Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (1539) Data wydania: 03.11.21
Czytaj e-gazetę

Czarno-biała mozaika wspomnień. Przypominamy sylwetki zmarłych, których pożegnaliśmy od ostatniego święta zmarłych

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pożegnaliśmy wiele osób, które swoją pracą, talentem oraz służbą drugiemu człowiekowi zapisały się w pamięci mieszkańców powiatu raciborskiego.

Krzysztof Niebudek

Krzysztof Niebudek był księdzem, pochodził z Raciborza. Zmarł 8 listopada 2020 roku w szpitalu w Rybniku. Miał 51 lat. Śp. Krzysztof Niebudek miał troje rodzeństwa. Był absolwentem SP nr 12 oraz I LO im. Jana Kasprowicza. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r. Pełnił posługę kapłańską m.in. w parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu. W latach 2007 – 2014 pełnił funkcję administratora w parafii Chrystusa Króla w Bojanowie.

Maria Wierczek

Maria Wierczek zmarła 2 listopada 2020 roku w wieku 72 lat. Była cenioną lekarką z gminy Krzyżanowice. Przez wiele lat pracowała w ośrodku zdrowia w Chałupkach. Mieszkańcy zapamiętali ją jako osobę, która zawsze służyła radą i pomocą. Zobacz również: Maria Wierczek żyła, aby czynić dobro.

Damian Niedbala

Damian Niedbala zmarł 7 listopada 2020 roku. Miał 50 lat. W latach 2006 – 2010 był radnym gminy Rudnik. Pasjonował się sportem, – był fanem, działaczem i kronikarzem LKS-u Grzegorzowice. W wieku 20 lat przeszedł operację kręgosłupa. Zabieg nie powiódł się. Od tego czasu D. Niedbala poruszał się na wózku inwalidzkim.

Sebastian Wielocha

Sebastian Wielocha (rocznik 1972; syn znanego, nieżyjącego już nauczyciela z I LO w Raciborzu – Franciszka Wielochy) pracował w „Nowinach Raciborskich” na przełomie wieków, odpowiadał w gazecie przede wszystkim za informacje sportowe. Nasz były kolega z pracy przez wiele lat zmagał się z niepełnosprawnością po przebytym udarze. W trudach życia inwalidy wiernie wspierała go żona Aleksandra Zimoń-Wielocha, z którą poznał się w czasie jej współpracy z „Nowinami Raciborskimi” (zajmowała się w gazecie tematyką wiary katolickiej). Razem wychowywali 11-letniego syna.

Czesław Kuzdrowski

20 listopada 2020 roku zmarł Czesław Kuzdrowski W latach 2000 – 2015. Cz. Kuzdrowski uczył przedmiotów zawodowych w raciborskim „Mechaniku”. Czesław Kuzdrowski był pasjonatem strzelectwa sportowego. Był prezesem Miejskiego Klubu Strzeleckiego Ligi Obrony Kraju w Raciborzu, trenerem i sędzią Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, współzałożycielem Bractwa Kurkowego w Raciborzu. Przywrócił do funkcjonowania strzelnicę przy Raciborskiej Fabryce Kotłów w Raciborzu.

Jerzy Wiśniewski

Jerzy Wiśniewski zmarł 24 listopada 2020 roku. Miał 51 lat. Jako chłopiec został inwalidą – uprawiał podnoszenie ciężarów i sztanga złamała mu kręgosłup.

W Raciborzu Jerzy Wiśniewski prezesował przez lata w Stowarzyszeniu na rzecz Integracji „Podaj Rękę”. Prowadził Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych przy starostwie. Wymyślił i organizował z powodzeniem „Bieg bez granic”. Był laureatem powiatowego „Mieszka” i medalu im. ks. prałata Stefana Pieczki „Unitas in Veritate”. Z żoną Katarzyną regularnie brali udział w charytatywnej Gwiazdce Serc, udanie tworząc na scenie lubiany, kabaretowy duet.

