Prawnicy uważają inaczej niż radni. Uchwała w sprawie żłobka i przedszkola w Rudach unieważniona
Prawnicy wojewody Jarosława Wieczorka stwierdzili nieważność uchwały radnych z Kuźni Raciborskiej. Chodzi o decyzję dotyczącą petycji w sprawie budowy przedszkola i żłobka w Rudach. W ocenie prawników tylko burmistrz, jako organ wykonawczy miał kompetencje, aby petycję rozstrzygnąć.
Temat budowy żłobka i przedszkola w Rudach kilkukrotnie opisywaliśmy już na łamach Nowin. Przypomnijmy, społecznicy chcą, aby w sołectwie powstała placówka, która będzie w stanie pomieścić wszystkie dzieci, które uczęszczają do tamtejszego przedszkola. Obecnie jest to niemożliwe, bo obiekt jest za mały. W efekcie część dzieci edukuje się w placówce przy ul. Raciborskiej 17. A część oddziałów utworzono w sąsiedniej szkole podstawowej. Dodatkowo chcą, aby w sołectwie powstał żłobek.
W swoich dążeniach do realizacji założenia zlecili wykonanie wizualizacji takiej inwestycji. Przygotowano dwie propozycje: wersje murowaną i modułową (ta bardziej przypadła do gustu społeczników i burmistrza Machy). Obie mieszczą osiem oddziałów przedszkolnych i cztery żłobkowe. – Podejmując już ten temat, postanowiliśmy, że musimy coś ludziom pokazać, że ta inwestycja jest możliwa – tłumaczył w rozmowie z nami Tomasz Sokołowski, przedstawiciel grupy dążącej do realizacji tego pomysłu.
W rozmowie z Nowinami nawiązywał do tematu poszukiwania działki na to zadanie. Jak tłumaczył, grupie inicjatywnej zależało, aby ta była gminna, ale przede wszystkim znajdowała się na uboczu wioski. Z dala od wzmożonego ruchu generowanego przez drogę wojewódzką nr 919, co obecnie jest sporym utrapieniem, bo przedszkole bezpośrednio sąsiaduje z tą trasą. Tak padło na ul. Brzozową.
Według szacunków społeczników, inwestycja ma kosztować około 3 mln zł. Są jednak w pełni przekonani, że gminie uda się zdobyć środki zewnętrzne. – Trzeba się przede wszystkim do tego przygotować, a nasza gmina jest dobra w pozyskiwaniu środków zewnętrznych – argumentował T. Sokołowski.
O co wnioskowano i co odpisano?
Społecznicy, podejmując działania na rzecz realizacji zadania, skierowali m.in. do Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej petycję, w której wnioskowali o: przyjęcie przez Radę Miasta Kuźnia Raciborska uchwały w sprawie budowy gminnego przedszkola wraz ze żłobkiem, na działce nr 229/9 położonej w Rudach przy ul. Brzozowej. A także o przyjęcie przez Radę Miasta Kuźnia Raciborska uchwały w sprawie wprowadzenia inwestycji pod tytułem „Budowa Gminnego Przedszkola wraz ze Żłobkiem w Rudach” do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska.
Radni, odpowiadając na petycję w formie uchwały, zapisali w niej trzy punkty:
1. W 2021 roku należy zlecić opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego stanowiącego podstawę do oszacowania kosztów inwestycji oraz możliwości technicznych realizacji inwestycji w terenie.
2. Realizacja inwestycji uzależniona jest od pozyskania środków zewnętrznych. Należy podjąć wszelkie możliwe działania w perspektywie finansowej 2021 – 2027 w celu pozyskania środków na budowę obiektu.
3. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej na posiedzeniu w dniu 24 sierpnia 2021 r. pozytywnie zaopiniowała petycję i uznała ją za zasadną.
Prawnicy mówią inaczej
Z radnymi nie zgadzają się natomiast prawnicy Jarosława Wieczorka, w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania, uznano tę uchwałę jako niezgodną z prawem, uznając ją za nieważną.
– Uwzględnienie przez radę miejską petycji świadczy o jej merytorycznym rozpoznaniu, do czego na tym etapie postępowania nie była uprawniona. Z uzasadnienia do uchwały wynika, że przedmiotem rozstrzygania przez radę miejską (jako postulat uwzględniony) była kwestia budowy gminnego przedszkola wraz ze żłobkiem w Rudach. W ocenie organu nadzoru rozstrzyganie w przedmiocie wyżej wymienionych spraw nie leży w kompetencji organu stanowiącego – to jest Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej, ale w kompetencjach organu wykonawczego – to jest burmistrza miasta. Petycja bowiem – jak wynika z treści uchwały i jej uzasadnienia – dotyczy inwestycji – budowy „przedszkola wraz ze żłobkiem”, a nie samego ich utworzenia w formie jednostek organizacyjnych (budżetowych) gminy – napisała w rozstrzygnięciu Iwona Andruszkiewicz, wicedyrektor Nadzoru Wydziału Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Dodała, że rada miejska mogłaby jedynie rozstrzygać w przedmiocie utworzenia jednostek budżetowych, którymi są żłobek i przedszkole. Skoro jednak rada miejska nie jest organem decyzyjnym w sprawie budowy i nie ma wpływu na działania innych podmiotów w tym zakresie, to tym samym nie jest władna rozpoznać petycję w tym zakresie. Iwona Andruszkiewicz podkreśliła, że w tym przypadku radni powinni przekierować petycję do właściwych organów gminy. – Konkludując wszystkie ww. aspekty sprawy, należy stwierdzić, że Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej, rozpatrując petycję w sprawie budowy przedszkola wraz ze żłobkiem, w nieprawidłowy sposób zrealizowała normę kompetencyjną z przepisu art. 9 ust. 2 w związku z art. 6 ustawy o petycjach i art. 169 Konstytucji RP, czym istotnie naruszyła prawo. Mając na uwadze powyższe, wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały należy uznać za konieczne i uzasadnione – dodała w rozstrzygnięciu wicedyrektor Andruszkiewicz.
(mad)