkolnego? – spytał syn Dariusza Polowego rankiem 1 września. Prezydent Raciborza przywołał to pytanie podczas miejskiego rozpoczęcia roku szkolnego. Uroczystość zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 3 (Brzezie). Dojazd na miejsce od strony centrum był bardzo utrudniony z powodu prac drogowych*. Dlatego też wydarzenie rozpoczęło się z około dwudziestominutowym opóźnieniem. Tym samym słowa, które usłyszał rano D. Polowy, omal nie okazały się prorocze. Prezydent opowiedział tę anegdotę na początku uroczystości.
– 1 września 1939 roku ta dzielnica Raciborza była w Polsce, a pozostała część w Niemczech – powiedział Dariusz Polowy w dalszej części swojego przemówienia. Stwierdził też, że ze skutkami II wojny zmagamy się do dziś. – Ci, którzy przeżyli, zaczęli budować nowy świat. Niektórzy dożyli wolnej Polski – kontynuował D. Polowy. Później prezydent Raciborza zwrócił się do pierwszaków z prośbą, aby przykładali się do nauki, bo będą potrzebni, aby sprostać wyzwaniom, jakie czekają na Polskę. – Nie myślcie, że przyszłość można zbudować na zostaniu youtuberem. Ten kraj potrzebuje inżynierów, nauczycieli, robotników – podkreślił Dariusz Polowy.
Szkoła jako świątynia miłości
– Samą wiedzę można zdobywać zdalnie, w internecie, ale ocena tego, co jest prawdą a co fałszem, może się odbywać tylko w osobistych relacjach – powiedziała z kolei posłanka Gabriela Lenartowicz. Parlamentarzystka poprosiła uczniów, aby współpracowali ze sobą w szkole. – Zobaczycie, ile dobra z tej współpracy się bierze – powiedziała.
Gabriela Lenartowicz wspomniała również o nauczaniu religii w szkole. Podkreśliła, że „nasza religia” opiera się na miłości, wspólnocie, współdziałaniu, miłosierdziu oraz dobrej nowinie. – Życzę Wam, żeby szkoła była świątynią miłości do siebie nawzajem – powiedziała na koniec.
Senator Ewa Gawęda poprosiła uczniów, aby przestrzegali reżimu sanitarnego. Wszystko po to, aby jak najdłużej mogli uczęszczać na zajęcia stacjonarne. Stwierdziła również, że „szkoła to życie, a życie to szkoła”. E. Gawęda życzyła uczniom, aby „nauczyli się, jak być odpowiedzialnym człowiekiem”, takim jakim był patron SP 3 – Krzysztof Kamil Baczyński.
Radni, dyrektorzy, nauczyciele
Zorganizowana w Szkole Podstawowej nr 3 uroczystość przyciągnęła do Brzezia – oprócz wspomnianych już: prezydenta Dariusza Polowego, posłanki Gabrieli Lenartowicz oraz senator Ewy Gawędy – przedstawicieli raciborskiego samorządu oraz kierownictwo pozostałych miejskich placówek.
Program artystyczny, ślubowanie pierwszaków oraz pasowania ich na uczniów oklaskiwali m.in.: wiceprzewodniczący Rady Miasta Racibórz Michał Szukalski, radni: Leon Fiołka, Zbigniew Kobylak, Magdalena Kusy, Ludmiła Nowacka, Paweł Rycka, proboszcz brzeskiej parafii ks. Bogdan Rek, wiceprezydent Dominik Konieczny, dyrektorzy: Paweł Król, Joanna Maksym-Benczew, Dariusz Malinowski, Mariusz Kaleta, a także Izabela Rajczy (przedstawicielka europosłanki Izabeli Kloc).(żet)
* Utrudnienia w ruchu mają bezpośredni związek z budową drogi Racibórz – Pszczyna oraz remontem DW 935.