Maciej Rogoszewski

– Mówi się, że lekarze odchodzą na wieczny dyżur, ale mam nadzieję, że Doktor będzie teraz mógł sobie po prostu odpocząć. Zasłużył na to jak mało kto. Będzie nam go bardzo brakowało – wspominał zmarłego Michał Kłosiński, ginekolog z raciborskiego szpitala.

Maciej Rogoszewski urodził się we Lwowie, skąd burzliwe wichry historii przeniosły Go na Śląsk. Tutaj zdobył wykształcenie i rozpoczął działalność naukową. Był adiunktem Kliniki Ginekologii i Położnictwa Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, a następnie w Katowicach. W latach 1979 – 2003 pełnił funkcję ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Rybniku, gdzie stał się żywą legendą, człowiekiem – instytucją. W ciągu tych lat wykształcił kilka pokoleń ginekologów, a wielu jego wychowanków zostawało później kierownikami oddziałów. Po przejściu na emeryturę Doktor nadal chętnie wspierał swoich dawnych podopiecznych wiedzą i umiejętnościami, i tak trafił do Raciborza.

Beata Machnik

Beata Machnik zmarła 24 listopada 2020 roku w wieku 62 lat. Całe swoje życie zawodowe poświęciła szkole w Grzegorzowicach (gm. Rudnik). – Wspominać ją będziemy, jako osobę pogodną i z poczuciem humoru, którym zarażała innych. Jej życzliwość, serdeczność, wspaniały dar kontaktu z młodymi ludźmi, czyniły z niej osobę powszechnie lubianą i szanowaną. Pokój jej duszy – wspominali ją pracownicy szkoły.

Józef Sadowski

9 grudnia 2020 roku odszedł znany z działań popularyzujących patriotyzm emerytowany prawnik, zwolennik prawicy (rocznik 1942). Przewodniczył stowarzyszeniu Dobro Ojczyzny, angażował się w życie polityczne miasta i wydarzenia religijne w Raciborzu.

Jerzy Szydłowski

Jerzy Szydłowski odszedł 14 grudnia 2020 roku. Był dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg, zasiadał w pierwszym po upadku komunizmu zarządzie miasta w Raciborzu, a także piastował funkcję szefa produkcji w ZPC Mieszko. W latach 90. ubiegłego wieku zasiadał w raciborskiej radzie miasta.

Maria Herman

7 stycznia 2021 roku po przegranej walce z covidem w raciborskim szpitalu zmarła Maria Herman, wieloletnia nauczycielka języka polskiego Liceum Medycznego

Alfred Otlik

8 stycznia 2021 roku na cmentarzu Jeruzalem pochowano Alfreda Otlika. – Żył historią Raciborza – wspomina go radny Piotr Klima. – Niesamowita postać, posiadająca wiedzę i zbiory, które znacznie przekraczają pojęcie, jakie można o nich powziąć – uważa Wojciech Mitręga z Archiwum Państwowego.

ks. Edward Stachurski

Ksiądz Edward Stachurski zmarł 8 lutego 2021 roku w Wielkiej Brytani. Pochodził z Krzyżanowic. Był najstarszym z trojga dzieci w domu Stachurskich. Pozostałymi dziećmi byli Alicja i Grzegorz, który już zmarł. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 maja 1975 roku w Opolu. W 1985 roku wyjechał na misje w Zambii, a w 1988 roku rozpoczął posługę w strukturach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

Anatol Muszała

Anatol Muszała miał 95 lat. Był legendarnym szkoleniowcem Unii Racibórz, z którą w 1963 roku awansował do najwyższej klasy rozgrywek krajowych.

Wiesław Różacki

Wiesław Różacki zmarł 1 marca 2021 roku. Miał 64 lata. W latach 2007 – 2012 kierował Rafako SA. W tym czasie firma z Raciborza przekształciła się z producenta kotłów w generalnego wykonawcę inwestycji energetycznych.

ks. Oswald Bobrzik

W niedzielę 14 marca zmarł ks. Oswald Bobrzik, kapelan J. Świątobliwości, emerytowany proboszcz parafii Trójcy Świętej w Ciasnej. Duchowny pochodził z Krzyżanowic. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1959 r. w prokatedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Opolu z rąk bp. Franciszka Jopa.

