Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (1534) Data wydania: 28.09.21
Czytaj e-gazetę

Krecik, baran, sowa i... wiersz. Sołectwo Łęg dziękowało za plony

Ciężar przygotowania tegorocznych dożynek w tzw. trójwsi (Zawada Książęca, Ciechowice, Łęg) wzięło na siebie tym razem to ostatnie sołectwo. Podziękowanie za plony sprowadziło się tylko do Mszy św., którą odprawiono w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Zawadzie Książęcej. Podobnie jak rok temu, kiedy to gospodarzem dożynek było sołectwo Ciechowice, zrezygnowano z organizacji festynu.

Rolę starostów dożynek przyjęli: Michaela Chrubasik oraz Szymon Klinik, którzy wnieśli do świątyni chleb i kiść winogron. Tuż za nimi do kościoła wprowadzono pięknie wykonaną koronę, która była dziełem pięciu pań: Klaudii Stefunyn, Joanny Porwoł, Ewy Kołodziej, Reginy Cyran i Róży Wolnik. – Pani Klaudia od lat robi koronę, zawsze ma nowe i piękne pomysły – mówi sołtys Łęgu Marcelina Koszela.

Jak starostowie oceniają tegoroczne plony? – Były one zadowalające, choć też i stresujące z uwagi na pogodę, która nie dopisywała tak, jak przed rokiem. Niektórzy rolnicy drżeli o jakość plonów – powiedział Szymon Klinik, który sam jest właścicielem prawie 100-hektarowego gospodarstwa. – Mimo to cieszymy się, że udało się zorganizować dożynki. Żałujemy tylko, że nie będzie po południu festynu, jak to było w zwyczaju, ale przynajmniej możemy podziękować za plony w kościele – dodała Michaela Chrubasik.

Nieodłącznym elementem dożynek są też rozmaite dekoracje. Oprócz przystrojonych obejść, na skrzyżowaniu drogi prowadzącej do Łęgu organizatorzy z balotu słomy utworzyli barana, a na parkingu przy kościele gości witał znany z czeskiej bajki Krecik. Przy świątyni natomiast czuwała słomiana sowa, która pilnowała „straganu łęgowego”.

Dodatkiem dożynek były też słodkie podarunki w postaci kołaczyków, które trafiły do starszych i schorowanych mieszkańców trójwsi. – To już taka nasza tradycja – podkreśla sołtys Koszela.

Bartosz Kozina


Całości świętowania dopełnił wiersz napisany „po śląsku”, a wygłoszony pod koniec mszy przez starostę dożynek Szymona Klinika, który przytaczamy poniżej (treść na podstawie odręcznie napisanego oryginału):

Dziś trafiły nom dożynki,

Przez to radują se wszystkie synki,

Ponoć dziochy też skakają,

Ekstra klajdy oblykają.

Szczęście dziś ogarnio nas,

Wreszcie zabawy nadszedł czas,

Obfite plony w tym roku były,

Bestuż wypadałoby żeby se huczne dożynki odbyły.

Ale pandemia nom przeszkodziła,

Namiotu nie bydzie, nie naszo wina,

Nie robimy na gminie dymu,

Chociaż nie momy festynu.

W sercu wszystko przeżywamy,

Ale trocha szkoda, że biesiady nie momy,

Jesień tuż–tuż, więc dobrze by było,

Żeby se nasze rolniki dychły już,

I pojechali na wczasy, bo teraz mają dużo kasy.

Sowa przed kościołem stoi,

Podziwiejcie ją, póki obejście stroi,

Momy fajnego barana, co nom beczy od rana,

Mleka nie dowo, ale humoru dodowo.

A oprócz tego krecika pięknego,

Przeca nie byłoby dożynek bez niego!

Je to nasz ekologiczny spulchniacz ziemi,

Przez to go każdy ceni,

A do zdrowotności stragan z warzywami,

Specjalnie dla naszych gości,

Same witaminy,

Co by były wesołe miny.

Korona nasze panie wyplatały,

Przez to se tak dożynki udały,

Dziś nas je tak wiele,

Bo chcemy podziękować w kościele.

Teraz do dom se rozejdymy,

I smaczne obiady zjemy.

Dej Boże, żeby nom se ta pandemia skończyła,

Za to se wszyscy polejcie dzisiaj wina,

Co by my se za rok spotkali,

I normalnie poświętowali.