Kamil Kwaśniak

13 marca 2021 roku zmarł Kamil Kwaśniak. Miał 38 lat. Był policjantem. Służbę rozpoczął w 2010 roku. Od początku związany był z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu. Dosłużył się stopnia młodszego aspiranta.

– Był zawsze otwarty na potrzeby innych, nigdy nie odmówił pomocy. Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako ciepły, uśmiechnięty, życzliwy i uczynny kolega. Był znakomitym i pewnym towarzyszem na służbie. Zawsze pomocnym i gotowym poświęcić każdemu swój czas. Odszedł od nas nagle. Pozostawił rodzinę i przyjaciół w rozpaczy, a nas wszystkich, którzy z nim pracowali, w głębokim żalu. W sercach naszych i pamięci trwać będzie na zawsze – wspominają zmarłego policjanta koledzy.

Bronisław Panic

Bronisław Panic zmarł 20 marca. Miał 61 lat. Przez wiele lat był prezesem koła rolniczego w Rzuchowie, od 2014 roku był sołtysem wsi, a od 2018 roku radnym gminy. – Był dumnym mężem, tatą i dziadkiem. Lubił rozmawiać o rodzinie, a przede wszystkim o wnukach. Wciągały nas rozmowy o jego osiągnięciach, planach oraz historii Rzuchowa i Kornowaca. Jego zasługi dla lokalnej społeczności są niezliczone. Nie znajdę słów oddających jego osobowość. Ciężko mówić o koledze w czasie przeszłym. Ciężko powiedzieć żegnaj kolego... – wspominał zmarłego Arkadiusz Ziental.

Zenon Stube

Zenon Stube zmarł w wieku 74 lat. Był doświadczonym życiowo społecznikiem, który przez ćwierć wieku angażował się w pomaganie uzależnionym od alkoholu oraz bezdomnym. Kierował miejskim Domem dla Bezdomnych Arka N. Za swoje zaangażowanie na rzecz samorządu otrzymał w 2018 roku zaszczytny tytuł Zasłużonego dla Raciborza. – Są 4 stopnie uzależnienia, a ja osiągnąłem siódmy. Nie piję już od 24 lat. Warto się zmieniać – przekonywał gdy był już od 10 lat szefem Arki N. – Zdarzają się tu u nas różni ludzie, także ci z rynsztoka. Z doświadczenia wiem, że z tymi, co osiągnęli dno, najlepiej się pracuje – mówił Stube na łamach „Nowin Raciborskich”.

Urszula Niedźwiedź

3 kwietnia w wieku 59 lat po długiej chorobie zmarła Urszula Niedźwiedź – wieloletnia główna księgowa Fabryki Obrabiarek Rafamet w Kuźni Raciborskiej.

Jan Twardawa

Jan Twardawa na wieczną służbę odszedł 24 kwietnia 2021 roku. Strażacy z Kuźni Raciborskiej zapamiętają go, jako człowieka o wielkim sercu i zaangażowaniu w życie braci strażackiej.

Stanisław Morawiec

Stanisław Morawiec zmarł w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2021 roku. Miał 81 lat. Był długoletnim ordynatorem oddziału wewnętrznego w raciborskim szpitalu, w którym przepracował niemal całą swoją karierę zawodową do emerytury. W pierwszej kadencji samorządu powiatowego pełnił funkcję przewodniczącego komisji zdrowia.

Michał Kędzierski

Michał Kędzierski zginął na służbie 4 maja 2021 roku. Został zastrzelony przez Radosława Ś. – Składając ślubowanie może nie myślał, że wchodzi na drogę Chrystusowego Krzyża, że złoży swoje życie za drugiego człowieka – mówi kapłan. Tak trudno zrozumieć, dlaczego tak się stało. Trzeba mieć w pamięci słowa Zmartwychwstałego Chrystusa: Każdy, kto wierzy we Mnie, choćby i umarł, żyć będzie. Tylko w Jezusie można znaleźć pocieszenie – powiedział ks. Joachim Gondro podczas mszy pogrzebowej.

Henryk Rzerzacz

W czwartek 17 czerwca 2021 roku tancerze i muzycy „Strzechy” spotkali się w Raciborskim Domu Kultury, aby jeszcze raz przećwiczyć program „Idzie nowe. Hej!”. Była to kolejna próba przed zaplanowanym na 19 czerwca koncertem.

W trakcie próby Henryk Rzerzacz słabo się poczuł. Wkrótce przestał oddychać. Akcja ratunkowa nie przyniosła rezultatu. Henryk Rzerzacz był policjantem. Służbę rozpoczął w maju 1997 roku w Komendzie Rejonowej Policji w Raciborzu. Następnie przez 12 lat pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. W 2011 roku powrócił do Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, gdzie przeszedł kolejne szczeble kariery policyjnej.

Justyna Andrzejewska

7 maja 2021 roku w wieku 57 lat zmarła Justyna Andrzejewska. Pani Justyna pochodziła z Gostynia. Urodziła się 14 października 1963 r. w Poniecu (woj. wielkopolskie). W ostatnich latach zawodowo była związana z Przedszkolem nr 12 przy ul. Bema w Raciborzu. W 2018 roku, po przejściu na emeryturę dyrektor Wiesławy Wieczorkowskiej, Justyna Andrzejewska została powołana na stanowisko dyrektora tej placówki.

– „Pani Justynka była cudownym człowiekiem i wspaniałą szefowa. Niech spoczywa w spokoju”, „Kochana Justynko niech Dobry Bóg przyjmie Cię do Królestwa Swego. Odpoczywaj w spokoju. Serdecznie współczucia dla rodziny”, „Pani Justynka to trzecia babcia, tak dzieci wspominają...”, „Przesympatyczna Nasza Pani Justynka. Wyrazy współczucia...wielki smutek...” – żegnalizmarłą przyjaciele, znajomi oraz rodzice dzieci, które uczyła śp. Justyna Andrzejewska.

Eugeniusz Hajduczek

26 maja 2021 roku zmarł Eugeniusz Hajduczek. Był wieloletnim działaczem sportowym i prezesem LKS „Strzelec” Rzuchów. Miał 67 lat.

Franciszek Szkatuła

Franciszek Szkatuła zmarł 31 maja 2021 roku. Był radnym Gminy Kornowac w latach 2010 – 2014 oraz wieloletnim sołtysem Rzuchowa. Miał 70 lat. – Zawsze będziemy o tobie pamiętać, nie mówimy żegnaj – tylko do zobaczenia – napisali w mediach społecznościowych strażacy z Rzuchowa, wspominając zmarłego jako tatę, bo tak go nazywali. F. Szkatuła był wieloletnim honorowym strażakiem OSP w Rzuchowie.

Maciej Kuska

6 sierpnia 2021 roku zmarł kolejny zasłużony członek Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu – fotograf Maciej Kuska.

Maciej Kuska był wnukiem Tadeusza Tkacza, który przybył do Raciborza w kwietniu 1945 roku i założył tu pierwszy zakład fotograficzny. Ucząc się przy dziadku zdał egzamin czeladniczy, a potem mistrzowski. Po jego śmierci w 1976 roku przejął rodzinną firmę, w której pracowała też jego mama i kontynuował działalność szkoląc na czeladników 52 uczniów. Spod jego skrzydeł wyszło pięciu mistrzów fotografii, z których dwóch pozostało w Raciborzu. Przez kilkanaście lat zasiadał też w komisji egzaminacyjnej w Katowicach.

Jako pierwszy w naszym mieście pan Maciej zaczął robić kolorowe zdjęcia na papierze Agfa. Zajmował się fotografią ślubną, medyczną i sportową. Współpracował z Ludowym Klubem Sportowym Dąb Brzeźnica, fotografował zawody żużlowe w Rybniku, a w latach 60. robił zdjęcia kierowcom rajdowym, uzupełniając swoją kolekcję o sylwetki Sobiesława Zasady i Andrzeja Jaroszewicza.

Hubert Oczadły

Hubert Oczadły zmarł 17 sierpnia 2021 roku. Był sołtysem Nowej Wioski w gminie Krzyżanowice. – Dobry gospodarz, zaangażowany również w sprawy całego samorządu oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy – wspomina zmarłego wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki.

Florian Burek

27 września zmarł Florian Burek. Pracował w „Mechaniku” w latach 1964 – 1995 jako nauczyciel przedmiotów zawodowych, głównie automatyki. Przeżył 84 lata.

ks. prof. Helmut Sobeczko

Helmut Sobeczko urodził się 27 grudnia 1939 roku w Nędzy. – Zmarły ksiądz profesor był autorem 12 książek i niemal 500 artykułów naukowych. W swoim dorobku naukowym ks. prof. Helmut Jan Sobeczko wypromował 14 doktorów oraz był recenzentem wielu prac naukowych i w przewodach dotyczących awansów naukowych. Z całą pewnością do najważniejszych cech zmarłego należała gościnność, uprzejmość i mądrość. Przede wszystkim jednak był dobrym człowiekiem – wspominali zmarłego pracownicy Uniwersytetu Opolskiego.

W 2017 roku ks. Helmut Sobeczko został wyróżniony medalem im. ks. Prałata Stefana Pieczki. – Zawsze pozostaje wiernym synem swojej małej ojczyzny, badający jej historię i kulturę, szczególnie liturgiczną i zatroskany o jej duchowy rozwój. Zasługą nie do przecenienia dla naszego regionu pozostanie wkład Księdza Profesora w dzieło tworzenia Uniwersytetu Opolskiego. Z pierwszym w Polsce po upadku komunizmu wydziałem teologicznym – napisano wówczas w charakterystyce ks. prof. Helmuta Sobeczki.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik zmarł 20 października 2021 roku. Miał 64 lata. Był emerytowanym strażakiem. W raciborskiej straży pożarnej pracował w latach 1983 – 2008. W tym czasie brał udział m.in. w akcjach: neutralizacji zanieczyszczenia Odry, gaszenia wielkiego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej oraz wielkiej powodzi. Dosłużył się stopnia starszego ogniomistrza. Wielu raciborzanom Stanisław Borowik był znany przede wszystkim ze swojej działalności społecznej – jako radny trzech kadencji oraz twórca i dyrektorem Memoriału im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego.

Krystyna Fredyk

Krystyna Fredyk zmarła 20 października 2021 roku. Miała 88 lat. Przez 34 lata była dyrektorem Szkoły Podstawowej w Nędzy. – Trudno wyrazić słowami to, co po sobie pozostawiła. Przez wiele lat opiekowała się młodym pokoleniem naszej społeczności, ofiarując im zainteresowanie i troskę. Pani Krystyna była zaangażowana i oddana swojej pracy, za co otrzymała w 1975 r. Złoty Krzyż Zasługi – przekazała szkoła w Nędzy po śmierci zmarłej.

W placówce byłą dyrektor wspominają jako osobę pełną taktu i wewnętrznego ciepła. Dzięki czemu cieszyła się zaufaniem uczniów, rodziców, nauczycieli i współpracowników.

ks. Rudolf Beer

Ksiądz Rudolf Beer urodził się 21 lutego 1937 roku w Otmęcie. Był emerytowanym proboszczem parafii św. Józefa w Zawadzie Książęcej (gm. Nędza). Zmarł 24 października 2021 roku w Strzebiniu.

(żet)